ՀՀԿ-ն որոշել է միջազգային խորհրդարանական կազմակերպություններում հայկական պատվիրակությունների ղեկավարների կազմը 06/08/2017 22:53 | Քաղաքական
Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը որոշել է, թե ովքեր են ղեկավարելու հայկական պատվիրակությունները միջազգային խորհրդարանական կազմակերպություններում: Այս մասին ՀՀԿ ԳՄ նիստից հետո լրագրողների հետ հանդիպմանը կուսակցության խոսնակ, Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը:
ԱՊՀ խորհրդարանական վեհաժողովում հայկական պատվիրակությունը կղեկավարի Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը, ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովում՝ Էդուարդ Շարմազանովը, ԵԽԽՎ-ում՝ Արփինե Հովհաննիսյանը, ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովում՝ Հերմինե Նաղդալյանը, Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովում՝ Արմեն Աշոտյանը Արմենպրեսի հաղորդմամբ՝ նշեց Շարմազանովը:
ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովում հայկական պատվիրակությունը կշարունակի ղեկավարելԿորյուն Նահապետյանը, ՀՀ-ԵՄ խորհրդարանական հանձնաժողովի հայկական պատվիրակության ղեկավարը կլինի Արմեն Աշոտյանը, Ուղղափառության խորհրդարանական վեհաժողովում հայկական պատվիրակությունը կգլխավորի Արտաշես Գեղամյանը, Միջխորհրդարանական միությունում՝ Արա Բաբլոյանը, Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովում՝ Մարգարիտ Եսայանը:
ՀՀ-ՌԴ միջխորհրդարանական հանձնաժողվի հայկական պատվիրակությունը կղեկավարի Արտաշես Գեղամյանը, ՀՀ-Վրաստան և ՀՀ-Բելառուս, ՀՀ-Կիպրոս հանձնաժողովներում՝ Էդուարդ Շարմազանովը, ՀՀ-Արցախ միջխորհրդարանական հանձնաժողովում՝ Արա Բաբլոյանը, ՀՀ-ԱՄՆ միջխորհրդարանական հանձնաժողովում՝ Արփինե Հովհաննիսյանը:

РПА определилась с главами армянских делегаций в международных парламентских организациях 06/09/2017   11:12  |  Политика
Делегацию Армении в Парламентской Ассамблее Совета Европы(ПАСЕ) возглавит вице-председатель Национального собрания РА Арпине Ованнисян. Об этом, как передает «Арменпресс», 8 июня сообщил пресс-секретарь правящей Республиканской партии Армении, вице-спикер парламента Эдуард Шармазанов по заседания Исполнительного органа РПА.
Он также проинформировал, что армянскую делегацию в Парламентской Ассамблее СНГ возглавит спикер парламента Ара Баблоян, в Парламентской Ассамблее ОДКБ – Эдуард Шармазанов, в Парламентской Ассамблее ОБСЕ – Эрмине Нагдалян, в ПА Евронест – Армен Ашотян.
Делегацию НС Армении в ПА НАТО продолжит возглавлять Корюн Нагапетян. Руководителем армянской делегации парламентской комиссии Армения­-ЕС будет Армен Ашотян, армянскую делегацию в Межпарламентской ассамблее православия возглавит Арташес Гегамян, в Межпарламентском союзе – Ара Баблоян, а в ПА Франкофонии – Маргарит Есаян.
Армянскую делегацию межпарламентской комиссии Армения-­РФ возглавит Арташес Гегамян, делегации межпарламентских комиссий Армения-­Грузия, Армения-­Беларусь, Армения­-Кипр – Эдуард Шармазанов, комиссию Армения-­Арцах  – Ара Баблоян, а комиссию Армения­-США – Арпине Ованнисян.