Հակառակորդը կիրառել է «ՍՊԱՅԿ» տիպի կառավարվող հրթիռ. ՊԲ-ն պատասխան գործողությունների է դիմել 05/16/2017   09:38  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Մայիսի 15-ին և լույս 16-ի գիշերը արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից,  հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է մոտ 55 անգամ՝ հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով ավելի քան 1200 կրակոց:
Բացի հրաձգային զինատեսակներից ադրբեջանական զինուժը շփման գծի տարբեր հատվածներում կիրառել է նաև 60 միլիմետրանոց ականանետ (3 արկ) և հաստոցավոր հակատանկային նռնականետ (9 արկ): Իսկ ՊԲ արևելյան ուղղությամբ հակառակորդը կիրառել է «ՍՊԱՅԿ» տիպի կառավարվող հրթիռ, ինչի արդյունքում մասնակի վնասվել է մեկ ռազմական տեխնիկա: Ադրբեջանական զինուժի սադրանքի արդյունքում պաշտպանության բանակը մարդկային կորուստ չի ունեցել:
ՊԲ առաջապահ զորամասերը ադրբեջանական զինուժի նախահարձակ ակտիվությունը ճնշելու համար դիմել են պատասխան գործողությունների և շարունակել վստահորեն իրականացնել իրենց առջև դրված մարտական խնդիրը:

Армия обороны Арцаха прибегла к ответным действиям для подавления агрессии Азербайджана, применившего управляемую ракету 05/16/2017 09:52 | Карабахский конфликт
ВС Азербайджана 15 мая и в ночь на 16 мая нарушили режим прекращения огня на линии соприкосновения с ВС Арцаха около 55 раз, сообщает пресс-служба Министерства обороны Республики Арцах(Нагорно-Карабахской Республики).
За указанный период противник из стрелкового оружия различных калибров произвел по армянским позициям более 1200 выстрелов.
Азербайджанские ВС помимо стрелкового оружия на разных участках линии соприкосновения пустили в ход 60-миллиметровый миномет(3 снаряда) и автоматический станковый гранатомет(9 снарядов). А в восточном направлении АО противник применил управляемую ракету "Спайк", в результате чего частично была повреждена одна единица боевой техники. В результате провокации азербайджанских ВС Армия обороны Арцаха не понесла потерь в живой силе.ВС Азербайджана нанесли удар управляемой ракетой по военному объекту Армии обороны Арцаха – Минобороны НКР"Передовые подразделения Армии обороны Арцаха для подавления наступательной активности азербайджанских ВС прибегли к ответным действиям, продолжая уверенно выполнять поставленную перед ними боевую задачу", – отмечается в сообщении.