Թբիլիսիից անհետացած ադրբեջանցի լրագրողը հայտնվել է Բաքվում. նրան առևանգել են և գաղտնի տեղափոխել 05/31/2017   15:09  |  Միջազգային լրահոս
Վրաստանաբնակ ադրբեջանցի ընդդիմադիր լրագրող և ակտիվիստ Աֆղան Մուխտարլին, ով նախօրեին անհետացել էր Թբիլիսիում, առևանգվել էր և գաղտի կերպով տեղափոխվել էր Բաքու: Այս մասին գրում են ադրբեջանական ԶԼՄ-­ները:
«Աֆղանը ինձ զանգեց և հայտնեց, որ գտնվում է Պետական սահմանապահ ծառայության կենտրոնական բաժանմունքում: Ես հիմա այնտեղ եմ ուղևորվում»,-Turan գործակալության հետ զրույցում ասել է լրագրողի փաստաբանը՝ որակելով արդբեջանցի լրագրողի առևանգումն ու գաղտնի տեղափոխումը միջազգային նորմերի խախտում:
Նրա խոսքով՝ Վրաստանի իշխանությունները չպետք է նրան հանձնեին, քանի որ համաձայն միջազգային նորմերի՝ եթե որևէ մեկին հայրենիքում սպառնում է ազատազրկում, ապա նա ենթակա չէ հանձնման:
Ավելի վաղ ադրբեջանական ընդդիմադիր լրատվամիջոց «Мейдан ТВ»-­ն հայտնել էր, որ Թբիլիսում անհետացել է լրագրող Աֆղան Մուխտարլին: Լրագրողի կնոջ՝ Լեյլա Մուսթաֆաևայի խոսքով՝ ամուսինն անհետացել էր և չէր պատասխանում զանգերին:
Դեպքի կապակցությամբ կինը դիմել էր Վրաստանի իրավապահ մարմիններին: Վրաստանի ներքին գործերի նախարարությունը մեկնաբանել էր, որ տվյալ անձի անհետացման կապակցությամբ ամբողջ Վրաստանով սկսվել են որոնողական աշխատանքներ:
Աֆղան Մուխտարլին հայտնի է որպես ադրբեջանական իշխանությունների վարած քաղաքականության քննադատ: 2015 թվականից ի վեր ստիպված է եղել բնակություն հաստատել Թբիլիսում:
Ընդդիմադիր լրատվամիջոցները հայտնում են, որ նախօրեին ադրբեջանական իշխանությունների վերահսկողության տակ գտնվող կայքերից մեկում հրապարակվել էր մի հոդված, որում ներառվել էին նաև Թբիլիսիում գործող ադրբեջանցի ընդդիմադիրների անունները: Նրանց շարքում էին նաև հայտնի վիրաբույժ Ֆարման Ջեյրանովը, Ադրբեջանի «Ժողովրդական ճակատ» կուսակցության փոխնախագահ Գեզալ Բայրամլին և լրագրող Աֆղան Մուխտարլին: Օրերս ձերաբակալել էին վիրաբույժին ու լրագրողին:

Пропавшего в Тбилиси азербайджанского журналиста похитили и тайно вывезли в Баку 05/31/2017   16:06  |  Международные новости
Пропавшего накануне в Тбилиси азербайджанского журналиста и активиста Афгана Мухтарли, проживавшего в Грузии, похитили и тайно вывезли в Баку. Об этом пишут азербайджанские СМИ.
"Афган позвонил мне и сказал, что находится в центральном отделении Госпогранслужбы. Сейчас я еду туда",­ - заявил в беседе с агентством “Turan” адвокат Афгана Мухтарли. Он назвал произошедший с его подзащитным инцидент нарушением международных норм.
По его словам, власти Грузии не должны были его выдавать, поскольку, по международным нормам, нельзя экстрадировать тех, кому на родине угрожает лишение свободы. Ранее оппозиционная телекомпания “Мейдан ТВ” сообщила, что в Тбилиси пропал азербайджанский журналист Афган Мухтарли.
Жена журналиста, забеспокоившись исчезновением мужа,  обратилась в правоохранительные органы Грузии, где ей сообщили, что поиски журналиста ведутся по всей Грузии. Афгана Мухтарли знают как критика политики, осуществляемой азербайджанскими властями. С 2015 года он вынужденно поселился в Тбилиси. Оппозиционные СМИ сообщают, что накануне на одном из сайтов, подконтрольных азербайджанским властям, был напечатан материал, в котором фигурировали имена проживающих в Тбилиси оппозиционеров. Среди них – известный хирург Фарман Джейранов, зампредседателя партии “Народный фронт” Гезал Байрамли, азербайджанский журналист Афган Мухтарли. Двое из них -  хирург и журналист – недавно были арестованы.