Դատախազը կալանավորվեց. ո՞վ է հաջորդը 06/08/2017   13:22  |  Քրեական խրոնիկոն
Առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու, կաշառքի միջնորդության և կաշառք տալու դեպքերի վերաբերյալ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործերով իրականացված նախաքննության ընթացքում ծառայության քննիչի կողմից որոշում է կայացվել Գեղարքունիքի մարզի դատախազության դատախազ Սևակ Շհոյանին որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին: Այս մասին հայտնում է ՀՔԾ լրատվական ծառայությունը:
Այսպես, հիշյալ քրեական գործերով ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության, ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության և ՀՀ ոստիկանության աշխատակիցների կողմից իրականացված համատեղ քննչական և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ 25.07.2014թ.-ին` Վարդենիս քաղաքում, զենքի գործադրմամբ կատարված խուլիգանության և դանակահարության փաստի առթիվ քննվող քրեական գործով մեղադրյալ Գ. Գ.-ի արարքը որպես ինքնապաշտպանություն որակելուն նպաստելու համար Ս. Շհոյանը մեղադրյալի ծնողներից 2015 թվականի հունիսին պահանջել և ստացել է առանձնապես խոշոր չափերով` 1.880.000 ՀՀ դրամին համարժեք 4000 ԱՄՆ դոլար կաշառք: Սակայն գումարը ստանալուց հետո դատախազը խոստումը չի կատարել, և Գ. Գ.-ն 01.07.2015թ.-ին կալանավորվել է:
Հավաքված բավարար ապացույցների համակցության հիման վրա դատախազին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով` մեղադրյալի օգտին գործողություն կատարելու համար նրա ծնողներից առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք պահանջելու և ստանալու համար:
ՀՀ Նախագահը Գեղարքունիքի մարզի դատավոր Վանիկ Վարդանյանին կալանավորելու վերաբերյալ համաձայնություն կտա՞
Հատուկ քննչական ծառայության քննիչը միջնորդություն է ներկայացրել Երևան քաղաքի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան` Ս. Շհոյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ: Դատարանի կողմից միջնորդությունը բավարարվել է, դատախազը կալանավորվել է:

Прокурор Гегаркуникской области Армении взят под стражу по громкому делу о взяточничестве 06/08/2017   13:45  |  Криминальная хроника
Следователь Специальной следственной службы Армении принял решение о привлечении прокурора Гегаркуникской области Севака Шхояна в качестве обвиняемого по делу о взяточничестве.
Следствием установлено, что родители Г.Г., обвиняемого по делу об инциденте с хулиганством и поножовщиной, произошедшем 25 июля 2014 года в ресторане "Бык" в Варденисе, в июне 2015 года передали взятку в размере 4 тысяч долларов(1.880.000 драмов) прокурору Гегаркуникской области С.Шхояну за проведение действий в пользу сына. Прокурор деньги взял, однако обещания не выполнил. 1 июля 2015 года  Г.Г. был взят под стражу и предстал перед судом.
На основе достаточной совокупности добытых доказательств прокурору предъявлено обвинение по пункту 2 части 4 статьи 311( Получение взятки в особо крупных размерах) УК Армении.
“Следователь Специальной следственной службы подал в суд ходатайство о применении в отношении С. Шхояна меры пресечения в виде заключения под стражу. Суд удовлетворил ходатайство: прокурор взят под стражу. Предварительное следствие продолжается”, - отмечается в сообщении.