Ադրբեջանական քարոզչամեքենան հերթական հորինվածքն է շրջանառության մեջ դրել 05/17/2017   11:51  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Երեկ ադրբեջանական քարոզչամեքենայի կողմից շրջանառության մեջ դրված հերթական հորինվածքն առ այն, թե իբր հայկական կողմը նպատակ ուներ խոցելու այդ երկրի պաշտպանության նախարարին տեղափոխող ուղղաթիռը, իրեն հատուկ պրիմիտիվությամբ «մեկնաբանեց» նաև Հասանովի անձնական հետաքրքրությունները սպասարկող ռազմական ագիտպրոպը:
Այդ մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրառում է կատարել Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության մամուլի քարտուղար Սենոր Հասրաթյանը:
Այս անլուրջ և իրականության հետ որևէ կապ չունեցող ապատեղեկատվությունը պարզապես նպատակաուղղված է լուծելու երկու խնդիր, նախ արդարացնել ՊԲ ռազմական օբյեկտի վրա մայիսի 15-ին կատարված նախահարձակ գործողությունը և, երկրորդ՝ սեփական հանրության շրջանում Հասանովի «իմիջը» բարձրացնելու համար ցույց տալ, թե ինչպիսի ծայրահեղ վտանգավոր պայմաններում է գործում շարքային զինկոմից պաշտպանության նախարարի աթոռին հասած նախկին դասալիքը...
Հիշեցնենք, որ նույն ագիտպրոպը նույն փութաջանությամբ ամիսներ առաջ Զաքիրին ներկայացնում էր որպես առաջնային գծում «հայկական դիվերսիոն խմբերի դեմ» գործողություններն անձամբ համակարգողի դերում, որի «լավագույն» դրսևորումներից մեկը, թերևս, ս. թ. փետրվարի 24-ի լույս 25-ի գիշերը Մարտունու պաշտպանական ուղղությամբ նրա ունեցած «փայլուն հաջողությունն» էր:
Հենց այդ օրն էր, որ նույն Հասանովի անմիջական ղեկավարությամբ մշակված հատուկ նշանակության գործողության արդյունքում ադրբեջանական դիվերսիոն խումբը մարտագծում թողնելով 5 զոհ, ճողոպրեց ելման դիրքեր, իսկ այնուհետև, իր սովորության համաձայն, հայցեց միջազգային կազմակերպությունների միջնորդությունը՝ սեփական դիակները դուրս բերելու համար... Թերևս սա է իրական Հասանովը, որին տեղափոխող ուղղաթիռը խփելու անհրաժեշտությունը, գոնե այս պահի դրությամբ, դեռևս չկա:

В Минобороны НКР поиронизировали над очередной выдумкой азербайджанского агитпропа 05/17/2017   12:35  |  Карабахский конфликт
Необходимости в ликвидации вертолета министра обороны Азербайджана Закира Гасанова, по крайней мере, на данный момент, нет, написал пресс-секретарь Министерства обороны Республики Арцах(Нагорно-Карабахской Республики) Сенор Асратян на своей странице в Facebook.
Асратян напомнил, что накануне в азербайджанской прессе появилась очередная выдумка о намерении армянской стороны сбить вертолет министра обороны Азербайджана Закира Гасанова.
“Эта несерьезная и не имеющая отношения к реальности дезинформация нацелена на решение двух задач: во-первых, оправдать совершенную азербайджанскими ВС 15 мая агрессию в отношении военного объекта НКР, и, во-вторых, для повышения имиджа Гасанова в глазах собственной общественности показать, в каких крайне опасных условиях действует бывший дезертир, прошедший путь от рядового военного комиссара до министерского кресла”, - отметил пресс-секретарь Министерства обороны НКР.
Сенор Асратян напомнил, что тот же агитпроп с тем же рвением несколько месяцев назад представлял Закира в роли непосредственного участника ликвидации “армянской диверсионной группы”, одним из наилучших проявлений чего стал “блестящий успех” в ночь на 25-е февраля в направлении Мартуни.
“В этот день в результате разработанной под личным руководством Гасанова спецоперации азербайджанская диверсионная группа, оставив на поле боя 5 убитых, сбежала на исходные позиции, а затем, по своему обыкновению попросила международные организации о посредничестве для эвакуации тел. Таков истинный Гасанов, и необходимости в ликвидации перевозящего его вертолета, по крайней мере, на данный момент, нет”, - написал Сенор Асратян.