Նախագահ Սերժ Սարգսյանի աշխատանքային այցը Կոտայքի մարզ 05/20/2017 16:31 | ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր աշխատանքային այցով մեկնել է Կոտայքի մարզի Գառնի և Գողթ համայնքներ: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Հանրապետության Նախագահը փոխվարչապետի պաշտոնակատար, միջազգային տնտեսական ինտեգրման և բարեփոխումների նախարարի պաշտոնակատար Վաչե Գաբրիելյանի, տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի պաշտոնակատար Սուրեն Կարայանի, մշակույթի նախարարի պաշտոնակատար Արմեն Ամիրյանի, տեղական ու տարածքային կառավարման մարմինների ղեկավարների և մի շարք այլ պաշտոնատար անձանց ուղեկցությամբ շրջայց է կատարել մարզի «Գառնի» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանում:
Նախագահը ծանոթացել է արգելոց-թանգարանի ենթակառուցվածքների զարգացման և զբոսաշրջային այցելությունների կազմակերպման ժամանակակից տեխնիկական հնարավորությունների ներդրման ծրագրերին, ինչպես նաև «Տեղական տնտեսության և ենթակառուցվածքների զարգացման» ծրագրով իրականացվելիք ճանապարհաշինական և այլ աշխատանքների կազմակերպման ընթացքին ու պետական-մասնավոր ձևաչափով հնարավոր ներդրումային ծրագրերին, զրուցել Գառնի համայնքի բնակիչների հետ:
Շրջայցի ընթացքում զեկուցվել է ավելի վաղ Հանրապետության Նախագահի մոտ կայացած՝ Կոտայքի մարզի գերակայությունների, այդ թվում՝ զբոսաշրջային ներուժի զարգացման հնարավորությունների քննարկմանը նվիրված խորհրդակցության ժամանակ տրված հանձնարարականների կատարման ընթացքի մասին:
Այցի շրջանակներում Նախագահ Սարգսյանը եղել է նաև Գողթ համայնքում: Վերոնշյալ պաշտոնատար անձանց, ինչպես նաև Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու Կոտայքի թեմի առաջնորդի և Գողթ համայնքի ղեկավարի ուղեկցությամբ Նախագահը այցելել է Գեղարդավանք՝ ծանոթացել Գեղարդավանքի տարածքում «Տեղական տնտեսության և ենթակառուցվածքների զարգացման» ծրագրով նախատեսված աշխատանքների կազմակերպման ընթացիկ վիճակին և տվել համապատասխան հանձնարարականներ:

Президент Армении побывал с рабочим визитом в Котайкской области 05/20/2017   17:34  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян сегодня с рабочим визитом посетил общины Гарни и Гохт Котайкской области, сообщает пресс-служба главы государства.
Президент Армении в сопровождении исполняющего обязанности вице-премьера, министра международной экономической интеграции и реформ Ваче Габриеляна, и.о. министра экономического развития и инвестиций Сурена Караяна, и.о. министра культуры Армена Амиряна, руководителей органов местного и территориального управления и ряда других официальных лиц совершил экскурсию по историко-культурному музею-заповеднику "Гарни".
Президент ознакомился с планами внедрения в музее-заповеднике современных технических возможностей по развитию инфраструктур и организации туристических посещений, а также с ходом организации намеченных по программе "Развитие местной экономики и инфраструктур" дорожно-строительных и других работ и возможными инвестиционными проектами в формате  взаимодействия государства и частного сектора, побеседовал с жителями общины Гарни.
В ходе экскурсии доложено о ходе выполнения поручений, которые были даны во время ранее состоявшегося у президента Армении совещания, посвящённого обсуждению приоритетов Котайкского марза, в том числе, развития возможностей туристического потенциала.
В  рамках визита президент Саргсян побывал также в общине Гохт. В сопровождении вышеотмеченных должностных лиц, а также предстоятеля Котайкской епархии Святой Армянской Апостольской церкви и руководителя общины Гохт президент посетил Монастырь Гехард, ознакомился с текущим состоянием организации намеченных по программе "Развитие местной экономики и инфраструктур" работ и дал соответствующие поручения.