Արա Բաբլոյանն ընդունել է Հայաստանում Ղազախստանի դեսպանին 06/05/2017 14:32 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը հունիսի 5-ին ընդունել է Հայաստանում Ղազախստանի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Թիմուր Ուրազաեւին: Այս մասին հայտոնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
Ողջունելով դեսպանին խորհրդարանում՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը հույս է հայտնել, որ պարոն Ուրազաեւը կշարունակի երկու երկրների հարաբերություննների զարգացմանն ու խորացմանն ուղղված իր գործունեությունը: Նա բարձր է գնահատել հայ-ղազախական հարաբերությունները, որոնց հիմքում ընկած է բարեկամությունը:
ՀՀ ԱԺ նախագահն անդրադարձել է վեցերորդ գումարման խորհրդարանում Հայաստան-Ղազախստան պատգամավորական բարեկամական խմբի ձեւավորման աշխատանքներին եւ վստահություն հայտնել, որ բարեկամական խումբը նշանակալի դերակատարություն կունենա հայ-ղազախական խորհդարանական համագործակցության ամրապնդման գործում:
Զրույցի ընթացքում Արա Բաբլոյանը կարեւորել է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը միջազգային հարթակներում եւ գնահատել ղազախ գործընկերների հետ աշխատանքը տարբեր կառույցներում՝ ԱՊՀ ԽՎ-ում, ՀԱՊԿ ԽՎ-ում` ընդգծելով, որ այդ բնագավառում ներուժը մեծ է եւ կարելի է ավելի սերտ փոխգործակցել երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շուրջ:
Արա Բաբլոյանն ընդգծել է ԵԱՏՄ դերը երկու երկրների տնտեսական հարաբերությունների համակարգման եւ զարգացման, համատեղ ծրագրերի իրականացման գործում:
Հայաստանում Ղազախստանի դեսպան Թիմուր Ուրազաեւը շնորհավորել է Արա Բաբլոյանին ՀՀ ԱԺ նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ եւ նշել, որ Ղազախստանը նպատակ ունի զարգացնելու Հայաստանի հետ հարաբերությունները բոլոր բնագավառներում:
Թիմուր Ուրազաեւն անդրադարձել է նաեւ ապրիլին Հայաստանում տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրություններին եւ նշել, որ Ղազախստանից այցելած դիտորդները բարձր են գնահատել ընտրությունների կազմակերպչական մակարդակը:
Դեսպան Ուրազաեւը շնորհակալություն է հայտնել նախորդ գումարման խորհրդարանում գործած Հայաստան-Ղազախստան բարեկամական խմբի անդամներին եւ պատրաստակամություն հայտնել աշխատելու նոր ձեւավորվող խմբի անդամների հետ, քննարկելու երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր, մշակելու համագործակցության զարգացման նոր ուղիներ:

Посол Казахстана заявил о намерении его страны развивать отношения с Арменией во всех сферах 06/05/2017   15:11  |  Лента новостей
Председатель Национального собрания Армении Ара Баблоян 5 июня принял Чрезвычайного и Полномочного посла Республики Казахстан в Армении Тимура Уразаева.Об этом сообщает пресс-служба парламента Армении.
Председатель НС Армении выразил надежду, что Тимур Уразаев продолжит свою деятельность по развитию и углублению отношений двух стран. Он высоко оценил дружественные армяно-казахские связи.
Ара Баблоян коснулся работы по созданию в парламенте шестого созыва депутатской группы дружбы Армения – Казахстан и выразил уверенность в том, что группа дружбы сыграет заметную роль в укреплении армяно-казахского парламентского сотрудничества.
В ходе беседы А.Баблоян подчеркнул роль парламентской дипломатии на международных площадках и оценил работу казахских коллег в различных структурах – ПА СНГ, ПА ОДКБ, подчеркнув имеющийся большой потенциал в этой сфере и необходимость более тесного взаимодействия по вопросам, представляющим   двусторонний интерес.
А.Баблоян особо выделил роль ЕАЭС в координации и развитии экономических отношений двух стран, реализации совместных программ.
Посол Казахстана в Армении Т.Уразаев поздравил А.Баблояна с избранием председателем НС и отметил, что Казахстан намерен развивать отношения с РА во всех сферах.
Т.Уразаев обратился также к прошедшим в апреле парламентским выборам в Армении и отметил, что наблюдатели от Казахстана высоко оценили организационный уровень выборов.
Посол поблагодарил членов группы дружбы Армения – Казахстан парламента предыдущего созыва и выразил готовность работать с формируемой новой группой дружбы, обсуждать представляющие обоюдный интерес вопросы, разрабатывать новые векторы развития сотрудничества.