Պարզվել է Դոն Պիպոյի սպանության նախապատրաստության համար անհրաժեշտ փոխադրամիջոցը ձեռք բերելու նպատակով գումար տրամադրած անձի ինքնությունը 05/31/2017   16:47  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ ՔԿ ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության վարույթում քննվող քրեական գործով իրականացվում են ակտիվ քննչական գործողություններ` պարզելու առանձնապես ծանր հանցագործություն՝ սպանություն նախապատրաստած խմբի բոլոր անդամների, պատվիրատուի ինքնությունը, շարժառիթը։
Ինչպես հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը, քննության արդյունքում բավարար ապացույցներ են ձեռք բերվել սպանության նախապատրաստմանը օժանդակած անձի ինքնության վերաբերյալ, ում նկատմամբ մայիսի 27-ին հայտարարվել էր հետախուզում։ Խոսքը օրեր առաջ վնասազերծված հանցավոր խմբի կողմից Արթուր Ասատրյանի՝ «Դոն Պիպոյի» սպանությունը նախապատրաստելու գործի մասին է:
Վերջինս մայիսի 30-ին հայտնաբերվել է Տավուշի մարզում և ներկայացվել վարույթն իրականացնող մարմնին։ Ազգությամբ հայ, 1989թ. ծնված տղամարդուն այսօր ՀԿԳ ավագ քննիչը մեղադրանք է առաջադրել  ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-35-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ, 8-րդ կետերով ՝ մի խումբ անձանց կողմից, պատվերով սպանության նախապատրաստմանն օժանդակելու համար և միջնորդություն ներկայացրել դատարան՝ նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումն ընտրելու վերաբերյալ։ Օժանդակության մեջ մեղադրվողը 2007 թվականից գտնվել է հետախուզման մեջ՝ զինվորական ծառայությունից խուսափելու մեղադրանքով։
Ավելի վաղ վարույթն իրականացնող մարմինը տեղեկացրել էր, որ մի խումբ անձանց կողմից՝ պատվերով, անձի սպանության նախապատրաստության, զենք-ռազմամթերք ձեռք բերելու և պահելու համար մայիսի 27-ին մեղադրանք է առաջադրվել 3 հոգու՝  ՀՀ քրեական օրենսգրքի 35-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ, 8-րդ  կետերով և 235-րդ հոդվածի 2-րդ մասով։
Քննությամբ պարզվել է առանձնապես ծանր հանցագործության նախապատրաստության համար անհրաժեշտ փոխադրամիջոցը ձեռք բերելու նպատակով խմբի անդամներին գումար տրամադրած անձի ինքնությունը, և որ  խմբի անդամների միջև հաղորդակցությունն ապահովելու նպատակով  օգտագործվել են այլ երկրի բջջային օպերատորների հեռախոսաքարտեր։
Նախաքննությունը շարունակվում է։ Կատարվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու, հնարավոր առնչություն ունեցող անձանց շրջանակը պարզելու և նրանց գործողություններն անհատականացնելու ուղղությամբ։
17:51 30/05/2017  |  Քրեական խրոնիկոնԴոն Պիպոյի սպանության նախապատրաստության գործով օժանդակողը հայտնաբերվել է
09:20 30/05/2017  |  ՄամուլՈվքե՞ր են «Դոն Պիպոյի» ու «Վստրեչի Ապերի» դեմ մահափորձի պատվիրատուների ցանկում է. «Չորրորդ իշխանություն»
08:18 28/05/2017  |  Քրեական խրոնիկոնՊատվիրատուին հետաքրքրել է միայն Դոն Պիպոյի սպանությունը
17:12 27/05/2017  |  Քրեական խրոնիկոնԴոն Պիպոյի սպանությունը նախապատրաստելու համար 3 անձի մեղադրանք է առաջադրվել, ևս մեկի նկատմամբ՝ հայտարարվել հետախուզում
09:19 27/05/2017  |  ՄամուլԴոն Պիպոյի սպանությունը նախապատրաստած 3 անձինք ընկերներ են. «Հայկական ժամանակ»
09:36 26/05/2017  |  ՄամուլԴոն Պիպոյի և Վստրեչի Ապերի դեմ մահափորձն իրականում խորն արմատներ ունի, այն գալիս է դեռ 2007 թվականից. «Ժողովուրդ»
09:30 26/05/2017  |  ՄամուլԴոն Պիպոն Հայաստան է եկել որդու հարսանիքը Երևանում կազմակերպելու համար. «Փաստ»
17:50 25/05/2017  |  Քրեական խրոնիկոնՎնասազերծված անձինք կասկածվում են առանձնապես ծանր հանցագործության՝ սպանություն նախապատրաստելու մեջ
13:59 25/05/2017  |  Քրեական խրոնիկոնՍպանություն նախապատրաստելու և ապօրինի զենք ձեռք բերելու և պահելու կասկածանքով ձերբակալվել է 3 անձ
11:37 25/05/2017  |  Քրեական խրոնիկոնՎստրեչի Ապերի և Դոն Պիպոյի սպանության նախապատրաստության դեպքով հարուցված քրեական գործը կքննվի ՀԿԳ քննչական գլխավոր վարչությունում

Стали известны новые подробности по уголовному делу о подготовке убийства “Дона Пипо” 05/31/2017   17:38  |  Криминальная хроника
Члены задержанной в Армении группы, обвиняемой в подготовке убийства криминального авторитета Артура Асатряна по прозвищу “Дон Пипо” использовали телефонные номера сотовых операторов других стран.
Как передает пресс-служба Следственного комитета Армении, в рамках уголовного дела, расследуемого Главным управлением по расследованию особо важных дел СК РА, предпринимаются следственные действия для установления личностей всех членов группы, готовившей убийство, его заказчиков и мотива преступления.
В результате расследования добыто достаточно доказательств относительно личности человека, содействовавшего подготовке убийства. 27 мая он был объявлен в розыск, а 30 мая он был обнаружен в Тавушской области и доставлен к органу, осуществляющему производство. Старший следователь по расследованию особо важных дел сегодня предъявил мужчине, который является армянином по национальности, обвинение по пунктам 7 и 8 части 2 статьи 38-35-104(Пособничество в подготовке  убийства, совершенное группой лиц или организованной группой  по заказу) Уголовного кодекса РА и подал в суд ходатайство об избрании в отношении него меры пресечения в виде заключения под стражу. Обвиняемый в пособничестве с 2007 года находился в розыске по обвинению в уклонении от воинской службы.
Ранее осуществляющий производство орган сообщил, что 27 мая трем лицам были предъявлены обвинения по пунктам 7 и 8 части 2 статьи 35-104(Подготовка убийства, совершенная группой лиц или организованной группой по заказу) Уголовного кодекса РА и части 2 статьи 235(Незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств) УК РА.
"Следствием установлена личность человека, выдавшего членам группы денежную сумму на приобретение необходимого транспортного средства, а также установлено, что, с целью обеспечения связи между членами группы были использованы телефонные номера сотовых операторов других стран.Предварительное следствие продолжается. Проводятся необходимые следственные действия, направленные на установление всех обстоятельств произошедшего,  круга предполагаемых соучастников и индивидуализацию их действий", -отмечается в сообщении.