Քննչական կոմիտեում ստացվել է 17 հաղորդում՝ ավագանու ընտրությունների ընթացքում արձանագրված ընտրախախտումների վերաբերյալ 05/17/2017 14:17 | Ընտրական իրավունք
ՀՀ ՔԿ Երևան քաղաքի քննչական վարչության տարածքային ստորաբաժանումներում՝ մայիսի 17-ի՝ ժամը 13:00-ի դրությամբ, ստացվել է 17 նյութ՝ մայիսի 14-ին Երևան քաղաքի ավագանու ընտրությունների ընթացքում արձանագրված ընտրախախտումների վերաբերյալ, որոնք առերևույթ պարունակում են ՀՀ քրեական օրենսգրքով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներ։
Ինչպես հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը, նշված 17 նյութերից 6-ն ստացվել է ՀՀ ՔԿ ԵՔՔՎ Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում, 4-ը՝ Ավան և Նոր-Նորք, 3-ը՝ Քանաքեռ-Զեյթուն, 2-ը՝ Արաբկիր, 1-ական՝ Կենտրոն և Նորք-Մարաշ, Շենգավիթ վարչական շրջանների քննչական բաժիններում:
1 նյութ, որը վերաբերում էր ընտրական տեղամասում լրագրողի մասնագիտական գործունեությանը խոչընդոտելուն, ուղարկվել է ըստ քննչական ենթակայության:
ՔԿ տարածքային ստորաբաժանումների վարույթում գտնվող նյութերը հիմնականում վերաբերում են կրկնակի քվեարկության փորձերին, 1-ը՝ քվեարկության գաղտնիությունը խախտելուն:
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ դատավարական գործողություններ՝ հաղորդումներում առերևույթ ընտրական իրավունքի խախտման հատկանիշներ պարունակող հանգամանքներն ստուգելու ուղղությամբ:

В СК Армении поступило 17 материалов о предполагаемых нарушениях на выборах в Ереване 05/17/2017 14:39 | Избирательное право
В территориальные подразделения следственного управления Следственного комитета Армении по городу Ереван по положению на 13:00 17 мая поступило 17 материалов о зафиксированных в ходе состоявшихся 14 мая выборов в Совет старейшин Еревана нарушениях избирательного права, которые, предположительно, содержат признаки преступления, предусмотренного Уголовным кодексом. Об этом сообщает пресс-служба СК Армении.
"6 из 17 вышеуказанных материалов поступило в следственный отдел по административному району Эребуни следственного управления СК РА по городу Ереван, 4 - в следственный отдел по административным районам Аван и Нор Норк, 3 - в следственный отдел по административному району Канакер-Зейтун, 2 – в следственный отдел по административному району Арабкир и по одному - в следственные отдел по административным районам Кентрон и Норк-Мараш, а также Шенгавит", - говорится в сообщении.
Один материал, который касается воспрепятствования профессиональной деятельности журналиста на избирательном участке, направлен по подследственности.
Рассматриваемые в производстве территориальных подразделений СК материалы в основном касаются попыток повторного голосования и нарушения тайны голосования.
"Предпринимаются необходимые процессуальные действия, направленные на проверку указанных в сообщениях обстоятельств, содержащих признаки предполагаемого нарушения избирательного права.Информация о результатах будет предоставляться периодически", - отмечается в сообщении.