ԱՄՆ-ից Հայաստան է ներմուծվել առանձնապես խոշոր չափերի թմրամիջոց. առաջադրվել են մեղադրանքներ 06/08/2017 17:18
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչությունում քննվող քրեական գործով ձեռնարկված մեծածավալ քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտվել է կազմակերպված խմբի կողմից առանձնապես խոշոր չափերի թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեպք. թմրամիջոցը Հայաստան է ներմուծվել ԱՄՆ-ից: Այս մասին տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից:
Քրեական գործով իրականացված քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտվել են թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառությամբ զբաղվող խմբի անդամների ինքնությունը, որոնցից մեկը բնակվում է ԱՄՆ-ում, 2-ը՝ Հայաստանում:
Այսպես՝ ձեռք բերված փաստական տվյալների համաձայն՝ ԱՄՆ-ում բնակություն հաստատած, ազգությամբ հայ տղամարդը պայմանավորվածություն է ձեռք բերել ՀՀ-ում բնակվող իր մանկության ընկերոջ և վերջինիս ծանոթի հետ՝ առանձնապես խոշոր չափերի թմրամիջոց իրացնելու վերաբերյալ: Պայմանավորվածության համաձայն՝ ԱՄՆ-ում ապօրինի ձեռք է բերել առանձնապես խոշոր չափերով «Մեթամֆետամին» տեսակի թմրամիջոց և այն ծանրոցի մեջ քողարկելով ուղարկել Հայաստանի Հանրապետություն: ՀՀ-ում ընկերն այն ստացել է և իրացնելու նպատակով փորձել թմրամիջոցով ծանրոցը փոխանցել խմբի մյուս անդամին, սակայն հայտնաբերվել է։
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների հիման վրա՝ ՀՀ-ում բնակվող 2 քաղաքացիների մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 266-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով, նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը։ Նրանց մասով քրեական գործը՝ մեղադրական եզրակացությամբ, ուղարկվել է դատարան։
Միաժամանակ քննիչը որոշում է կայացրել՝ ԱՄՆ-ում բնակվող տղամարդուն ՀՀ քրեական օրենսգրքի 266-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերի, 267.1 հոդվածի 4-րդ մասի 1-ին կետի հատկանիշներով որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը և հայտարարվել հետախուզում: Նրա վերաբերյալ մասն անջատվել է առանձին վարույթ և հանձնարարություններ տրվել ոստիկանության համապատասխան բաժնին միջոցներ ձեռնարկել՝ հետախուզվողին վարույթն իրականացնող մարմնին ներկայացնելու ուղղությամբ:

В Армении раскрыли случай ввоза в страну особо крупной партии наркотиков из США 06/08/2017   18:20  |  Криминальная хроника
В результате крупномасштабных следственных действий, предпринятых  в рамках уголовного дела, расследуемого следственным управлением Следственного комитета РА по Еревану, раскрыт случай незаконного оборота наркотических средств в особо крупных размерах, совершенного организованной группой. Об этом сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
В результате проведенных  в рамках уголовного дела следственных действий установлены личности членов группы, промышлявшей незаконным оборотом наркотических средств. Один из них проживает в США, а двое – в Армении.
"Так, согласно добытым фактическим данным, обосновавшийся в США армянин договорился со своим другом детства, проживающим в Армении, и его знакомым по поводу незаконного сбыта наркотиков. Согласно договоренности, он приобрел в США партию метамфетамина в особо крупных размерах и, спрятав ее в посылке, отправил в Республику Армения, где ее получил его друг. Последний в целях сбыта пытался передать посылку с наркотиками другим членам группы, однако был выявлен", - говорится в сообщении.
В СК  отметили, что на основе добытых доказательств двум  проживающим в Армении гражданам предъявлены обвинения по пунктам 1 и 2 части 3 статьи 266 Уголовного кодекса РА. В отношении них избрана мера пресечения в виде заключения под стражу. Уголовное дело в части, касающейся них, с обвинительным заключением направлено в суд.
"Одновременно следователь принял решение о привлечении проживающего в США мужчины в качестве обвиняемого по признакам пунктов 1 и 2 части 3 статьи 266, пункта 1 части 4 статьи 267.1 Уголовного кодекса РА.В отношении него избрана мера пресечения в виде заключения под стражу и объявлен в розыск. Дело в части, касающейся него, выделено в отдельное производство. Соответствующему отделу Полиции даны поручения принять меры, направленные на передачу разыскиваемого органу, осуществляющему производство", -отмечается в сообщении.