ԻԻՀ քաղաքացիները Հայաստանում զբաղվել են առանց լիցենզիայի արտարժույթի փոխանակմամբ. ԱԱԾ 05/10/2017   16:31  |  Քրեական խրոնիկոն
Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր ազգային անվտանգու­թյան ծառայության կողմից իրականացված մեծածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցա­ռում­­ների և քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտվել են Իրանի Իսլամական Հանրապետության քաղաքացիների կողմից ապօրինի ձեռնարկատիրությամբ զբաղվելու և առանց լիցենզիայի արտարժույթի առուվաճառք իրականացնելու դեպքեր։ Այս մասին հայտնում է  ԱԱԾ մամուլի կենտրոնը:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ հիմնավորվել է, որ ԻԻՀ երեք քաղաքացի իրանական բանկային համակարգից ձեռք են բերել 6 հատ «Պոս-տերմինալ», դրանք տեղադրել են Երևան քաղաքի տարբեր հասցեներում վարձակալած տարածքներում և հա­մացանցի միջոցով համակցել իրանական տարբեր բանկերում բացված իրենց հաշվեհա­մար­­նե­րին։ Այնուհետև, հիշյալ «Պոս-տերմինալների» շահագործմամբ փաստացի զբաղվելով ապօ­րի­նի ձեռնարկատիրությամբ և առանց լիցեն­զիա­յի արտարժույթի առուվաճառքով, 1-5 տո­կոս միջնորդագումարի գանձմամբ Իրա­նից ժա­մա­նած գոր­ծա­րարների և զբո­սաշրջիկ­ների՝ բա­ցա­ռապես այդ երկրում օգտագործելու համար նախատեսված բանկային քարտերից գումար­նե­րը փոխանցել են վերոհիշյալ հաշվեհա­մար­ներին, իսկ Երևա­նում հաճախորդներին վճարել դրանց համարժեք ՀՀ դրամ կամ ԱՄՆ դոլար։
ՀՀ ԿԱ ազգային անվտանգու­թյան ծառայության քննչական վարչությունում կատարված նախաքննությամբ պարզվել է, որ ՀՀ բանկային համակարգի շրջանցմամբ 2016-2017թթ. ըն­թացքում հիշյալ եղանակով իրա­կա­նացվել են շուրջ 580 մլն ՀՀ դրամի գործարքներ։
Նախաքննության ընթացքում մեկ անձ հատուցել է իր գործողություններով պե­տու­­թյա­նը պատճառած վնասը և քրեական օրեն­քի խրախուսական նորմի հիման վրա ազատ­վել ապօրինի ձեռնարկատիրության համար ՀՀ քրեական օրենսգրքի 188-րդ հոդվածով նա­խա­տեսված քրեական պատասխանատվությունից։ Նրան մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 188.1-րդ հոդվածի 1-ին մա­սով (առանց լիցենզիայի արտարժույթի առուվաճառքի իրականացումը), վերջինիս վերա­բեր­յալ քրեական գործը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել  է դատարան։
Ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա որոշումներ են կա­յաց­վել նաև ԻԻՀ ևս երկու քաղաքացու  ՀՀ քրեական օրենսգրքի 188-րդ և 188.1-րդ հոդվածների 1-ին մա­սերով որպես մե­ղադրյալ ներգրավելու մասին: Նախաքննությունը շարունակվում է:
Ազգային անվտանգության ծառայությունը նախազգուշացնում է, որ ՀՀ բանկային հա­մակարգը շրջանցելով, առանց հատուկ թույլտվության (լիցենզիայի) լիցենզավորման  ենթակա ձեռնարկատիրական գործունեություն իրականացնելու փորձերը հետայսու ևս կանխվելու են, նմանատիպ դեպքերի նկատմամբ իրականացվելու է մշտական վերահսկողություն։

Граждане Ирана промышляли в Армении незаконными сделками по обмену валюты - СНБ 05/10/2017 18:40 | Криминальная хроника
Служба национальной безопасности РА сообщает о раскрытии случаев занятия гражданами Ирана незаконным предпринимательством и осуществления ими нелицензированных операций по обмену валюты в Армении.
Как передает пресс-центр СНБ Армении, по совокупности добытых доказательств было установлено, что трое граждан ИРИ приобрели у иранской банковской системы 6 POS-терминалов, установили их в арендованных в Ереване помещениях и посредством Интернета подсоединили к своим банковским счетам, открытым в разных иранских банках. Затем они с использованием POS-терминала промышляли незаконным частным предпринимательством и куплей/продажей валюты, не имея на то соответствующей лицензии. Размер комиссионных составил 1-5%. Деньги на вышеупомянутые счета перечислялись с банковских карт, рассчитанных на использование исключительно в Иране, а в Ереване клиентам платили в драмах или долларах.
Следствием было установлено, что в 2016-2017 гг. в обход банковской системы Армении вышеупомянутым способом были осуществлены сделки на сумму в размере порядка 580 млн. драмов.
Сообщается, что в ходе предварительного следствия один гражданин возместил нанесенный государству ущерб и был освобожден от уголовной ответственности, предусмотренной по статье 188 УК Армении за незаконное предпринимательство. Ему предъявлено обвинение по ч.1 статьи 188.1(Осуществление купли-продажи валюты без лицензии). Возбужденное в отношении последнего уголовное дело с обвинительным заключением направлено в суд.
В отношении еще двоих граждан ИРИ принято решение о привлечении их в качестве обвиняемых по части 1 статьи 188 и части 1 статьи 188.1 УК РА. Предварительное следствие продолжается.