Նախագահին արդարադատության նախարարը զեկուցել է ոլորտի բարեփոխումների և իրականացվող ծրագրերի մասին 05/13/2017   13:19  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հանրապետության Նախագահի հետ աշխատանքային հանդիպման ժամանակ արդարադատության նախարար Արփինե Հովհաննիսյանն այսօր զեկուցել է նախարարության գործունեության հիմնական ուղղություններով իրականացվող միջոցառումների, ինչպես նաև կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտում ձեռնարկվող ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների մասին: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Նախարարը ներկայացրել է, որ կոռուպցիայի կանխարգելման հարցերով նոր մարմինը ձևավորվելու է Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի հենքի վրա և հաշվի առնելով Սահմանադրության նոր լուծումները՝ ունենալու է ինքնավար մարմնի կարգավիճակ:
Նոր մարմինը, ըստ արդարադատության նախարարի, օժտված է լինելու միջազգային չափանիշներին համահունչ անկախության երաշխիքներով՝ դրա անդամները նշանակվելու են Ազգային ժողովի կողմից, իրենց լիազորություններն իրականացնելիս չեն ենթարկվելու որևէ պաշտոնատար անձի կամ մարմնի, ինչպես նաև օգտվելու են անձեռնմխելիությունից: Մարմինը ֆինանսավորվելու է պետական բյուջեից և ունենալու է առանձին աշխատակազմ:
Արփինե Հովհաննիսյանը Նախագահին զեկուցել է նաև, որ հակակոռուպցիոն մարմնին վերապահվել են այնպիսի նոր լիազորություններ, ինչպիսին են՝ գույքի, եկամուտների և շահերի հայտարարագրերի վերլուծությունը, բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց նկատմամբ կիրառվող անհամատեղելիության պահանջների և սահմանափակումների պահպանմանը հետևելը, կրթական և հանրային իրազեկման բարձրացմանն ուղղված միջոցառումներ իրականացնելը և այլն: Հայտարարագրերի ներկայացման հետ կապված պահանջները խախտելու դեպքում, մարմինն իրավասու է լինելու պաշտոնատար անձանց նկատմամբ կիրառել վարչական պատասխանատվության միջոցներ, իսկ հանցագործության հատկանիշներ հայտնաբերելու դեպքում՝ համապատասխան նյութերն ուղարկելու է դատախազություն:
Արդարադատության նախարարը տեղեկացրել է նաև, որ բարեփոխվել են կոռուպցիայի կանխարգելմանը նպաստող մի շարք ինստիտուտներ, այդ թվում՝ ներդրվել է շահերի հայտարարագրման համակարգ, ընդլայնվել է հայտարարագիր ներկայացնող անձանց շրջանակը, հստակեցվել են շահերի բախումները կանխարգելող կանոնները:
Հանդիպման ավարտին Նախագահը շնորհակալություն է հայտնել արդարադատության նախարար Արփինե Հովհաննիսյանին պաշտոնավարման ընթացքում նրա գործունեության համար և վստահություն հայտնել, որ նորընտիր Ազգային ժողովում Արփինե Հովհաննիսյանը կաշխատի նույնպիսի եռանդով և կլինի նույնքան ակտիվ, որքան կառավարությունում:
14:48 29/11/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՀանրապետության Նախագահի հետ ՀՀ մշակույթի նախարարը քննարկել է նախարարության նոր նախաձեռնությունները

Серж Саргсян поблагодарил Арпине Ованнисян за работу на посту министра юстиции Армении 05/13/2017   14:52  |  Лента новостей
Министр юстиции Армении Арпине Ованнисян в ходе состоявшейся сегодня рабочей встречи с президентом РА Сержем Саргсяном доложила о проводимых по основным направлениям деятельности Минюста мероприятиях и институциональных реформах в сфере борьбы с коррупцией.
Как сообщает пресс-служба главы государства, министр сообщила, что новый орган по вопросам предупреждения коррупции формируется на основе Комиссии по этике высокопоставленных должностных лиц и с учетом новых положений Конституции будет иметь статус автономного органа.
Новый орган, по словам министра юстиции, будет обладать гарантиями независимости в соответствии с международными принципами. Его члены будут назначаться Национальным собранием. Они не будут подчиняться какому-либо должностному лицу или органу, а также будут наделены неприкосновенностью.
Орган будет финансироваться из госбюджета и иметь отдельный аппарат.
Арпине Ованнисян представила главе государства и новые полномочия антикоррупционного органа, среди которых - анализ деклараций об имуществе, доходах и интересах и проведение мероприятий, нацеленных на повышение уровня информированности общества и т.д. В случае нарушения требований при представлении деклараций орган уполномочен применять в отношении должностных лиц меры административной ответственности, а в случае выявления признаков преступления –  направлять соответствующие материалы в прокуратуру.
Глава Минюста Армении рассказала также о реформировании ряда институтов, способствующих предупреждению коррупции,  в том числе о внедрении системы декларирования интересов, расширении круга лиц, представляющих декларации, уточнении правил по предупреждению конфликта интересов.
Президент Армении дал соответствующие поручения.
Серж Саргсян поблагодарил Арпине Ованнисян за работу на посту министра юстиции, выразив уверенность в том, что в парламенте нового созыва она продолжит работать с тем же усердием, будет столь же активна, как в правительстве.