ԱՄՆ Ազգային հետախուզությունը նախազգուշացրել է Լեռնային Ղարաբաղում լարվածության պահպանման մասին 05/12/2017 12:27 | Ղարաբաղյան հակամարտություն
Միացյալ Նահանգների ազգային հետախուզության տնօրեն Դենիել Քոթսը մայիսի 11-ին հրապարակել է ԱՄՆ Հետախուզության (Intelligence Community) 2017 թվականի զեկույցը, որում կա հատված՝ 2016 թվականի ապրիլին Արցախում Ադրբեջանի նախահարձակ գործողությունների մասին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Asbarez-ը:
Հայտարարության Հայաստանի ու Ադրբեջանի մասին հատվածում մասնավորապես նշվում է, որ կողմերի միջև հարաբերություններում լարվածությունն ավելացել է 2016 թվականի ապրիլին:
«Փոխզիջման գնալու կամքի բացակայությունը և ներքին ճնշման աճը խոսում են այն մասին, որ բռնության լայնածավալ աճի ներուժը 2017 թվականին պահպանվելու է»,- ասվում է հետախուզական ծառայության զեկույցում:
Առանձին հատված անդրադառնում է նաև Ադրբեջանին. «Ադրբեջանում առկա տնտեսական բարդությունները կարող են մարտահրավեր նետել ռեժիմին և ավելացնել այլախոհների նկատմամբ բռնաճնշումները՝ միտված իշխանության պահպանմանը, մինչ երկիրը փորձում է հավասարակշռել հարաբերությունները Ռուսաստանի, Իրանի ու Արևմուտքի միջև»:

Разведка США предупредила об угрозе сохранения напряженности в зоне карабахского конфликта 05/12/2017   13:28  |  Карабахский конфликт
Директор Национальной разведки США Дэниэл Коутс 11-го мая опубликовал доклад Разведки США (Intelligence Community) за 2017 год, в котором встречается отрывок о развязанной Азербайджаном в апреле прошлого года агрессии против Арцаха.
Как передает “Арменпресс” со ссылкой на газету “Asbarez”, в отрывке, в котором говорится об Армении и Азербайджане, в частности,отмечается, что напряжение между сторонами возросло в апреле 2016 года.
“Отсутствие воли к компромиссу и растущее внутреннее давление говорит о том, что угроза широкомасштабной эскалации насилия в 2017 году сохранится”,- сказано в докладе.
Отдельный отрывок посвящен также ситуации в Азербайджане.
"Экономические проблемы в Азербайджане могут стать вызовом режиму и подстегнуть в отношении инакомыслящих репрессии, нацеленные на удержание власти, пока страна пытается сбалансировать отношения с РФ, Ираном и Западом",- отмечается в докладе Коутса.