«Արցախի հարցում պետք է հավատարիմ մնալ ՀԱՊԿ պաշտոնական դիրքորոշմանը». Էդուարդ Շարմազանովը՝ Բելառուսի դեսպանին 05/29/2017 12:23 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը մայիսի 29-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Բելառուսի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Իգոր Նազարուկին: Այս մասին հայտնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
Պարոն Շարմազանովը կարեւորել է միջազգային հարթակներում համախմբված աշխատելը եւ միմյանց աջակցելը, այդ թվում ՀԱՊԿ ԽՎ-ում, ԵԱՀԿ ԽՎ-ում: ԱԺ փոխնախագահն ընդգծել է, որ խորհրդարանական մեր պատվիրակությունը ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտում հանդես է գալիս հակամարտությունների բացառապես խաղաղ կարգավորման օգտին, մասնավորապես Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի հարցում: Այս համատեքստում Էդուարդ Շարմազանովը համոզմունք է հայտնել, որ ՀԱՊԿ անդամ պետությունների խորհրդարանականներն այս հարցում պետք է հավատարիմ լինեն ՀԱՊԿ-ի պաշտոնական դիրքորոշմանը:
«Եթե մենք ուզում ենք լուծել խնդիրը, պետք է պատճառը հասկանանք, իսկ պատճառն այն է, որ Ադրբեջանը չի ճանաչում Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացումը: Հակամարտության խաղաղ կարգավորման համար Արցախի ժողովուրդը պետք է ամբողջությամբ իրացնի ինքնորոշման իր իրավունքը»,-ասել է պարոն Շարմազանովը:
ԱԺ փոխնախագահի գնահատմամբ՝ միջխորհրդարանական հարաբերությունների խորացումը հնարավորություն կտա ընդլայնելու Հայաստանի եւ Բելառուսի միջեւ տնտեսական կապերի զարգացումը՝ նշելով, որ ԵԱՏՄ անդամակցությունն այս հարցում լայն հնարավորություններ է ընձեռում:
Դեսպանը նախ շնորհավորել է նորընտիր խորհրդարանին ԱԺ ընտրությունների անցկացման առթիվ եւ վստահեցրել, որ երկու բարեկամ երկրների խորհրդարանների համագործակցությունն այսուհետ եւս շարունակելու է զարգանալ վերընթաց հունով: Պարոն Նազարուկը եւս կարեւորել է ԼՂ խնդրի խաղաղ կարգավորումը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ՀՀ Ազգային ժողովի եւ Բելառուսի Հանրապետության Ազգային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նիստն անցկացնել ամռանը՝ Մինսկում:

Вице-спикер НС Армении послу Беларуси: в вопросе Арцаха следует оставаться верным официальной позиции ОДКБ 05/29/2017   12:59  |  Карабахский конфликт
Вице-спикер Национального собрания Армении Эдуард Шармазанов 29 мая принял Чрезвычайного и Полномочного посла Республики Беларусь в РА Игоря Назарука.
Как сообщает пресс-служба армянского парламента, в ходе встречи обсуждены вопросы развития межпарламентских отношений, сотрудничества на различных международных площадках, политических и экономических связей двух стран.
Эдуард Шармазанов подчеркнул важность согласованной работы и поддержки друг друга на международной арене, в том числе в ПА ОДКБ, ПА ОБСЕ. Вице-спикер НС особо выделил, что парламентская делегация РА выступает в пользу исключительно мирного урегулирования конфликтов в зоне ответственности ОДКБ, в частности Нагорно-Карабахского конфликта. В этом контексте Э.Шармазанов выразил уверенность, что парламентарии государств-членов ОДКБ в данном вопросе должны оставаться верными официальной позиции ОДКБ.
“Если мы хотим решить проблему, должны понять причину, а причина в том, что Азербайджан не признает реализацию права народа Арцаха на самоопределение. Для мирного урегулирования конфликта народ Арцаха должен полностью реализовать свое право на самоопределение”, - отметил г-н Шармазанов.
В оценке вице-спикера, углубление межпарламентских отношений даст возможность расширить экономические связи между Арменией и Беларусью, а членство в ЕАЭС открывает широкие возможности для этого.
Посол поздравил новоизбранный НС РА с проведением успешных выборов и заверил, что сотрудничество парламентов двух дружественных стран и впредь будет развиваться и прогрессировать. Г-н Назарук также подчеркнул важность мирного урегулирования НК-проблемы в рамках Минской группы ОБСЕ.
Достигнута договоренность о проведении заседания Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между НС РА и НС РБ летом в Минске.