Հաղթանակը նրանով է հաղթանակ, երբ կարողանում ես այն պահել. ՀՀ Նախագահ 05/08/2017 17:03 | ԼՐԱՀՈՍ
Աշխատանքային այցով Արցախի Հանրապետությունում գտնվող ՀՀ Նախագահ, Զինված ուժերի գերագույն գլխավոր հրամանատար Սերժ Սարգսյանն այսօր Շուշիում հանդիպում է ունեցել 2017 թվականին զորացրված, ինչպես նաև ներկայումս ժամկետային զինծառայության մեջ գտնվող և ծառայության ընթացքում անձնվիրության ու խիզախության համար խրախուսման արժանացած մի խումբ զինծառայողների և զորացրված սպաների հետ: Հանդիպմանը մասնակցել են ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը, ինչպես նաև լեգենդար զինվորականներ` գեներալ լեյտենանտ Նորատ Տեր-Գրիգորյանցը և գեներալ մայոր Արկադի Տեր-Թադևոսյանը, որոնց անցած ուղին օրինակ է ներկայիս զինծառայողների համար:
Արդեն ավանդական դարձած այս ձևաչափով հանդիպմանը Նախագահը զինծառայողներին առաջարկել է անկաշկանդ խոսել իրենց անհանգստացնող խնդիրների, պաշտպանության ոլորտի արդիականացման, բարեփոխումների, հայրենիքի հետագա հզորացման ու զարգացման պատկերացումների մասին և ներկայացնել իրենց առաջարկությունները: Սերժ Սարգսյանը նաև պատրաստակամություն է հայտնել պատասխանել հանդիպման մասնակիցներին հետաքրքրող հարցերին, լսել զինվորականների կարծիքները պաշտպանության նախարարի առաջարկած «Պատիվ ունեմ» և «Ես եմ» գաղափարների վերաբերյալ:
«Հենց առաջին հանդիպումից հետո ծնվեց գաղափար` այս հանդիպումները դարձնել պարբերական՝ հույս ունենալով, որ հունվարին Դիլիջանում տեղի ունեցած խոսակցությունը կզարգանա և կընթանա նույն ճանապարհով: Սա մեզ հնարավորություն է տալիս մի կողմից` որպես խրախուսանք օգտագործել այս հանդիպումները, որովհետև դժվար թե ձեզնից շատերը հնարավորություն ունենային հանդիպելու Կոմանդոսի, Նորատ Տեր-Գրիգորյանցի հետ, մյուս կողմից էլ` դա մեզ հնարավորություն է ընձեռում ուշադրություն դարձնել այն հարցերի և հանգամանքների վրա, որոնք, միգուցե, առաջին հայացքից մեզ համար տեսանելի չեն՝ սկսած ձեր համազգեստի հարմարավետությունից, ձեր սպառազինության ամբողջականությունից, վերջացրած մինչև մարտական պատրաստականության խնդիրներ:
Այսօր մեզ բոլորիս համար շատ հիշարժան օր է, շատ հիշարժան օր, որովհետև, եթե 25 տարի առաջ չլիներ այս օրը, մենք ոչ միայն հնարավորություն չէինք ունենա այստեղ նստելու, այլ միգուցե արդեն կորցրած կլինեինք այս Արցախ աշխարհը, որովհետև Շուշիի գրավումը հնավորություն տվեց մեզ ամբողջովին մոբիլիզացնելու մեր ուժերը, դառնալու «ազգ-բանակ» ու հասնելու նրան, որ Ղարաբաղն ամբողջովին ազատագրվի, և ապահովվի գոնե այստեղ ապրողների անվտանգությունը:
Հիմա շատերն են փորձում խոսել, մեկնաբանել՝ ոմանք դրական տեսանկյունից, ոմանք բացասական, ուրիշներն ինչ-որ տեղ նաև հեգնական, այն գաղափարը, որ առաջ քաշեց պաշտապնության նախարարը, նկատի ունեմ` «ազգ-բանակ»-ը: Ովքեր լավ չեն ըմբռնում այս գաղափարի էությունը, նրանց խորհուրդ կտամ շփվել այն մարդկանց հետ, ովքեր ակտիվ մասնակցություն են ունեցել մեր ազատամարտին՝ անկախ նրանից` եղել են զինված ուժերի կազմում, թե ապրել են քաղաքացիական կյանքով:
