ՊԲ առաջապահ զորամասերը դիմել են պատասխան գործողությունների 05/11/2017   10:42  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Մայիսի 10-ին և լույս 11-ի գիշերը արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից,  հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է ավելի քան 65 անգամ՝ հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով շուրջ 1700 կրակոց: Այս մասին հայտնում է ԱՀ  ՊՆ  մամուլի ծառայությունը:
Ադրբեջանական զինուժը Մարտակերտի պաշտպանական ուղղությամբ կիրառել է նաև 82 միլիմետրանոց ականանետեր (4 արկ) և Դ-44 տիպի հրանոթներ (8 արկ): Բացի հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերից մայիսի 10-ին ժամը 13:30-ի սահմաններում Թափկարակոյունլու-Թալիշ ուղղությամբ կատարել է զրահատեխնիկայի (շուրջ 10 տանկ) տեղաշարժ: Ժամը 14:55-ին դիտարկված տանկերը վերադարձել են իրենց ելման շրջանները:
ՊԲ առաջապահ զորամասերը ադրբեջանական զինուժի ակտիվությունը ճնշելու համար դիմել են պատասխան գործողությունների և շփման գծի ողջ երկայնքով իրականացրել աչալուրջ մարտական հերթապահություն:

Армия обороны НКР пресекла активность азербайджанских ВС, нарушавших перемирие с применением минометов и пушек 05/11/2017 10:45 | Карабахский конфликт
ВС Азербайджана 10 мая и в ночь на 11 мая нарушили режим прекращения огня на линии соприкосновения с ВС Арцаха более 65 раз, сообщает пресс-служба Министерства обороны Республики Арцах(Нагорно-Карабахской Республики).
За указанный период противник из стрелкового оружия различных калибров произвел по армянским позициям порядка 1700 выстрелов.
Азербайджанские ВС помимо стрелкового оружия применили в Мартакертском направлении также 82-миллиметровый миномет(4 снаряда) и пушки Д-44(8 снарядов).
Помимо случаев нарушения режима перемирия, 10 мая в районе 13:30 в направлении Тапкаракоюнлу-Талиш зафиксировано перемещение бронетехники(около 10 танков) противника. Около 14:55 замеченные танки вернулись на свои исходные позиции.
"Передовые подразделения Армии обороны Арцаха для подавления активности азербайджанских ВС прибегли к ответным действиям, бдительно неся по всей протяженности линии соприкосновения боевое дежурство.В данный момент оперативная обстановка на передовой спокойная", – отмечается в сообщении.