ԵԽԽՎ կանոնադրական հանձնաժողովը քննարկում է Ագրամունտի նկատմամբ իմփիչմենթ կիրառելու գործիքներ ներդնելու հարցը 06/02/2017 17:22 | Միջազգային լրահոս
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի կանոնադրական հանձնաժողովը քննարկում է վեհաժողովի նախագահ Պեդրո Ագրամունտի նկատմամբ իմփիչմենթ կիրառելու գործիքներ ներդնելու հարցը: Այս մասին «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի էջում գրառում է կատարել ԵԽԽՎ հայաստանյան պատվիրակության նախկին անդամ Նաիրա Կարապետյանը:
Առաջարկվում է փոփոխություններ կատարել ներկա կանոնադրության մեջ և հնարավորինս շուտ կիրառել անվստահություն հայտնելու և ԵԽԽՎ նախագահին օրենքի ուժով հեռացնելու իրավունքը: Հանձնաժողովի նիստի ընթացքում Նաիրա Կարապետյանը նաև ելույթ է ունեցել:
«Եթե մենք այլևս չեն վստահում ԵԽԽՎ նախագահին, ինչի՞ց ենք վախենում, ու՞մից ենք թաքցնում մեր դիրքորոշումը, ինչու՞ ենք ուզում քողարկել այն տարբեր միջոցներով։ Այո, ԵԽԽՎ-ում մենք բազմիցս ականատես ենք լինում տարբեր առեղծվածային «պահեստային քվեների», մարդկանց, ովքեր հայտնվում են կարևոր քվեարկությունների ժամանակ և կրկին անհետանում մինչև հաջորդ անհրաժեշտ պահը։ Հեռացված ԵԽԽՎ նախագահին նաև պետք է զրկել մի շարք առավելություններից, և այս ամենը պետք է անել հիմա։ Քաղաքական այս ճգնաժամն արդյունք է ոչ միայն Ագրամունտի բարոյական ցածր պատկերի, այլև մեր կանոնադրություն թերի կետերի»,- ասել է նա:
«Զավեշտալի և մի քիչ ծիծաղելի է հետևել «Պեդրոյի վկաների» վերջին ճիգերին: Անգամ այստեղ նրանք փորձում են մեղմել այս փոփոխությունը, անգամ ակնարկում, որ սա չի կիրառվելու Ագրամունտի նկատմամբ, առաջարկում տարբեր գործիքներ, որ կօգնեն փրկել ԵԽԽՎ ներկա նախագահի: Ողջունելի է, այս ճիգերը, չնայած և համատորեն կրկնվում են, սակայն ապարդյուն են, քանի որ իմ և հանձնաժողովի մյուս անդամների կողմից բնականաբար հնչեցվում են նրանց առաջարկների վտանգները և իրական ենթատեքստը»,- եզրափակում է Նաիրա Կարապետյանը:

В ПАСЕ обсуждают внедрение механизмов объявления импичмента оскандалившемуся главе Ассамблеи Педро Аграмунту 06/02/2017   18:13  |  Лента новостей
Член делегации Армении в ПАСЕ Наира Карапетян выступила сегодня на заседании Регламентного комитета Парламентской Ассамблеи Совета Европы в Париже, в ходе которого обсуждался вопрос внедрения механизмов объявления импичмента главе данной европейской структуры Педро Аграмунту.
Наира Карапетян сообщила, что предлагаются ввести изменения в действующий устав и как можно скорее применить право на вынесение вотума недоверия председателю ПАСЕ Педро Аграмунту и отстранение его от должности силой закона.
“Если мы больше не доверяем председателю ПАСЕ, то чего мы боимся, от кого скрываем свою позицию, почему всячески пытаемся замаскировать ее? Да, в ПАСЕ мы не раз становимся свидетелями различных мифических “резервных голосов”, видим лиц, которые появляются во время  важных голосований и вновь исчезают до следующего нужного момента. Отстраненного президента ПАСЕ следует также лишить ряда привилегий, и все это необходимо сделать сейчас. Данный политический кризис является следствием не только низкого морального облика Педро Аграмунта, но и несовершенных положений нашего устава”, – написала на своей странице в социальной сети Facebook Наира Карапетян.
“Комично и несколько смешно наблюдать за последними потугами “Свидетелей Педро”. И здесь они пытаются смягчить это изменение, даже намекают, что оно не будет применено в отношении Педро Аграмунта, предлагают различные механизмы, которые помогут спасти действующего председателя ПАСЕ.  Эти усилия достойны приветствия, но, несмотря на упорное повторение, они напрасны, поскольку с моей стороны и со стороны других членов Организации, естественно, озвучиваются содержащиеся в этих предложениях угрозы и реальный подтекст”, – отметила Наира Карапетян.