Կայացել է ՀՀ-ում պետական միջնաժամկետ ծախսերի ծրագրի մշակման մշտապես գործող բարձրագույն խորհրդի նիստը 05/16/2017 12:35 | ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանի գլխավորությամբ կառավարությունում այսօր տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետությունում պետական միջնաժամկետ ծախսերի ծրագրի (ՄԺԾԾ) մշակման մշտապես գործող բարձրագույն խորհրդի նիստը։ Այս մասին հայտնում է Կառավարության լրատվական ծառայությունը:
Քննարկվել և հաստատվել են Հայաստանի Հանրապետութունում 2018-2020 թթ. պետական միջնաժամկետ ծախսերի ծրագրի նախագծի մշակման հիմքում դրվելիք հիմնական մակրոտնտեսական ցուցանիշները և հարկաբյուջետային շրջանակը: Վերջինս առաջիկա 3 տարվա համար ձևավորվելու է առավել տնտեսական աճին նպաստող շեշտադրմամբ:
Մասնավորապես, եթե տարիներ շարունակ պետական բյուջեի կապիտալ ծախսերը զիջում էին պետական բյուջեի պակասուրդի մակարդակին` հիմնականում պայմանավորված լինելով արտաքին շոկերին դիմակայելու հանգամանքով, ապա միջնաժամկետ ժամանակահատվածում այն գերազանցելու է պետական բյուջեի պակասուրդի մակարդակը: Փոխարենը ընթացիկ ծախսերը հնարավորինս չափավորվելու են, և առավելապես կարևորվելու է այդ ծախսերի իրականացման արդյունավետությունը:
Միաժամանակ, հաստատվել են պետական կառավարման մարմնի գծով համապատասխան ոլորտներում ՀՀ պետական բյուջեից կատարվելիք ծախսերի ֆինանսավորման 2018-2019 թթ. ճշգրտված և 2020 թ. կողմնորոշիչ չափաքանակները:

В правительстве Армении состоялось заседание Высшего совета по разработке программы среднесрочных государственных расходов 05/16/2017   13:34  |  Лента новостей
В правительстве сегодня состоялось заседание постоянно действующего Высшего совета по разработке программы среднесрочных государственных расходов в Республике Армения, которое вел премьер-министр РА Карен Карапетян. Подробности передает пресс-служба армянского правительства.
На заседании были обсуждены и утверждены основные макроэкономические показатели, закладываемые в основу проекта программы среднесрочных государственных расходов в Республике Армения на 2018-2020 гг. и фискальные рамки, которые для ближайших трех лет будут формироваться с акцентом, способствующим максимальному экономическому росту.
Одновременно утверждены ориентировочные уточненные(2018-2019гг.) и ориентировочные(2020г.) квоты для финансирования бюджетных расходов в соответствующих сферах.