Ձերբակալվել են մաքսային միջնորդական ծառայություններ իրականացնող ՍՊԸ-ի տնօրենը և «Բավրա» մաքսակետի պետը 05/26/2017   10:08  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ ոստիկանության ԿՀԴՊ գլխավոր վարչության աշխատակիցների կողմից ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում  տվյալներ են ստացվել այն մասին, որ   մի շարք կազմակերպությունների տնօրեններ և աշխատակիցներ, ֆիզիկական անձինք, առևտրային կազմակերպություն հանդիսացող մաքսային միջնորդական /բրոքերական/ ծառայություններ իրականացնող ՍՊԸ-ի աշխատակիցների միջնորդությամբ համաձայնության գալով ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ  մաքսային ծառայության պաշտոնատար անձանց հետ, իրենց օգտին գործողություններ կատարելու՝ ՀՀ օրենքով սահմանված մաքսային արժեքից ավելի ցածր սակագնով մաքսազերծելու, ապրանքների արտահանման համար օրենքով սահմանված արժեքից ավելի ցածր սակագնով վճարում կատարելու համար, անձամբ և միջնորդների միջոցով  տվել են, իսկ ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ մաքսային ծառայության պաշտոնատար անձինք ստացել են կաշառք:
Ինչպես հայտնում է Դատախազության լրատվական ծառայությունը, ստացված տվյալների հիման վրա ՀՀ ոստիկանության ԿՀԴՊ գլխավոր վարչությունում կաշառք ստանալու, կաշառք տալու, կաշառքի միջնորդության և առևտրային կաշառք ստանալու դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ, որի  նախաքննության կատարումը ՀՀ գլխավոր դատախազության կողմից հանձնարարվել է ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությանը:
ՀՀ ոստիկանության ԿՀԴՊ գլխավոր վարչության աշխատակիցների  և ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության քննիչների կողմից ձեռնարկված  համատեղ օպերատիվ և քննչական բազմածավալ գործողությունների արդյունքում ձեռք բերված փաստական տվյալների հիման վրա 25.05.2017թ.  ձերբակալվել են մաքսային միջնորդական /բրոքերական/ ծառայություններ իրականացնող ՍՊԸ-ի տնօրենը և ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ «Բավրա» մաքսակետի պետը:

Начальник КПП "Бавра" и директор брокерской таможенной компании задержаны в Армении 05/26/2017   10:46  |  Криминальная хроника
Генеральная прокуратура Армении сообщила о задержании директора ООО, оказывающего посреднические таможенные услуги, и начальника таможенного пункта "Бавра" по подозрению во взяточничестве.
Задержание было произведено 25 мая на основе полученных фактических данных.
Как отмечается в сообщении Генпрокуратуры, "в результате предпринятых сотрудниками Главного управления по борьбе с организованной преступностью Полиции Армении, были получены данные о том, что руководители и сотрудники ряда организаций, физические лица при посредничестве сотрудников брокерской фирмы, оказывающей таможенные услуги, по предварительному сговору с чиновниками таможенной службы Комитета государственных доходов Армении лично и через посредников давали взятку, а чиновники КГД – получали взятку за таможенное оформление товаров и оплату экспортной продукции  по расценкам ниже установленной армянским законодательством  таможенной стоимости".
"На основе полученных данных в Главном управлении по борьбе с организованной преступностью Полиции Армении возбуждено уголовное дело по фактам дачи и получения взятки, посредничества во взяточничестве и коммерческого подкупа, предварительное следствие по которому поручено Специальной следственной службе РА. Предварительное следствие продолжается, проводятся неотложные комплексные следственные действия", - отмечается в сообщении.