Քննչական կոմիտեն՝ նախօրեին երեք զինծառայողների մահվան դեպքի մասին 05/09/2017 13:49 | Քրեական խրոնիկոն
Երրորդ կայազորային քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ` զինծառայողների մահվան պատճառ դարձած ավտովթարի դեպքի առթիվ: Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ` դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ:
Ինչպես հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը, մայիսի 8-ի առավոտյան ահազանգ է ստացվել, որ ժամկետային երեք զինծառայողներ, N զորամասի պարետային դասակի ավտոմոբիլային ջոկի վարորդներ Ռուբեն Մնացականի Բարսեղյանը, Ռաֆայել Արթուրի Բիշարյանը և նույն զորամասի 5-րդ հրաձգային գումարտակի բուժկետի վարորդ-սանիտար Ռուբեն Հովհաննեսի Մնացականյանը չեն մասնակցել առավոտյան տողանին: Բացակայում է նաև պարետային դասակին պատկանող «ՈՒԱԶ-315195» մակնիշի ՊԲ6Լ-004 զինհամարանիշի ավտոմեքենան:
Ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ երեք զինծառայողներին վերջին անգամ տեսել են միասին «ՈՒԱԶ-315195» մակնիշի ավտոմեքենայի մեջ, որը կայանված է եղել զորամասի մշտական տեղակայման վայրում: Դրանից հետո մեքենան նկատվել է զորամասից դուրս՝ Մատաղիս-Տոնաշեն ավտոճանապարհի սզբնամասում` դեպի Տոնաշեն երթևեկելիս:
Արտակարգ դեպք Արցախում. երեք զինծառայող ջրահեղձ է եղել
Տարածքի զննությամբ` Տոնաշեն գյուղ տանող ավտոճանապարհի 2-րդ կիլոմետրին ընթացքի ուղղությամբ արձանագրվել են անվահետքեր, որոնք վերջացել են` դուրս գալով ճանապարհի երթևեկելի մասից, որից մոտ 50 մետր խորության վրա հոսում է գետ: ԱՀ փրկարար ծառայության աշխատակիցների կողմից գետում` մոտ 9 մետր խորության վրա, հայտնաբերվել է «ՈՒԱԶ-315195» մակնիշի զինհամարանիշի ավտոմեքենան: Որոնողական աշխատանքների արդյունքում հայտնաբերվել են ժամկետային զինծառայողներ Ռ.Ա.Բիշարյանի և Ռ.Մ.Բարսեղյանի մարմինները: Նշանակվել են դատաբժշկական փորձաքննություններ` զինծառայողների մահվան պատճառը պարզելու համար:
Ռուբեն Մնացականյանին գտնելու ուղղությամբ որոնողական աշխատանքները շարունակվում են:
Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրի 377-րդ հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներով: Կատարվում է նախաքննություն:

СК Армении выясняет обстоятельства трагического инцидента с гибелью военнослужащих 05/09/2017   15:36  |  Криминальная хроника
Третьим гарнизонным следственным отделом Главного военного  следственного управления Следственного комитета Армении возбуждено уголовное дело по факту ДТП, ставшего причиной гибели военнослужащих. Предпринимаются необходимые следственные действия для установления всех обстоятельств инцидента.
Как сообщает пресс-служба СК Армении, 8 мая поступила информация о том, что трое солдат-срочников, водители автомобильного отделения комендатского взвода N-ской воинской части Рубен Манацаканович Барсегян, Рафаел Артурович Бишарян и водитель-санитар медпункта 5-го стрелкового батальона той же воинской части Рубен Оганесович Мнацаканян не присутствовали на утренней линейке. Не было на месте и автомобиля “УАЗ 315195” с военными номерами ՊԲ6Լ-004.
В результате предпринятых мероприятий выяснилось, что троих военнослужащих в последний раз видели в салоне автомобиля “УАЗ-15195”, который был припаркован на месте постоянной дислокации воинской части. После этого машину видели за пределами воинской части на подступах к трассе Матагис-Тонашен, курсирующей в сторону Тонашена.
При осмотре места, на втором километре дороги, ведущей в Тонашен, были обнаружены следы от автомобиля, которые заканчивались за пределами проезжей части дороги, в 50 метрах от которой течет река. Сотрудники спасательной службы Арцаха в реке, на глубине 9 метров, обнаружили армейский “УАЗ-315195”.В результате поисковых работ были обнаружены тела солдат-срочников Р. А. Бишаряна и Р. М. Барсегяна. Назначены судебно-медицинские экспертизы для установления причины гибели военнослужащих.
Поиски Рубена Мнацаканяна продолжаются. По факту произошедшего возбуждено уголовное дело по части 3 статьи 377(Нарушение правил вождения или эксплуатации машин, повлекшие по неосторожности смерть двух или более лиц) УК РА. Ведется предварительное расследование.