Նախագահին գյուղատնտեսության նախարարի պաշտոնակատարը զեկուցել է ոլորտի բարեփոխումների և իրականացվող ծրագրերի մասին 05/24/2017   16:02  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հանրապետության Նախագահի հետ աշխատանքային հանդիպման ընթացքում գյուղատնտեսության նախարարի պաշտոնակատար Իգնատի Առաքելյանն այսօր զեկուցել է նախարարությունում իրականացվող կառուցվածքային բարեփոխումների, ինչպես նաև գյուղատնտեսության ոլորտի գերակա խնդիրների, իրականացվող պետական աջակցության նպատակային ծրագրերի մասին: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
Իգնատի Առաքելյանը զեկուցել է, որ ընթացիկ տարում շարունակվել է հողօգտագործողներին մատչելի գներով պարարտանյութերի, դիզելային վառելիքի, սերմացուների, սուբսիդավորվող վարկերի տրամադրման ուղղությամբ աշխատանքը, կատարված խնայողությունների հաշվին մեկնարկել են նաև նոր ծրագրեր, որոնք ուղղված են ոլորտի զարգացմանը:
Նախագահը հանձնարարել է առաջ մղել գյուղատնտեսական մրցունակ ապրանքների արտահանման խթանմանը, ներմուծվող հիմնական գյուղատնտեսական մթերքների տեղական արտադրանքով փոխարինմանը, գյուղտեխնիկայի պարկի արդիականացման և գյուղատնտեսական աշխատանքների մեքենայացման նպատակով գյուղտեխնիկայի տրամադրման լիզինգի իրականացմանը, ինչպես նաև գյուղացիական տնտեսությունների եկամուտների ավելացմանն ու աշխատանքի արդյունավետության բարձրացմանը նպատակաուղղված ծրագրերը:
Նախարարի պաշտոնակատարին հանձնարարվել է նաև հստակ ժամանակացույցով հատուկ թիրախային ծրագրեր մշակել և շարունակել աշխատանքը ոռոգման կաթիլային համակարգի, հակակարկտային ցանցերի ներդրման նպատակով գյուղացիական տնտեսություններին մատչելի ռեսուրսներով ապահովելու, պտղատու ինտենսիվ այգիների հիմնման խթանման ծրագրերի իրականացման ուղղությամբ:
Իգնատի Առաքելյանը Հանրապետության Նախագահի հետ հանդիպմանը տեղեկացրել է Հայաստանի խաղողագործության և գինեգործության հիմնադրամի կողմից իրականացվող ծրագրերի մասին, որոնք հնարավորություն կընձեռեն խաղողագործության և գինեգործության ոլորտներում զարգացում ապահովել, բարելավել գինու արտադրանքի որակը, բարձրացնել հայկական գինու ճանաչելիությունը և խթանել արտահանումը:
Նախարարի պաշտոնակատարի զեկույցը ներառել է նաև ապահովագրական համակարգի ներդրման, մթերման գործընթացի կանոնակարգման, անտառպահպանական ծառայությունների ծրագրի իրականացման, ինչպես նաև Սևանա լճի ավազանում ձկան և խեցգետնի պաշարների պահպանության և արդյունավետ օգտագործման ծրագրերի ընթացիկ ու ակնկալվող արդյունքները, տոհմային անասնաբուծության, սերմնաբուծության և սերմնարտադրության համակարգի խթանմանն ուղղված ծրագրերի մշակման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները:
Հանրապետության Նախագահի կողմից գյուղատնտեսության նախարարի պաշտոնակատարին զեկուցված հարցերի վերաբերյալ տրվել են նաև մի շարք այլ հանձնարարականներ:

Президент Армении дал Игнатию Аракеляну поручения по стимулированию экспорта сельхозпродукции 05/24/2017   17:20  |  Лента новостей
Исполняющий обязанности министра сельского хозяйства Армении Игнатий Аракелян сегодня в ходе рабочей встречи с президентом РА Сержем Саргсяном доложил о реализуемых в ведомстве структурных реформах, приоритетах в сельскохозяйственной сфере и проводимых при государственной поддержке целевых программах.
Как сообщает пресс-служба главы государства, Игнатий Аракелян рассказал, что в текущем году продолжались работы по предоставлению земледельцам доступных по цене удобрений, дизельного топлива, семян, субсидированных кредитов. По его словам, за счет накопленных сбережений дан старт новым программам, нацеленным на развитие сферы.
Глава  государства дал ряд поручений по стимулированию экспорта сельскохозяйственной продукции, импортозамещению, модернизации парка сельхозтехники, реализации программ по увеличению прибыли и повышению эффективности работ в сельском хозяйстве.
И.о. министра поручено также четко по  графику разработать целевые программы и продолжить работу по обеспечению фермерских хозяйств доступными ресурсами с целью внедрения системы капельного орошения, сетей противоградовой защиты, реализации программ по стимулированию создания плодовых садов.
Игнатий Аракелян на встрече с президентом Армении сообщил о  реализуемых Фондом виноградарства и виноделия Армении программах, которые позволят обеспечить развитие в сфере, улучшить качество вина, повысить узнаваемость армянского вина и стимулировать экспорт.
Доклад и.о.министра включал также текущие и ожидаемые результаты программ по внедрению систем страхования, регулированию процесса заготовок, реализации программы службы по охране леса, а также охране и эффективному использованию запасов рыбы и рака в бассейне озера Севан; работы, реализуемые в направлении программ по стимулированию племенного животноводства, семеноводства и производства семян.