Արթուր Ալեքսանյանն ու Նազիկ Ավդալյանը հանդիպել են վիրավոր զինվորներին 05/29/2017 10:33 | ԼՐԱՀՈՍ
Օլիմպիական չեմպիոն, հունահռոմեական ըմբիշ Արթուր Ալեքսանյանը և աշխարհի ու Եվրոպայի չեմպիոն, ծանրորդ Նազիկ Ավդալյանը մայիսի 28-ին «Հերացի» N1 հիվանդանոցային համալիրի բակում հանդիպել են վիրավոր զինվորներին՝ միասին նշելու Հայաստանի առաջին հանրապետության օրը։
Հայ մարզիկները զրուցել են զինվորների հետ, պատասխանել նրանց հարցերին։
Օլիմպիական չեմպիոնը կարևորել է նման հանդիպումները և վերականգնողական փուլում գտնվող զինվորներին շուտափույթ ապաքինում մաղթել.
«Նրանց շնորհիվ է, որ մենք այսօր կանգնած ենք մեր հողի վրա։ Նրանք մեր հերոսներն են, պետք է հպարտանանք նրանցով»,- ասել է Արթուր Ալեքսանյանը։
Նազիկ Ավդալյանը նույնպես առողջություն է ցանկացել զինվորներին, ասելով, որ աղոթքներում հիշում է նրանց։
Հանդիպմանը ներկա էին նաև ՀԱՕԿ գլխավոր քարտուղար, սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարի պաշտոնակատար Հրաչյա Ռոստոմյանը, Երևանի պետական բժշկական համալսարանի ռեկտոր Արմեն Մուրադյանը.
«Մենք անելու ենք հնարավոր ամեն բան՝ նրանց առողջանալու և ակտիվ կյանք վերադառնալու համար։ Կան բազմաթիվ ծրագրեր։ Օրինակ, տղաներին վերականգնել տարբեր մարզաձևերի միջոցով»,- նշել է Հրաչյա Ռոստոմյանը։
ԵՊԲՀ ռեկտոր Արմեն Մուրադյանն էլ հայտնել է, որ նմանատիպ միջոցառումներ անցկացվում են գրեթե ամեն օր.
«Առանձնահատուկ է, երբ այս տղաների ներկայությամբ ենք մեկս մյուսին շնորհավորում մայիսի 28-ի առթիվ։ Խորհրդանշական է, որ մեր չեմպիոնների հետ հադիպումը հենց այս հիվանդանոցի բակում է, քանի որ այստեղ ստեղծվում է զինհաշմանդամների վերականգնողական կենտրոն»,- ասել է Արմեն Մուրադյանը։

Артур Алексанян и Назик Авдалян встретились с ранеными солдатами 05/29/2017   10:41  |  Лента новостей
Олимпийский чемпион по греко-римской борьбе Артур Алексанян и чемпионка мира и Европы по тяжелой атлетике Назик Авдалян сегодня встретились с ранеными солдатами во дворе больничного комплекса №1 "Гераци", чтобы вместе отметить день первой Республики Армения. Спортсмены побеседовали с солдатами, ответили на их вопросы, сообщает пресс-служба НОК Армении.
Олимпийский чемпион придал важное значение подобным встречам, и пожелал скорейшего выздоровления солдатам, находящимся в стадии восстановления:
"Благодаря им мы сегодня стоим на нашей земле. Они – наши герои, мы должны ими гордиться", - сказал Артур Алексанян.
Назик Авдалян также пожелала здоровья солдатам, сказав, что вспоминает о них в молитвах.
На встрече присутствовали генеральный секретарь НОКА, и.о. министра спорта и по делам молодежи Грачья Ростомян и ректор Ереванского государственного медицинского университета Армен Мурадян.
"Мы сделаем все возможное для их выздоровления и возвращения к активной жизни. Есть многочисленные программы. Например, восстановить ребят посредством различных видов спорта", - отметил Грачья Ростомян.
Ректор ЕГМУ Армен Мурадян заявил, что подобные мероприятия проводятся почти каждый день:
"Интересно, что в присутствии этих ребят мы поздравляем друг друга в связи с 28 мая. Символично, встреча с нашими чемпионами проходит именно во дворе этой больницы, поскольку здесь создается реабилитационный центр солдат-инвалидов", - сказал Армен Мурадян.