Հայաստանում ստեղծված լազերային սարքը հակառակորդի դիպուկահարին կհայտնաբերի մինչև կրակոցը. «Հայոց աշխարհ» 05/23/2017   13:46  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանում ստեղծվել է լազերային սարք, որը նախատեսված է ռազմական նշանակության օպտիկական միջոցների հայտնաբերման և ոչնչացման համար:
Այս մասին «Հայոց աշխարհ» օրաթերթին տված հարցազրույցում ասել է ՀՀ ԶՈՒ Գլխավոր շտաբի ներկայացուցիչ Արամ Սայադյանը:
«Սարքի առավելությունն այն է, որ մինչեւ դիպուկահարի աշխատելը, նախքան կրակոց արձակելը, սարքը թույլ է տալիս նրան հայտնաբերել, որքան էլ որ դիպուկահարը քողարկված լինի: Ինչքան էլ նա թաքնվի, օպտիկան չի փակում, քանի որ օպտիկան պիտի բաց տեսադաշտ ունենա, որ թիրախ որոնի: Այդ օպտիկայից անդրադարձվող ճառագայթները որսալով՝ մեր սարքը հայտնաբերում ու բացահայտում է դիպուկահարի գտնվելու վայրը: Ինչպես նաեւ հզոր լազերային ճառագայթի օգնությամբ շարքից հանում է տվյալ օպտիկական սարքը:
Սարքի ամբողջ կոմպլեկտացիան՝ հարակից սարքավորումներով, երկու հոգի կարող են տեղափոխել: Այն շատ հեշտ է քողարկել, քանի որ սարքը ինքնին փոքր է», - նշել է Սայադյանը:
Նրա խոսքերով սարքը նախատեսված է նաև ռազմական նշանակության հեռադիտակ, օպտիկական հետախուզության ցանկացած սարքավորում, ինչպես նաեւ օպտիկա-էլեկտրոնային հետախուզության, այսինքն՝ ջերմատեսիլ սարքեր, տարբեր էլեկտրոնային տեսախցիկներ, գիշերային կամ սակավ տեսանելիության պայմանների խցիկներ բացահայտելու համար:

Созданное в Армении лазерное устройство способно обнаружить снайперов противника еще до выстрела – газета “Айоц ашхар” 05/23/2017   14:20  |  Лента новостей
В Армении создано лазерное устройство, предназначенное для обнаружения и подавления оптических приборов военного назначения. Об этом в интервью газете “Айоц ашхар” заявил представитель Генштаба Вооруженных сил РА Арам Саядян.
Преимущество ыстройства заключается в том, что оно позволяет еще до выстрела обнаружить снайпера, как бы он ни скрывался.
"Устройство “ловит” отражение оптического средства снайперского оружия, а затем с помощью мощного лазерного излучения выводит этот оптический прибор из строя", - рассказал Арам Саядян.
Он уточнил, что оно небольшое по размерам и легко маскируется. Саядян отметил, что перевозка устройства со всей его комплектацией под силу двоим.
По его словам, устройство предназначено для обнаружения оптических прицелов, биноклей, средств оптической и оптико-электронной разведки, тепловизоров, видеокамер, в том числе ночного видения.
Полный текст интервью читайте на сайте первоисточника.
13:40 20/04/2017  |  Лента новостейПрезидент Армении: лучший защитник страны – тот, кто осознаёт свою часть ответственности за Родину
12:56 13/04/2017  |  Лента новостейАрмения создала эффективную систему борьбы с беспилотниками - начальник войск ПВО
10:51 14/03/2017  |  Лента новостейАрмения последовательно повышает и укрепляет свою обороноспособность – Серж Саргсян
17:52 23/02/2017  |  Лента новостейВ Армении будет создан Центр реабилитации военнослужащих-инвалидов
14:10 23/02/2017  |  Лента новостейАрмянским военнослужащим вместо сигарет будут выдавать деньги
15:57 20/02/2017  |  Актуальная темаПрезидент Армении провел встречу с участниками оперативного собрания руководящего состава ВС РА