ՊԵԿ Բավրայի մաքսակետի պետը կալանավորվել է 05/29/2017   13:02  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունը տեղեկացնում է, որ կաշառք ստանալու, կաշառք տալու, կաշառքի միջնորդության և առևտրային կաշառք ստանալու դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում կալանավորվել են ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ Բավրայի մաքսակետի պետ Ե. Մ.-ն ու մաքսային միջնորդական /բրոքերական/ ծառայություններ իրականացնող ՍՊԸ-ի տնօրեն Ա. Է.-ն:
Նախապատրաստված նյութերի համաձայն, մի շարք կազմակերպությունների տնօրեններ, աշխատակիցներ և ֆիզիկական անձինք, մաքսային միջնորդական ծառայություններ իրականացնող ՍՊԸ-ի աշխատակիցների միջնորդությամբ համաձայնության գալով ՊԵԿ մաքսային ծառայության պաշտոնյաների հետ, վերջիններիս անձամբ և միջնորդների միջոցով կաշառք են տվել իրենց օգտին գործողություններ կատարելու` ապրանքները ՀՀ օրենքով սահմանված մաքսային արժեքից ավելի ցածր սակագնով մաքսազերծելու և դրանց արտահանման համար օրենսդրությամբ սահմանված արժեքից ավելի ցածր սակագնով վճարում կատարելու համար:
Այսպես, նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ Բավրայի մաքսակետի պետ Ե. Մ.-ն կաշառքի դիմաց, ապօրինի` առանց օրինական փաստաթղթերի, խախտելով մաքսային օրենսդրության պահանջները, թույլատրել է ապրանքի արտահանումը: Բացի այդ, քննությամբ ձեռք բերված բավարար ապացույցներով հիմնավորվել է նաև, որ ՊԵԿ-ի հիշյալ պաշտոնյան ՀՀ օրենքով սահմանված կարգի խախտմամբ ձեռք է բերել և ապօրինի կերպով պահել ռազմամթերք հանդիսացող գործարանային արտադրության 35 մարտական փամփուշտներ:
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության և ՀՀ ոստիկանության ԿՀԴՊ ԳՎ կոռուպցիայի և տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների հակազդման վարչության աշխատակիցների կողմից ձեռնարկված համատեղ օպերատիվ և քննչական գործողությունների արդյունքում ձեռք բերված փաստական տվյալների հիման վրա Հատուկ քննչական ծառայության քննիչի կողմից Բավրայի մաքսակետի պետն ու մաքսային միջնորդական ծառայություններ իրականացնող ՍՊԸ-ի տնօրենը 25.05.2017թ.-ին ձերբակալվել են:
Կաշառք ստանալու, ինչպես նաև ապօրինի կերպով ռազմամթերք ձեռք բերելու և պահելու համար Բավրայի մաքսակետի պետին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի  311-րդ հոդվածի 2-րդ և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասերով: Իսկ ՊԵԿ պաշտոնյայի կողմից կաշառք ստանալուն օժանդակելու համար մաքսային միջնորդական ծառայություններ իրականացնող ՍՊԸ-ի տնօրենին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-311-րդ հոդվածի 2-րդ մասով:
Հատուկ քննչական ծառայության քննիչը միջնորդություն է ներկայացրել դատարան` վերը նշված անձանց նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ:  Ե. Մ.-ն և Ա. Է.-ն կալանավորվել են:
10:08 26/05/2017  |  Քրեական խրոնիկոնՁերբակալվել են մաքսային միջնորդական ծառայություններ իրականացնող ՍՊԸ-ի տնօրենը և «Բավրա» մաքսակետի պետը
19:09 18/05/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՇուրջ 500 հաստիքի կրճատում՝ ՊԵԿ-ում
17:32 11/05/2017  |  Քրեական խրոնիկոնԱդրբեջանական խնձորների գործով ՊԵԿ պաշտոնյաներ են կալանավորվել` նախնական համաձայնությամբ կաշառք ստանալու համար
16:56 04/04/2017  |  Քրեական խրոնիկոնԵրեք անձի, այդ թվում` երկու հարկային պաշտոնյայի, մեղադրանք է առաջադրվել՝ պաշտոնեական դիրքը չարաշահելու և կաշառք ստանալու համար
09:01 08/11/2016  |  ՄամուլՊԵԿ-ում իրականացվել են մի շարք կադրային փոփոխություններ. «Հրապարակ»
09:12 20/10/2016  |  ՄամուլՊաշտոնանկություններ` ՊԵԿ-ում. «Հրապարակ»
10:59 16/06/2016  |  Քրեական խրոնիկոնԸստ հաղորդման՝ ՊԵԿ աշխատակիցները բռնության գործադրմամբ զուգորդված, անցել են լիազորությունները և կեղծիք կատարել

Начальник КПП "Бавра" и директор брокерской таможенной компании взяты под стражу 05/29/2017   13:42  |  Криминальная хроника
Начальник таможенного пункта "Бавра" на границе с Грузией и директор брокерской таможенной компании взяты под стражу в рамках уголовного дела о взяточничестве, сообщает Специальная следственная служба Армении.
Ранее Генеральная прокуратура Армении сообщила о задержании директора ООО, оказывающего посреднические таможенные услуги, и начальника таможенного пункта "Бавра" по подозрению во взяточничестве.
Задержание было произведено 25 мая на основе полученных фактических данных.
Как отмечалось в сообщении, "в результате предпринятых сотрудниками Главного управления по борьбе с организованной преступностью Полиции Армении, были получены данные о том, что руководители и сотрудники ряда организаций, физические лица при посредничестве сотрудников брокерской фирмы, оказывающей таможенные услуги, по предварительному сговору с чиновниками таможенной службы Комитета государственных доходов Армении лично и через посредников давали взятку, а чиновники КГД – получали взятку за таможенное оформление товаров и оплату экспортной продукции  по расценкам ниже установленной армянским законодательством  таможенной стоимости".
На основе полученных данных в Главном управлении по борьбе с организованной преступностью Полиции Армении возбуждено уголовное дело по фактам дачи и получения взятки, посредничества во взяточничестве и коммерческого подкупа, предварительное следствие по которому поручено Специальной следственной службе РА. Предварительное следствие продолжается, проводятся неотложные комплексные следственные действия.
Как сообщает пресс-служба Специальной следственной службы Армении, следствием установлено, что начальник таможенного пункта “Бавра” Е. М. за взятку, незаконно, без настоящих документов, с нарушением требований законодательства разрешил вывоз продукции. Кроме того, добытыми следствием доказательствами подтверждено, что вышеупомянутый чиновник КГД, нарушив установленный законом РА порядок, приобрел и незаконно хранил 35 боевых патронов заводского производства, являющихся боеприпасами.
Сообщается, что главе таможенного пункта “Бавра” предъявлены обвинения по части 2 статьи 311(Получение должностным лицом взятки за заведомо неправомерное действие или бездействие в пользу взяткодателя или представляемого им лица) и части 1 статьи 235( Незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств) УК РА. А директору компании, оказывающей посреднические таможенные услуги, инкриминируют часть 2 статьи 38-311(Посредничество в получении взятки)УК РА.
“Следователь Специальной следственной службы подал в суд ходатайство о применении в отношении вышеупомянутых лиц меры пресечения в виде заключения под стражу. Е. М. И А. Э. Взяты под стражу. Ведется предварительное следствие”, - отмечается в сообщении ССС РА.