Ծաղկաձորում մեկնարկեց «Եվրասիական տնտեսական միություն-Հայաստան համագործակցություն» ամենամյա բիզնես համաժողովը 05/27/2017 13:18
Եվրասիական տնտեսական միության անդամ պետությունների կառավարությունների աջակցությամբ, Եվրասիական Տնտեսական Հանձնաժողովի և Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության բարձր հովանու ներքո Ծաղկաձոր քաղաքում մայիսի 27-ին աշխատանքները սկսեց «Եվրասիական տնտեսական միություն- Հայաստան համագործակցություն» ամենամյա բիզնես համաժողովը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ բիզնես համաժողովի հիմնական քննարկման թեման է Եվրասիական տնտեսական միության արտահանման ներուժը: Միջոցառման շրջանակներում կանցկացվեն պլենար նիստ, սեկցիոն նիստեր, որտեղ որպես մոդերատոր հանդես կգան ԵԱՏՄ անդամ երկրների ներկայացուցիչները՝ ՀՀ պետական կառույցների ներկայացուցիչների հետ համատեղ, ինչպես նաև կկազմակերպվեն կոնտակտային բորսա և երկկողմանի բիզնես-հանդիպումներ:
Համաժողովի կազմակերպիչներն են Հայաստանի, Ռուսաստանի, Ղրղզստանի, Բելառուսի, առևտրաարդյունաբերական պալատները, Ղազախստանի գործարարների «Ատամեկեն» ազգային պալատը և «Իվենսենթր» ընկերությունը:
Համաժողովին մասնակցում են ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների փոխնախարարը, Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի նախարարներ, դեսպաններ, պալատների նախագահներ, 300-ից ավելի մասնակիցներ, այդ թվում՝ 100-ից ավել հյուրեր արտերկրից:
Միջոցառման հիմնական նպատակներն են՝ Եվրասիական տնտեսական միության երկրների ընկերությունների միջև բանակցությունների կազմակերպումը, այդ թվում նաև ոչ պաշտոնական մթնոլորտում, նոր գործարար կապերի բացահայտումը, բիզնես գործունեության շրջանակների ընդլայնումը, կառավարության ներկայացուցիչների հետ կարևորագույն տնտեսական խնդիրների քննարկումը, այդ թվում՝ ԵԱՏՄ-ից արտահանման ավելացման հարցում համագործակցության վերաբերյալ երկխոսությունը:
Ամենամյա Բիզնես Համաժողովը առաջին անգամ կազմակերպվել է 2014թ.-ին Ծաղկաձոր քաղաքում և նվիրված է եղել Մաքսային միությանը Հայաստանի անդամակցելուն: Համաժողովի հիմնական թեմաներն են եղել՝ «Հայ-ռուսական տնտեսական հարաբերությունները» և «Մաքսային միությունը որպես տնտեսության զարգացման հեռանկար»:
2016թ.-ին համաժողովը տեղի ունեցավ կրկին Ծաղկաձորում արդեն ավելի ծավալուն՝ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի հովանու ներքո և Ռուսաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի և Ղրղզստանի առևտրաարդյունաբերական պալատների ակտիվ աջակցությամբ: 2016թ. Բիզնես Համաժողովի հիմնական թեզն էր «Եվրասիական տնտեսական միության անդամ պետությունների տնտեսության ճյուղերի զարգացման ներուժը»: Համաժողովի շրջանակներում ստորագրվեցին բազմաթիվ պայմանագրեր և համաձայնագրեր:

В Цахкадзоре стартовал ежегодный бизнес-форум “ЕАЭС: Армения - сотрудничество” 05/27/2017   14:36  |  Лента новостей
При содействии правительств стран ЕАЭС, ЕЭК и под высоким патронатом правительства РА 27 мая в Цахкадзоре стартовал ежегодный бизнес-форум "Евразийский экономический союз: Армения - сотрудничество".
Как передает "Арменпресс", основная тема форума – экспортный потенциал ЕАЭС. В рамках форума состоятся пленарные и секционные заседания, где в качестве модераторов выступят представители стран ЕАЭС – совместно с представителями государственных структур РА. Будут организованы также контактная биржа и двусторонние бизнес-встречи.
Организаторы форума – Торгово-промышленные палаты Армении, России, Киргизии, Беларуси, Национальная палата бизнесменов Казахстана “Атамекен” и компания “Ивенсент”. В работе принимают участие замминистра экономического развития и инвестиций РА, министры стран ЕЭК, послы, председатели палат, свыше 300 участников, в том числе и более 100 гостей из-за рубежа. Основные цели форума: организация диалога между компаниями стран ЕАЭС – в том числе и в неофициальной атмосфере, скрепление новых деловых контактов, расширение рамок бизнеса, обсуждение важнейших задач с представителями правительства, в том числе и налаживание диалога по вопросу увеличения экспорта из ЕАЭС.
Ежегодный бизнес-форум впервые состоялся в 2014г. в Цахкадзоре и был посвящен членству Армении в Таможенном союзе. Темами форума были “Армяно-российские экономические отношения” и “Таможенный союз как перспектива развития». В 2016г. форум состоялся также в Цахкадзоре – в более широком формате, под патронатом премьер-министра РА и при активном содействии ТПП России, Беларуси, Казахстана и Киргизии. Темой форума-2016 был “Потенциал развития отраслей экономики стран-членов ЕАЭС”. В рамках форума были подписаны многочисленные договоры и соглашения.
13:04 27/05/2017  |  Лента новостейТигран Саркисян: можно констатировать начало нового этапа развития ЕАЭС
12:20 27/05/2017  |  Лента новостейКарен Карапетян: Армения поддерживает реализацию цифровой повестки ЕАЭС
13:44 26/05/2017  |  Лента новостейВо всех пяти странах ЕАЭС впервые с 2014 года зафиксирован значительный экономический рост – Тигран Саркисян
17:10 15/05/2017  |  Международные новостиПутин: интерес к сотрудничеству с ЕАЭС проявляют порядка 50 стран Европы, Азии и Латинской Америки
10:39 12/05/2017  |  Лента новостейВ ЕАЭС по предложению Армении будет создана система оповещения об опасных товарах
11:58 06/05/2017  |  Лента новостейВ ЕАЭС стартует единый рынок лекарственных средств
18:30 28/04/2017  |  Лента новостейСогласована «дорожная карта» по формированию общего рынка авиатранспортных услуг - ЕЭК