ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարությունը պետք է ամրագրվի գործնական քայլերով. Տիգրան Աբրահամյան 05/20/2017 11:52 | Ղարաբաղյան հակամարտություն
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրները, կարծես թե, գիտակցում են պահի լրջությունը և հասցեական հայտարարությունն այն նվազագույն է, ինչը կարող էին անել համանախագահները: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Արցախի Հանրապետության նախագահի խորհրդական Տիգրան Աբրահամյանը` անդրադառնալով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների՝ մայիսի 18-ի հայտարարությանը:
«Այս հայտարարությամբ միջնորդ երկրները փորձում են կանխել էսկալացիոն պրոցեսները, որովհետև Ադրբեջանը հետևողականորեն սրություն է հաղորդում առաջնագծում ծավալվող գործընթացներին: Ադրբեջանում դեռ չեն փակել հիմնախնդիրը ռազմական ճանապարհով լուծելու էջը. ակտիվ գործողությունների պատրաստվելու Ադրբեջանի մտադրությունն ուղղակի ակնհայտ է»,- ասաց Տիգրան Աբրահամյանը:
Այն հարցին, թե համանախագահների հասցեական հայտարարությունից հետո ինչ գործողություններ պետք է հետևեն, Տիգրան Աբրահամյանը նշեց, որ այս հայտարարությունը միգուցե ինչ-որ առումով լիցքաթափման գործառույթ ունի, սակայն այն պետք է ամրագրվի գործնական քայլերով:
«Այս փուլում համանախագահների գլխավոր խնդիրը Ադրբեջանին Վիեննայում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարմանը մղելն է: Հակառակ դեպքում համանախագահների հայտարարությունը կարող է էֆեկտիվ լինել զուտ կարճաժամկետ ժամանակահատվածում»,-ավելացրեց Տիգրան Աբրահամյանը:
Ինչ վերաբերում է այս փուլում Ադրբեջանի ակտիվությանը, ապա Տիգրան Աբրահամյանը նշեց, որ դա մի շարք գործոններով է պայմանավորված, սակայն առաջին հերթին այն ճնշուﬓերի միջոցով զիջումների հասնելու նպատակ է հետապնդում:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Ստեֆան Վիսկոնտին (Ֆրանսիա) և Ռիչարդ Հոգլանդը (ԱՄՆ) մայիսի 18-ին հայտարարություն են տարածել Ադրբեջանի կողմից տարածաշրջանում իրադրության լարման վերաբերյալ: Ասված է, որ համաձայն տարբեր վստահելի աղբյուրներից ստացած տեղեկատվության՝ մայիսի 15-ին Ադրբեջանի զինված ուժերը շփման գծում հրթիռ են արձակել՝ խոցելով ռազմական տեխնիկա: Մայիսի 16-ի երեկոյից մինչև մայիսի 17-ը հայկական զինված ուժերը պատասխանել են տարբեր տրամաչափի ականանետային կրակահերթերով:

Сопредседатели МГ ОБСЕ должны подкрепить свое заявление действенными шагами - советник президента Арцаха 05/20/2017   12:06  |  Карабахский конфликт
Страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ, кажется, осознают серьезность момента и сделанное ими адресное заявление – то малое, что они могли сделать. Об этом в беседе с "Арменпресс" сказал советник президента Арцаха Тигран Абрамян, комментируя заявление сопредседателей Минской группы ОБСЕ от 18-го мая.
"Этим заявлением посредники пытаются предотвратить дальнейшую эскалацию напряженности, поскольку Азербайджан последовательно обостряет происходящие на передовой процессы. В Азербайджане пока не закрыли страницу силового решения конфликта: планы Азербайджана по подготовке к активным военным действиям просто очевидны",- сказал советник президента Арцаха.
На вопрос, какие действия должны последовать за адресным заявлением сопредседателей Минской группы ОБСЕ, Тигран Абрамян отметил, что это заявление, по всей вероятности, имело своей целью разрядить ситуацию, однако оно должно быть подкреплено действенными шагами.
"На данном этапе  главная задача сопредседателей  - добиться выполнения достигнутых в Вене договоренностей. В противном случае, заявление сопредседателей может стать эффективным лишь на короткий срок",- сказал Тигран Абрамян.
Что касается активности Азербайджана на данном этапе, то, по словам советника президента Арцаха, это обусловлено рядом факторов, однако, в первую очередь, она преследует цель добиться уступок путем оказания давления.
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ - Игорь Попов (Россия), Стефан Висконти (Франция) и Ричард Хогланд (США) - выступили с заявлением, в котором констатировали, что зачинщиком эскалации в зоне карабахского конфликта является Азербайджан, нанёсший ракетный удар 15 мая.
"Согласно информации из нескольких достоверных источников, 15-го мая вооруженные силы Азербайджана выпустили ракету по линии соприкосновения, поразив военную технику. Вечером 16 мая, а также 17 мая, армянские вооруженные силы ответили минометным огнем различных калибров. Эти действия обеих сторон представляют собой существенные нарушения режима прекращения огня, которые вызывают тревогу", - говорилось в заявлении сопредседателей МГ ОБСЕ.