Էդուարդ Շարմազանովն ընդունել է Հայաստանում Ղազախստանի դեսպանին 06/07/2017 15:17 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հունիսի 7-ին ընդունել է Հայաստանում Ղազախստանի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Թիմուր Ուրազաեւին: Այս մասին հայտնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են տարածաշրջանում տիրող իրավիճակին` կարեւորելով կայունությունն ու խաղաղությունը տարածաշրջանի երկրներում:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը, դրական գնահատելով հայ-ղազախական ներկա հարաբերությունները, կարեւորել է միջխորհրդարանական կապերի հետագա զարգացումը եւ այդ հարցում բարեկամական խմբերի դերը: Այս համատեքստում պարոն Շարմազանովը նշել է, որ առաջիկայում վեցերորդ գումարման խորհրդարանում կձեւավորվի Հայաստան-Ղազախստան բարեկամական խումբ եւ վստահեցրել, որ այն առանցքային նշանակություն կունենա հայ-ղազախական խորհդարանական համագործակցության հետագա զարգացման գործում:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահն անդրադարձել է ԼՂ հակամարտության կարգավորմանը եւ ընդգծել, որ եւ՛ Հայաստանը, եւ՛ Արցախը խնդրի կարգավորումը տեսնում են բացառապես խաղաղ բանակցային ճանապարհով
«Առանց խելամիտ փոխզիջումների, սակայն, հնարավոր չէ հասնել հիմնախնդրի լուծմանը, մինչդեռ Ադրբեջանը մինչ օրս պատրաստ չէ այդ փոխզիջումներին»,- ընդգծել է Էդուարդ Շարմազանովը:
Պարոն Շարմազանովը տարածաշրջանային անվտանգության համատեքստում անդրադարձել է Թուրքիայի կողմից Հայաստանի հետ սահմանը փակելու խնդրին եւ անթույլատրելի համարել 21-րդ դարում փակ սահմաններ ունենալը: Նրա համոզմամբ՝ դա լուրջ սպառնալիք է տարածաշրջանի համար:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը կարեւորել է համագործակցությունը միջազգային կառույցներում՝ ԱՊՀ ՄԽՎ-ում, ՀԱՊԿ ԽՎ-ում՝ երկու երկրների խորհրդարանական պատվիրակությունների աշխատանքն այդ հարթակներում որակելով կառուցողական: Նրա գնահատմամբ՝ ԵԱՏՄ անդամակցությունը երկու երկրների տնտեսական կապերի զարգացման նոր հնարավորություններ է ստեղծում:
Դեսպանը բարձր է գնահատել խորհրդարանականների ներդրումը միջպետական հարաբերությունների զարգացման գործընթացում: Նա եւս կարեւորել է միջխորհրդարանական հարթակներում երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շուրջ պատվիրակությունների սերտ համագործակցությունը:
Պարոն Ուրազաեւը եւս մեկ անգամ վերահաստատել է, որ Ղազախստանը, ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման կողմնակից լինելով, աջակցում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեությանը:
Թիմուր Ուրազաեւը, խոսելով ապրիլին մեր երկրում տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրությունների մասին, նշել է, որ Ղազախստանից այցելած դիտորդները բարձր են գնահատել Հայաստանում անցկացված ընտրությունները:
Քննարկվել են նաեւ Ղազախստանում հայկական համայնքի գործունեությանը վերաբերող հարցեր: Դեսպանը վստահեցրել է, որ հայերն ակտիվ ներգրավված են Ղազախստանի հասարակական եւ քաղաքական կյանքում:

И Армения, и Арцах видят урегулирование карабахской проблемы исключительно мирным путем - Шармазанов 06/07/2017   18:10  |  Лента новостей
Вице-спикер Национального Собрания Армении Эдуард Шармазанов 7 июня принял Чрезвычайного и полномочного посла Республики Казахстан в Армении Тимура Уразаева. Подробности встречи передает пресс-служба парламента.
В ходе встречи стороны обратились к текущей ситуации в регионе, подчеркнув важность стабильности и мира в странах региона.
Вице-спикер НС, позитивно оценив нынешние армяно-казахские отношения, особо выделил дальнейшее развитие межпарламентских связей и роль групп дружбы в этом аспекте. Шармазанов отметил, что вскоре парламент шестого созыва сформирует группу дружбы Армения – Казахстан, заверив в том, что она будет иметь важное значение для дальнейшего развития парламентского сотрудничества.
Вице-спикер НС обратился к урегулированию нагорно-карабахского конфликта и подчеркнул, что и Армения, и Арцах видят урегулирование проблемы исключительно мирным переговорным путем.
“Без разумных компромиссов, однако, невозможно достичь решения проблемы, между тем Азербайджан до сих пор не готов к этим компромиссам”, - подчеркнул Э.Шармазанов.
Э.Шармазанов в контексте региональной безопасности затронул проблему закрытой Турцией границы с Арменией и подчеркнул недопустимость закрытых границ в XXI веке. Он уверен, что это серьезная угроза для региона.
Вице-спикер НС подчеркнул важность сотрудничества в международных структурах – в МПА СНГ, ПА ОДКБ, охарактеризовав работу парламентских делегаций на этих площадках конструктивной. В его оценке, членство в ЕАЭС создает новые возможности развития экономических связей двух стран.
Посол высоко оценил вклад парламентариев в процесс развития   межгосударственных отношений. Он также подчеркнул важность тесного сотрудничества делегаций на межпарламентских площадках по вопросам, представляющим двусторонний интерес.
Посол Уразаев вновь подтвердил, что Казахстан, будучи сторонником мирного урегулирования  карабахской проблемы, содействует деятельности Минской группы ОБСЕ.
Т.Уразаев, говоря о состоявшихся в апреле парламентских выборах в РА, отметил, что прибывшие из Казахстана наблюдатели высоко оценили проведенные в Армении выборы.
Обсуждена также деятельность армянской общины в Казахстане. Посол заверил, что армяне активно вовлечены в общественно-политическую жизнь его страны.