Նախագահին առողջապահության նախարարը զեկուցել է նախարարության կառուցվածքային բարեփոխումների և ոլորտում իրականացվող ծրագրերի մասին 05/11/2017 15:48 | ԼՐԱՀՈՍ
Հանրապետության Նախագահի հետ աշխատանքային հանդիպման ժամանակ առողջապահության նախարար Լևոն Ալթունյանն այսօր զեկուցել է առողջապահության ոլորտում իրականացվող կառուցվածքային բարեփոխումների և գերակա խնդիրների լուծմանն ուղղված ծրագրերի ընթացքի մասին։ Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Նախարար Ալթունյանը, ի թիվս իրականացված և ընթացքում գտնվող ծրագրերի, ներկայացրել է առողջապահության ոլորտի ֆինանսական վերահսկողության և թափանցիկության ապահովմանը, ինչպես նաև բժշկական ծառայությունների որակի բարելավմանն ուղղված էլեկտրոնային առողջապահական համակարգի ներդրման ուղղությամբ նախարարության կողմից իրականացվող աշխատանքները, ընթացիկ ամսվա վերջին կառավարության հաստատմանը ներկայացվելիք պետական ծառայողների հիվանդանոցային բժշկական ծառայությունների ապահովագրական փաթեթների տրամադրման նոր մեխանիզմը, պետպատվերի շրջանակներում բժշկական կազմակերպությունների կողմից գնվող դեղերի և բժշկական նշանակության ապրանքների գնումների կենտրոնացված համակարգի ներդրման ուղղությամբ իրականացված աշխատանքը, որը, նախարարի հավաստմամբ, բժշկական օգնության որակի ապահովումից բացի, կդառնա տնտեսապես արդյունավետ նոր մեխանիզմով գնման հարթակ։
Առողջապահության նախարարը Նախագահին զեկուցել է նաև բժշկական օգնության և սպասարկման որակի և բուժման արդյունքների բարելավման նպատակով օտարերկրյա առաջադեմ փորձի հիման վրա թարգմանվող ու տեղայնացվող կլինիկական ուղեցույցների ու պացիենտի վարման գործելակարգերի կիրառման ուղղությամբ կատարված քայլերը։
Լևոն Ալթունյանը տեղեկացրել է, որ նախարարությունը մշակել է նաև երկրում հեռաբժշկության զարգացման տեսլականը և գործողությունների ժամանակացույցը: Նախարարի հավաստմամբ, մշակվում և իրականացվում են առանձին բժշկական ծառայությունների հասանելիությունն ապահովելու նպատակով թիրախային ծրագրեր, մայրական մահացության ցուցանիշի նվազեցման և ծննդօգնության հիվանդանոցային ծառայությունների բարելավմանն ուղղված աշխատանքներ:
Նախագահի հետ նախարարի աշխատանքային հանդիպման ժամանակ անդրադարձ է եղել նաև մարզային հիվանդանոցների արդիականացման ծրագրերի ընթացքին։

Левон Алтунян рассказал президенту Армении о структурных реформах в Минздраве и реализуемых в сфере программах 05/11/2017 17:17 | Лента новостей
В ходе рабочей встречи с президентом Армении министр здравоохранения РА Левон Алтунян сегодня доложил о ходе реализуемых в сфере здравоохранения структурных реформ и о программах, нацеленных на решение приоритетных задач отрасли. Об этом сообщает пресс-служба главы государства.
Министр Алтунян в числе реализованных и находящихся в процессе реализации программ представил работу, которая проводится министерством по обеспечению финансового контроля и транспарентности в сфере здравоохранения, а также по внедрению электронной системы, направленной на улучшение качества медицинских услуг.
Он также доложил о подготовленном для представления на утверждение правительства в конце текущего месяца новом механизме предоставления страховых пакетов по оказанию больничных медицинских услуг государственным служащим; о работе, проведённой в направлении внедрения системы централизованных закупок медицинскими учреждениями лекарств и товаров медицинского назначения в рамках государственного заказа, которая, по заверению министра, помимо обеспечения качества медицинской помощи, станет площадкой экономически эффективных закупок с использованием новых механизмов.
Министр здравоохранения доложил президенту об осуществлённых с целью повышения качества медицинской помощи и обслуживания, улучшения результатов лечения шагах в направлении применения основанных на передовом зарубежном опыте, переведённых и локализованных клинических руководств и протоколов ведения пациентов.
Левон Алтунян сообщил, что Министерство разработало также концепцию и график работ по развитию в стране телемедицины. По заверению Министра, разрабатываются и реализуются целевые программы для обеспечения доступности отдельных медицинских услуг, ведутся работы по снижению показателя материнской смертности и улучшению больничных услуг родовспоможения.
Во время рабочей встречи президента с министром речь шла также о ходе программ по модернизации областных больниц.