Սամվել Բաբայանին մեղադրանք են առաջադրել մեկ անձի ենթադրության հիման վրա. Ավետիս Քալաշյան 05/10/2017   14:38  |  Քրեական խրոնիկոն
ԼՂՀ ՊԲ նախկին հրամանատար Սամվել Բաբայանի պաշտպան, փաստաբան Ավետիս Քալաշյանը մոտ օրերս կներկայացնի վճռաբեկ բողոք՝ իր պաշտպանյալի խափանման միջոց կալանավորումը անփոփոխ թողնելու՝ Վերաքննիչ դատարանի որոշման դեմ: Այս մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնեց Ավետիս Քալաշյանը:
Ինչպես և վերաքննիչ բողոքում, վճռաբեկ բողոքում ևս Ա.Քալաշյանը միջնորդելու է վերացնել կալանավորումը և Սամվել Բաբայանին ազատ արձակել:
Պաշտպանը նշեց, որ ներպետական ատյանները սպառելուց հետո դիմելու է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան:
Ա.Քալաշյանը հայտնեց նաև, որ իր պաշտպանյալին առաջադրված մեղադրանքի հիմքում մեկ անձի՝ Արմեն Պողոսյանի, ցուցմունքն է դրված: Այն էլ պնդում չէ, այլ ենթադրություն է առ այն, որ Սամվել Բաբայանը կարող է զենքը պատվիրած լինել:
Պաշտպանը նշեց, որ ենթադրությունը չի կարող հիմք հանդիսանալ ոչ միայն մեղադրանքի, այլև իր պաշտպանյալի հետ առերես հարցաքննություն անցկացնելու համար: Ի դեպ, հիշյալ անձն ու Սամվել Բաբայանն իրար չեն ճանաչում:
Պաշտպանը դժվարացավ հայտնել, թե արդյոք ներկայումս նախաքննությունը մոտենո՞ւմ է ավարտին, թե՞ ոչ:
12:31 05/05/2017  |  Քրեական խրոնիկոն«Իգլա»-ի գործով ներկայացվել է վճռաբեկ բողոք
09:45 26/04/2017  |  ՄամուլՍամվել Բաբայանը և Սանասար Գաբրիելյանը կմնան կալանքի տակ. «Ժողովուրդ»
11:48 21/04/2017  |  Քրեական խրոնիկոնԵթե Վճռաբեկ դատարանն էլ մերժի, կդիմենք ՄԻԵԴ. Սամվել Բաբայանի պաշտպան

Обвинение Самвелу Бабаяну предъявили на основе предположения одного человека - адвокат 05/10/2017   15:30  |  Криминальная хроника
Адвокат бывшего командующего Армией обороны Арцаха (НКР) Самвела Бабаяна в ближайшие дни подаст кассационную жалобу на решение Апелляционного суда, оставившего в силе избранную в отношении его подзащитного меру пресечения в виде заключения под стражу. Об этом в пятницу “ФактИнфо”  сообщил адвокат Самвела Бабаяна - Аветис Калашян.
Калашян и в кассационной жалобе ходатайствует об освобождении Самвела Бабаяна из-под стражи.
По его словам, после исчерпания внутригосударственных средств защиты, он обратится в ЕСПЧ.
Он заявил, что в основе предъявленного  его подзащитному обвинения лежат показания одного человека – Армена Погосяна. Да и то, по словам адвоката, это - не утверждение, а предположение о том, что Самвел Бабаян мог заказать оружие.
Адвокат отметил, что предположение не может служить основанием для обвинения и что Самвел Бабаян и вышеупомянутое лицо не знают друг друга.