Ադրբեջանը շարունակում է ոչ միայն արհամարհել, անտեսել համանախագահների կոչերն ու հորդորները, այլև անել լրիվ հակառակը 06/10/2017   16:32  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հունիսի 10-ին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովին, Ստեֆան Վիսկոնտիին, Ռիչարդ Հոգլանդին և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկին։ Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Էդվարդ Նալբանդյանը համանախագահների ուշադրությունը հրավիրեց, որ ապրիլին Մոսկվայում կայացած Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հանդիպմանը եռանախագահների ներկայությամբ համաձայնություն ձեռք բերվեց մամուլի հաղորդագրության միանման տեքստի վերաբերյալ, ինչը և հրապարակվեց Հայաստանի և Ռուսաստանի ԱԳՆ-ների կողմից, իսկ Ադրբեջանի արտգործնախարարությունը, ըստ ավանդույթի, ոչ միայն չկատարեց պայմանավորվածությունը, այլև հանդես եկավ անհեթեթ մեկնաբանությամբ, թե իբր Մոսկվայի հանդիպմանը արտգործնախարարները ոչ թե կարևորել են նախորդ տարվա գագաթաժողովներին ձեռք բերված համաձայնությունների իրականացումը, այլ՝ բանակցություններին քննարկվել են գագաթաժողովներին կայացած բանակցությունները։
Հայաստանի արտգործնախարարն ընդգծեց, որ, թեև մայիսի 18-ի համանախագահների հասցեական հայտարարությունն առաջինը չէր, Ադրբեջանը շարունակում է ոչ միայն արհամարհել, անտեսել համանախագահների կոչերն ու հորդորները, այլև անել լրիվ հակառակը:
Նախարարի բնորոշմամբ՝ հասունանում է մի իրավիճակ, որ եռանախագահող երկրները՝ որպես միջնորդության, հիմնախնդրի կարգավորմանն ուղղված ջանքերի միջազգային մանդատ ունեցող ձևաչափ, պետք է ոչ միայն հայտարարություններ անեն, այլև համապատասխան կոնկրետ գործողությունների դիմեն, որպեսզի սանձեն Ադրբեջանի այս ապակառուցողական և սադրիչ քաղաքականությունը:

Глава МИД Армении: сопредседатели МГ ОБСЕ должны перейти от заявлений к конкретным шагам по обузданию деструктивной политики Азербайджана 06/10/2017   17:25  |  Карабахский конфликт
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян 10 июня принял сопредседателей Минской группы ОБСЕ Игоря Попова (РФ), Стефана Висконти (Франция), Ричарда Хогланда (США) и личного представителя действующего председателя ОБСЕ, посла Анджея Каспршика. Об этом сообщает пресс-служба внешнеполитического ведомства Армении.
Эдвард Налбандян обратил внимание сопредседателей на то, что по итогам состоявшейся в апреле в Москве встречи глав МИД Армении, РФ и Азербайджана в присутствии посредников была достигнута договоренность относительно одинакового содержания текста пресс-релиза, который и был опубликован внешнеполитическими ведомствами Армении и РФ. А вот МИД Азербайджана по своему обыкновению не только не выполнил договоренность, но и выступил с абсурдным комментарием о том, что якобы на московской встрече главы МИД придали важность не выполнению достигнутых в прошлом году на саммитах договоренностей, а обсуждали состоявшиеся на саммитах переговоры.
Глава МИД Армении подчеркнул, что, несмотря на то, что заявление сопредседателей от 18 мая было не первым адресным заявлением, Азербайджан не только продолжает игнорировать призывы сопредседателей и пренебрегать ими, но и поступать диаметрально противоположным образом.
По словам министра, назревает ситуация, когда страны-сопредседатели как формат, обладающий международным мандатом на посредничество в урегулировании проблемы, должны выступать не только с заявлениями, но и предпринимать соответствующие конкретные действия, чтобы обуздать эту деструктивную и провокационную политику Азербайджана.