Նախագահին բնապահպանության նախարարը զեկուցել է ոլորտում իրականացվող բարեփոխումների մասին 06/08/2017 15:44 | ԼՐԱՀՈՍ
Հանրապետության Նախագահի հետ աշխատանքային հանդիպման ընթացքում բնապահպանության նախարար Արծվիկ Մինասյանն այսօր զեկուցել է ոլորտում իրականացվող բարեփոխումների, ընթացիկ ծրագրերի և դրանց լուծման հնարավորությունների մասին։ Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության և հաասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
Արծվիկ Մինասյանը Նախագահին զեկուցել է բնական ռեսուրսների ելակետային տվյալների ամբողջական հաշվառման համակարգի ձևավորման համար ժամանակակից տեխնիկական, տեխնոլոգիական լուծումներ տալու, բնապահպանական փորձաքննության ինստիտուտի կատարելագործման, գործող թույլտվությունների և լիցենզիաների ընթացակարգերի պարզեցման նպատակով էլեկտրոնային համակարգ ներդնելու վերաբերյալ։
Բնապահպանության նախարարն անդրադարձել է նաև անտառային ռեսուրսների արդյունավետ կառավարմանն ու վերահսկմանը:
Հանրապետության Նախագահը հանձնարարել է աշխատանքներ սկսել միասնական անտառային կառավարման համակարգի ստեղծման ուղղությամբ և ներկայացրել «Դիլիջան» ազգային պարկի երեք ռիսկային մասնաճյուղերի պահպանությունը մասնավոր պահնորդական կազմակերպությանը պատվիրակելու փորձնական ծրագիրը: Նախարար Մինասյանը զեկուցել է նաև կենսաբազմազանության անձնագրավորման, էկոտուրիզմի ներուժի արդյունավետ օգտագործման, բնապահպանական և բնօգտագործման վճարների քաղաքականության վերանայման ուղղությամբ գերատեսչության ձեռնարկած քայլերը:
Հանրապետության Նախագահը հանձնարարել է նախարարին ակտիվացնել աշխատանքները բնություն–արտաքին պարտք մեխանիզմի գործադրման ուղղությամբ, որը հնարավորություն կտա Հայաստանի երկկողմ վարկային պարտավորություններից որոշակի միջոցներ ուղղել Հայաստանի բնապահպանական խնդիրների լուծմանը։
Նախագահը նախարարի հետ քննարկել է Սևանա լճի պահպանության ու էկոհամակարգի վերականգնման միջոցառումներին վերաբերող հարցերը, տվել համապատասխան հանձնարարականներ: Բնապահպանության նախարարը զեկույցի ժամանակ ներկայացրել է «Սևան» ազգային պարկը կենսոլորտային արգելավայրի վերածելու հեռանկարային ծրագիրը:
Արծվիկ Մինասյանը զեկուցել է, որ Նախագահի հանձնարարությամբ Արարատյան դաշտում իրականացված ջրախնայողության արդյունքում խնայվել է 980.24 մլն մ³/տ ջուր, սակայն առկա ջրօգտագործումը դեռևս գերազանցում է թույլատրելի ծավալները, որոնց կրճատման ուղղությամբ միջոցառումները շարունակվում են։
Հանրապետության Նախագահին ներկայացվել է նաև նախարարության կառուցվածքային և կադրային բարեփոխումների անհրաժեշտությունը:

Президент Армении обсудил с министром охраны природы меры по восстановлению экосистемы озера Севан 06/08/2017 16:58 | Лента новостей
Министр охраны природы РА Арцвик Минасян в ходе состоявшейся сегодня рабочей встречи с президентом Армении Сержем Саргсяном доложил о реализуемых в сфере реформах, текущих программах. Подробности встречи пресс-служба главы государства.
Арцвик Минасян рассказал президенту о современных технических, технологических решениях для формирования системы полного учета входных данных природных ресурсов, совершенствования института природоохранной экспертизы, внедрения электронной системы с целью упрощения процедур выдачи разрешений и лицензий.
Министр коснулся эффективного управления лесными ресурсами и контроля за ними.
Президент Армении поручил начать работу по созданию единой системы управления лесными ресурсами. Арцвик Минасян доложил о шагах ведомства в частности в направлении эффективного использования потенциала экотуризма, пересмотра политики экологических сборов.
Глава государства поручил министру активизировать работы по внедрению механизма “природа -внешний долг”, который позволит Армении направить определенные средства в рамках двусторонних кредитных обязательств на решение природоохранных проблем.
Президент обсудил с министром вопросы, касающиеся мер по охране и восстановлению экосистемы озера Севан, дал соответствующие поручения. Министр охраны природы представил перспективный проект создания биосферного заповедника на базе национального парка “Севан”.
Арцвик Минасян также сообщил, что по поручению президента в результате экономии воды в Араратской долине было сэкономлено около 980.24 млн м³/т воды, однако существующий уровень водопользования пока превышает допустимые нормы, меры по сокращению продолжаются.
Президенту Армении было доложено о необходимости проведения структурных и кадровых реформ в министерстве.