ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները կոչերից պետք է անցնեն կոնկրետ գործողությունների. Նալբանդյան 05/30/2017 16:01 | Ղարաբաղյան հակամարտություն
Ադրբեջանը դեմ է միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմներին, որպեսզի եռանախագահներին կամ գործըթնացի այլ մասնակիցներին թույլ չտա կոնկրետ նշել, թե ով է խախտել հրադադարը։
Այս մասին մայիսի 30-ին ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Լամբերտո Զանիերի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը։
ԱԳՆ ղեկավարը նշել է, որ եռանախագահների վերջին հայտարարությունն ուղղված էր Ադրբեջանին, եւ դա առաջին հասցեագրված հայտարարությունը չէ։ Նալբանդյանը հիշեցրել է, որ նախկինում էլ համանախագահները հանդես էին գալիս տարածաշրջանում իրադրությունը չսրելու կոչերով։ Համանախագահները կոչ են արել նաեւ հաստատել խաղաղ կարգավորման պատրաստակամությունը, զերծ մնալ միջնորդների հասցեին քննադատություններից եւ բանակցային գործընթացն այլ հարթություն չտեղափոխել։ Միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմների հետ համաձայնելու կոչեր եւս հնչել են։
«Եւ եթե նույնիսկ հայտարարությունները ուղղակիորեն հասցեագրված չէին, պարզ էր, թե ում են ուղղված։ Հասկանալի է՝ ում են հասցեագրված հրադադարի ռեժիմը հարգելու կոչերը»,- նշել է նախարարը՝ հավելելով, որ հայտարարություններ շատ են եղել, սակայն Ադրբեջանը ոչ միայն անտեսում է դրանք, այլ անում ճիշտ հակառակը։ Հասունանում է պահը, երբ համանախագահները պետք է ոչ միայն հայտարարություններ անեն, այլեւ կոնկրետ գործողությունների դիմեն՝ Ադրբեջանի ապակառուցողական գործողություններին վերջ դնելու համար, նշել է Էդվարդ Նալբանդյանը։

Глава МИД Армении: сопредседатели МГ ОБСЕ должны перейти от призывов к конкретным действиям 05/30/2017   16:32  |  Карабахский конфликт
Азербайджан выступает против внедрения механизмов расследования инцидентов, чтобы не дать сопредседателям или другим участникам процесса возможности указать на того, кто нарушает режим перемирия. Об этом, как передает “Арцахпресс”, заявил глава МИД Армении Эдвард Налбандян на состоявшейся 30 мая совместной пресс-конференции с генеральным секретарем ОБСЕ Ламберто Заньер.
Глава МИД Армении отметил, что последнее заявление посредников адресовано Азербайджану, и это не первое адресное заявление. Министр напомнил, что и ранее сопредседатели выступали с призывами не обострять ситуацию в регионе. Сопредседатели также призывали подтвердить готовность к мирному урегулированию, воздержаться от критики в адрес посредников и попыток переместить переговорный процесс в иные плоскости. Также звучали призывы согласиться на механизмы расследования инцидентов и т.д..
"И даже если заявления не были напрямую кому-то обращены, ясно, кому они адресованы, понятно, кому обращены призывы уважать режим перемирия", - отметил министр, добавив, что заявлений было много, но Азербайджан не только их игнорирует, но и поступает прямо противоположным образом. Назревает момент, когда сопредседатели должны делать не только заявления, но и предпринимать конкретные меры, чтобы положить конец деструктивным действиям Азербайджана",-  отметил Эдвард Налбандян.