ՊԲ առաջապահ զորամասերը ադրբեջանական զինուժի նախահարձակ ակտիվությունը ճնշելու համար դիմել են պատասխան գործողությունների 05/23/2017 09:40 | Ղարաբաղյան հակամարտություն
Մայիսի 22-ին և լույս 23-ի գիշերը արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է շուրջ 100 անգամ՝ հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով ավելի քան 1600 կրակոց: Այս մասին հայտնում է ԱՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
Բացի հրաձգային զինատեսակներից, ադրբեջանական զինուժը շփման գծի արևելյան ուղղությամբ կիրառել է նաև Դ-44 տիպի հրանոթ (9 արկ), իսկ հյուսիսարևելյան հատվածում՝ 82 միլիմետրանոց ականանետ (9 արկ):
Հակառակորդի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման արդյունքում՝ հայկական կողմը որևէ կորուստ չի ունեցել:
ՊԲ առաջապահ զորամասերը ադրբեջանական զինուժի նախահարձակ ակտիվությունը ճնշելու համար դիմել են պատասխան գործողությունների և շարունակել իրականացնել մարտական դիրքերի հուսալի պահպանություն:

Подразделения Армии обороны Арцаха пресекли активность азербайджанских ВС – Минобороны НКР 05/23/2017   09:46  |  Карабахский конфликт
Азербайджан 22-го мая и в ночь на 23-e мая нарушил режим прекращения огня на линии соприкосновения арцахских и азербайджанских сил около 100 раз, сообщает пресс-служба Министерства обороны Республики Арцах.
За указанный период противник из стрелкового оружия различных калибров произвел по армянским позициям более 1600 выстрелов.
В восточном направлении передовой азербайджанские ВС помимо стрелкового оружия применили также пушки Д-44(9 снарядов), а на северо-восточном участке -  82-миллиметровый миномет(9 снарядов).
В результате нарушения противником режима перемирия армянская сторона не понесла каких-либо потерь.
"Подразделения Армии обороны для подавления наступательной активности азербайджанских ВС прибегли к ответным действиям, продолжая надежно оборонять боевые позиции", - отмечается в сообщении.