Նախագահ Սերժ Սարգսյանին իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Բելգիայի նորանշանակ դեսպանը 05/23/2017 14:49 | ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանին այսօր իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Բելգիայի Թագավորության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժան-Արթուր Ռեժիբոն (նստավայրը՝ Մոսկվա): Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Հանրապետության Նախագահը շնորհավորել է դեսպան Ռեժիբոյին Հայաստանում դիվանագիտական առաքելությունն սկսելու կապակցությամբ, մաղթել հաջողություններ: Նշելով, որ այս տարի Հայաստանը և Բելգիան նշում են դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը, Սերժ Սարգսյանը գոհունակությամբ է փաստել, որ անցած ավելի քան երկու տասնամյակում երկկողմ միջպետական հարաբերությունները շարունակական զարգացում են ունեցել, սակայն, ըստ Նախագահի, ակնկալիքները շատ ավելին են այդ հարաբերություններն առավել խորացնելու և նոր բովանդակությամբ երկկողմ օրակարգը հարստացնելու առումով: Սերժ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ նորանշանակ դեսպանն իր ակտիվ գործունեությամբ կնպաստի հայ-բելգիական կապերի սերտացմանն ու բազմաբնույթ համագործակցության զարգացմանը:
Դեսպան Ռեժիբոն շնորհակալություն է հայտնել Հանրապետության Նախագահին ընդունելության համար, ընդգծել, որ, իրոք, անցած 25 տարիներին երկու երկրներն ունեցել են բարեկամական հարաբերություններ, և իր խնդիրն է դրանք պահպանել ու զարգացնել:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել տարբեր ոլորտներում հայ-բելգիական փոխգործակցության ընդլայնման հնարավորություններին ու հեռանկարին՝ ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձևաչափերով:

Президент Армении и новый посол Бельгии обсудили перспективы расширения сотрудничества в различных сферах 05/23/2017   15:50  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян сегодня принял верительные грамоты новоназначенного Чрезвычайного и полномочного посла Королевства Бельгии в Республике Армения Жана-Артура Режибо (резиденция в Москве). Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Президент Армении поздравил посла Режибо с началом дипломатической миссии в Армении, пожелав ему успехов. Отметив, что в этом году Армения и Бельгия отмечают 25-летие установления дипломатических отношений, Серж Саргсян с удовлетворением констатировал, что за прошедшие более чем два десятилетия двусторонние межгосударственные отношения переживали непрерывное развитие, однако, по словам главы государства, ожидается намного больше в плане углубления этих отношений и также обогащения двусторонней повестки новым содержанием.
Серж Саргсян выразил надежду, что новоназначенный посол своей активной деятельностью будет способствовать упрочению армяно-бельгийских связей и развитию разнопланового сотрудничества.
Посол Режибо выразил благодарность президенту Армении за приём. Он подчеркнул, что, действительно, за прошедшие 25 лет обе страны имели дружественные отношения, и его задача сохранить и развить эти отношения.
На встрече речь также зашла о возможностях и перспективах расширения армяно-бельгийского взаимодействия в различных сферах, как в двустороннем, так и в многостороннем форматах.