Քննարկվել է կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների դեպքերի վերաբերյալ քրեական գործերով նախաքննության վիճակը 05/26/2017   17:17  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ քննչական կոմիտեում տեղի է ունեցել կոլեգիայի նիստ, որը վարել է ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Աղվան Հովսեփյանը: Այս մասին հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
Նիստին մասնակցել են կոլեգիայի անդամները, ՀՀ քննչական կոմիտեի կենտրոնական մարմնի և տարածքային ստորաբաժանումների ղեկավարները։
Կոլեգիայի օրակարգում ընդգրկվել և քննարկվել է 3 հարց՝ 2016թ. ընթացքում ՔԿ ծառայողների նկատմամբ կատարված ծառայողական քննությունների, 2015-2016թթ. ընթացքում ՀՀ ՔԿ ծառայողների կողմից իրենց պաշտոնեական դիրքի կապակցությամբ հանցակցությամբ կամ վերջիններիս կատարած հանցագործությունների դեպքերի առթիվ քրեական գործերի քննության արդյունքները, 2015-2016թթ. ընթացքում կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների դեպքերի վերաբերյալ քրեական գործերով նախաքննության վիճակը:
Վերոնշյալ թեմաների վերաբերյալ զեկույցներով են հանդես եկել ՀՀ ՔԿ նախագահի տեղակալ Ա.Ղամբարյանը, ներքին անվտանգության վարչության պետ Գրիգոր Նավասարդյանը, ՀՀ ՔԿ ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության պետի տեղակալ Վ.Ջանազյանը:
Քննարկման արդյունքներով ՀՀ ՔԿ նախագահը տվել է կոնկրետ հանձնարարականներ՝ արձանագրված կարգապահական խախտումները վերացնելու, ինչպես նաև՝ քննիչների ինքնուրույնությունն ու անկախությունը երաշխավորող լրացուցիչ օրենսդրական մեխանիզմներ մշակելու վերաբերյալ՝ հաշվի առնելով միջազգային փորձը։

В СК Армении обсудили состояние расследования уголовных дел о преступлениях коррупционного характера 05/26/2017   18:03  |  Лента новостей
В Следственном комитете Армении состоялось заседание коллегии, которое вел председатель СК РА Агван Овсепян.
Как сообщает пресс-служба СК Армении, в заседании приняли участие члены коллегии, руководители Центрального аппарата и территориальных подразделений Следственного комитета РА.
В повестку дня коллегии были включены и обсуждены 3 вопроса: проведенные в  2016  году в отношении служащих СК служебные расследования, результаты проведенного в течение 2015-2016гг. расследования уголовных дел, связанных с должностным положением служащих СК, с их соучастием или по фактам совершенных последними преступлений, состояние расследования уголовных дел касательно преступлений коррупционного характера на период 2015-2016гг..
С докладами по вышеупомянутым темам выступили заместитель председателя СК РА А. Гамбарян, начальник Управления внутренней безопасности Григор Навасардян, заместитель начальника Главного управления по расследованию особо важных дел СК РА В. Джаназян.
По итогам обсуждения председатель СК РА дал конкретные поручения по устранению зафиксированных дисциплинарных нарушений, а также разработке дополнительных законодательных механизмов гарантии самостоятельности и независимости следователей с учетом международного опыта.