ՊԲ առաջապահ զորամասերը հակառակորդի նախահարձակ ակտիվությունը ճնշելու համար դիմել են պատասխան գործողությունների 05/17/2017   09:29  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Մայիսի 16-ին և լույս 17-ի գիշերը արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից,  հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է մոտ 60 անգամ՝ հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով ավելի քան 900 կրակոց: Այս մասին հայտնում է ԱՀ  ՊՆ  մամուլի ծառայությունը:
Բացի հրաձգային զինատեսակներից, ադրբեջանական զինուժը շփման գծի արևելյան ուղղությամբ կիրառել է 82 (4 արկ) և 120 միլիմետրանոց ականանետեր (17 արկ), իսկ հյուսիսարևելյան հատվածում՝ 60 (4 արկ) և 82 միլիմետրանոց ականանետեր (15 արկ) ու հաստոցավոր հակատանկային նռնականետ (5 արկ):
ՊԲ առաջապահ զորամասերը հակառակորդի նախահարձակ ակտիվությունը ճնշելու համար դիմել են պատասխան գործողությունների և շարունակել իրականացնել մարատական դիրքերի հուսալի պահպանություն:

Армия обороны Арцаха подавила наступательную активность азербайджанских ВС на передовой 05/17/2017   10:58  |  Карабахский конфликт
Азербайджан 16-го мая и в ночь на 17-e мая нарушил режим прекращения огня на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил около 60 раз, сообщает пресс-служба Министерства обороны НКР.
За указанный период противник из стрелкового оружия различных калибров произвел по армянским позициям более 900 выстрелов.
В восточном направлении передовой азербайджанские ВС помимо стрелкового оружия применили также 82 мм (4 снаряда) и 120 мм минометы (17 снарядов), а на северо-восточном участке - 60 мм (4 снаряда) и 82 мм (15 снарядов) минометы, а также противотанковый станковый гранатомет (5 снарядов).
"Для подавления наступательной активности противника передовые подразделения Армии обороны прибегли к ответным действиям, продолжая надежно оборонять боевые позиции. В настоящее время оперативная обстановка на передовой сравнительно спокойная", - отмечается в сообщении.