Վարչապետը և Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանը քննարկել են երկկողմ տնտեսական գործակցությանն առնչվող հարցեր 05/19/2017   16:00  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռիչարդ Միլսին: Այս մասին տեղեկացնում է Կառավարության լրատվական ծառայությունը:
Կառավարության ղեկավարը կարևորել է նման ձևաչափով պարբերական հանդիպումները, որոնք լավ հնարավորություն են հայ-ամերիկյան համագործակցության ընթացքի և զարգացման հեռանկարների շուրջ մտքեր փոխանակելու համար:
Դեսպան Միլսն ԱՄՆ կառավարության անունից շնորհավորել է Կարեն Կարապետյանին՝ ՀՀ վարչապետի պաշտոնում վերանշանակվելու կապակցությամբ և մաղթել արդյունավետ աշխատանք:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել, մասնավորապես, հայ-ամերիկյան տնտեսական համագործակցության օրակարգի և համատեղ ծրագրերի շուրջ: Քննարկվել են ներդրումների ներգրավմանը, բիզնես միջավայրի բարելավմանը, հարկային և մաքսային, դատաիրավական ոլորտի բարեփոխումներին, կոռուպցիայի դեմ պայքարի ուղղությամբ փոխգործակցությանը վերաբերող մի շարք  հարցեր:
Կարեն Կարապետյանն ու Ռիչարդ Միլսը անդրադարձել են նաև էներգետիկայի, զբոսաշրջության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, հանքարդյունաբերության և գյուղատնտեսության ոլորտներում երկկողմ գործակցության խորացման հեռանկարներին:
16:11 26/01/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետը կարևորել է հայ-չինական տնտեսական համագործակցության ակտիվացումը
16:44 21/01/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետն Իտալիայի պատվավոր հյուպատոսի հետ քննարկել է Գյումրիի զարգացմանը վերաբերող հարցեր
12:47 09/01/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՔննարկվել են Հայաստան-Իրան-Թուրքմենստան եռակողմ համագործակցության հեռանկարները
16:47 28/12/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետը և ԱՄՆ դեսպանը քննարկել են կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտում համագործակցությունը
16:34 29/11/2016Վարչապետն ընդունել է Հայաստանում Վրաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպանին
12:06 25/11/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետը Չինաստանի դեսպանի հետ քննարկել է հայ-չինական հարաբերությունների հետագա զարգացմանն ուղղված հարցեր

Премьер Армении обсудил с послом США вопросы расширения сотрудничества в сферах энергетики и туризма 05/19/2017 17:59 | Лента новостей
Премьер-министр Армении Карен Карапетян сегодня принял Чрезвычайного и полномочного посла Соединенных Штатов Америки в Республике Армения Ричарда Миллса.
Как сообщает пресс-служба армянского правительства, Карен Карапетян указал на важность периодических встреч в таком формате, которые являются хорошей возможностью для обмена мнениями о ходе и перспективах развития армяно-американского сотрудничества.
Посол Миллс от имени правительства США поздравил Карена Карапетяна с переназначением на должность премьер-министра РА и пожелал результативной работы.
В частности, собеседники обменялись мнениями вокруг повестки дня и совместных программ армяно-американского экономического сотрудничества. Был обсужден ряд вопросов, касающихся привлечения инвестиций, улучшения бизнес-среды, реформ в налоговой и таможенной, судебно-правовой сферах, взаимодействия в направлении борьбы с коррупцией.
Карен Карапетян и Ричард Миллс коснулись также перспектив углубления двустороннего сотрудничества в сферах энергетики, туризма, информационных технологий, горнорудной промышленности и сельского хозяйства.