«Հարսանիք լեռներում» ծածկանունը կրող մարտական գործողություն եւ Շուշին ազատագրված է. 25 տարի անց 05/08/2017   10:36  |  ԼՐԱՀՈՍ
25 տարի առաջ մայիսի 8-ին հայ կամավորական ջոկատները, Արցախի պաշտպանության բանակն ազատագրեց Արցախի Շուշի քաղաքը, ինչը բեկումնալից եղավ ամբողջ Արցախյան պատերազմում:
Քաղաքն այդ օրերին վերածվել էր Ստեփանակերտը հրետակոծող թիվ մեկ կրակակետի: 1991թ. նոյեմբերից մինչև 1992թ. մայիսի սկիզբը Շուշիից, Ջանհասանից, Քյոսալարից, Ղայբալուից Ստեփանակերտի վրա արձակվել է շուրջ 4740 արկ, որոնցից մոտ 3 հազարը «Գրադ» կայանքներից: Այդ հրետակոծությունների հետևանքով զոհվել է 111 և վիրավորվել 332 խաղաղ բնակիչ, ավերվել 370 բնակելի տուն և շինություն:
Ինքնապաշտպանության ուժերի` 1991թ. վերջի և 1992թ. սկզբի հաջող գործողությունները, մի շարք կրակակետերի ճնշումը, Իվանյանի (Խոջալու) ազատագրումը (25-26 փետրվարի 1992թ.) և օդանավակայանի բացումը ստեղծեցին տնտեսական, ռազմական և բարոյահոգեբանական բոլոր նախադրյալները Շուշիի ազատագրումը նախապատրաստելու համար:
Շուշիի ազատագրման գործողությունն ամբողջությամբ ղեկավարում էր Ինքնապաշտպանական ուժերի հրամանատար Արկադի Տեր-Թադևոսյանը (Կոմանդոս), շտաբի պետն էր Ֆելիքս Գզողյանը: Կոմանդոսը դեռեւս մայիսի 4-ին էր ստորագրել հարձակման հրամանը, որը սակայն, նախապատրաստական որոշ հարցերի պատճառով հետաձգվեց: Շուշիի ազատագրման` «Հարսանիք լեռներում» ծածկանունը կրող մարտական գործողությունը սկսվեց մայիսի 8-ին, ժամը 2.30-ին, 4 ուղղություններով իրականացնելով միաժամանակյա հարձակումներ, եւ ավարտվեց մայիսի 9-ի լուսաբացին:
Հայկական ջոկատները հաղթանակած մտան Շուշի եւ Ղազանչեցոց եկեղեցու ավերված գմբեթին ծածանվեց հայոց եռագույնը:
Մայիսի 8-ի երեկոյան տրված դադարը հակառակորդին հնարավորություն է ընձեռել հատկացված միջանցքով հեռանալ բերդաքաղաքից: Մայիսի 9-ին արդեն Շուշին ազատագրված էր:
Շուշիի ազատագրման մարտերում հայկական կողմն ունեցել է 57 զոհ, թշնամին՝ 250-300:
Շուշիի ազատագրումից հետո հայկական զինուժը ազատագրեց նաեւ մերձակա բնակավայրերը, Բերդաձորի ենթաշրջանի գյուղերը, Բերձորը (Լաչին), եւ մայիսի 18-ին բացելով «Մարդասիրական միջանցքը»` հասավ ՀՀ սահման:
Հաղթական պատերազմից 25 տարի անց` մայիսի 9-ին, Արցախում տեղի կունենան տոնական միջոցառումներ, որոնց թվում ռազմական տեխնիկայի եւ սպառազինության ցուցադրություն:
Տոնական միջոցառումներին մասնակցելու համար մայիսի 7-ին Արցախի Հանրապետութուն է մեկնել ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:

“Свадьба в горах”. Армянский народ отмечает 25-летие освобождения Шуши 05/08/2017   11:27  |  Лента новостей
25 лет назад в этот день, 8 мая, армянские добровольческие отряды, Армия обороны Арцаха освободили город Шуши. Освобождение Шуши внесло коренной перелом в ход Карабахской национально-освободительной борьбы, и было расценено военными деятелями всего мира как уникальная операция в армянском военном искусстве.
Город в годы войны был превращен в огневую точку, откуда велся артобстрел Степанакерта и близлежащих сел. Против мирного населения азербайджанцы использовали запрещенные международными конвенциями виды оружия, в том числе, установки ”Град”. С ноября 1991 года по май 1992 года из Шуши, Джанхасана, Кесалара, Гайбалу в сторону Степанакерта было выпущено 4740 снарядов, из которых порядка 3 тыс. – из установок “Град”. В результате артобстрелов 111 мирных жителя погибло, еще 332 получили ранения, было разрушено более 370 жилых домов и сооружений.
Освобождение Шуши было вопросом смерти и жизни. Был разработан план освобождения города, и руководил им легендарный генерал Аркадий Тер-Тадевосян (Командос). Операция, получившая кодовое название “Свадьба в горах”, началась 8 мая в 2:30. Наступление велось одновременно по всем четырем направлениям. Операция завершилась на рассвете 9 мая. Армянские отряды победоносно вошли в Шуши и над разрушенным куполом церкви Сурб Аменапркич Казанчецоц(Св. Всеспасителя) взвился армянский триколор.  9 мая Шуши был освобожден.
В освободительных боях за Шуши армянская сторона потеряла убитыми 57 человек, а азербайджанская сторона – 250-300.
После освобождения Шуши армянские силы освободили также близлежащие населенные пункты - села Бердадзорского подрайона, Бердзор(Лачин) -  и 18 мая открыли “Гуманитарный коридор” , связывающий Арцах с Арменией.
С этого дня армянский народ 9 мая отмечает как День освобождения Шуши. По случаю победоносной войны в Арцахе пройдут праздничные мероприятия, в том числе состоится показ военной техники и вооружения.
Для участия в праздничных мероприятиях 7 мая в Республику Арцах прибыл президент Армении Серж Саргсян.