Ուզում եմ, որպեսզի դուք, գնահատելով ուրիշների վաստակը, գնահատելով այն մարդկանց վաստակը, ովքեր հնարավոր են դարձրել մեր հաղթանակը, գնահատեք նաև ձեր վաստակը, որովհետև եթե չլինեիք դուք, չլինեին ձեզնից առաջ ծառայողները, ակնհայտ է, որ ավագ սերնդի հաղթանակները գրոշի արժեք չէին ունենա: Հաղթանակը նրանով է հաղթանակ, երբ կարողանում ես այն պահել: Ինքներդ գնահատելով ձեր վաստակը՝ պետք է պահանջատեր լինեք, պետք է ակտիվ լինեք, որպեսզի մեր երկիրը զարգանա, հնարավորություն ունենա պահելու իր զինված ուժերը, համալրելու սպառազինությունը»,-հանդիպման սկզբում ասել է Նախագահը:
Պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը Հանրապետության նախագահին և հանդիպման մասնակիցներին ներկայացրել է պաշտպանության ոլորտի արդիականացման և բարեփոխումների շրջանակում կատարվող հերթական նախագիծը, որը կոչվում է «Դիտակետ»: Այն, ըստ նախարարի, կոչված է զորացրված զինծառայողների մասնակցությամբ զորամաս առ զորամաս վեր հանելու առկա խնդիրները, դրանց լուծումներ տալու և բանակում ապահովելու առավելագույն թափանցիկություն և հաշվետվողականություն:
Նախագահը ողջունել և կարևորել է նման ծրագրի ներդրումը` հանձնարարելով պարբերաբար զեկուցել արդյունքների մասին համապատասխան հետևություններ կատարելու նպատակով:

Президент Армении: Победа становится победой, когда ты способен её удержать 05/08/2017   19:13  |  Лента новостей
Находящийся с рабочим визитом в Республике Арцах президент РА, Верховный главнокомандующий вооружёнными силами Серж Саргсян сегодня в Шуши встретился с группой демобилизованных в 2017 году, а также находящихся в настоящее время на срочной службе и удостоенных поощрения за проявленные при несении службы самоотверженность и мужество военнослужащих.
Как сообщает пресс-служба президента Армении, во встрече приняли участие министр обороны РА Виген Саргсян, а также легендарные военные: генерал-лейтенант Норат Тер-Григорянц и генерал-майор Аркадий Тер-Тадевосян, чей пройденный путь служит сейчас примером для военнослужащих.
На этой встрече, в ставшем уже традиционным формате, президент предложил военнослужащим без стеснения говорить о проблемах, которые их беспокоят, о модернизации оборонной сферы, реформах, о своём представлении дальнейшего укрепления и развития родины и представить свои предложения. Серж Саргсян также выразил готовность ответить на интересующие участников встречи вопросы, выслушать мнения военных о предложенных Министром обороны идеях "Честь имею" и "Это я".
"Сразу после первой встречи родилась идея сделать эти встречи регулярными в надежде на то, что состоявшийся в январе в Дилижане разговор будет развиваться и протекать в том же русле. Это даёт нам возможность с одной стороны использовать эти встречи в качестве поощрения, потому что вряд ли многие из вас имели бы возможность встретиться с Командосом, Норатом Тер-Григорянцем, с другой стороны - это даёт нам возможность обратить внимание на те вопросы и обстоятельства, которые, вероятно, с первого взгляда нам не заметны, начиная от удобства вашей униформы, комплектации вашего вооружения, вплоть до задач боевой подготовки.
Сегодня для всех нас очень памятный день. Очень памятный день! Потому что, если бы 25 лет назад не было этого дня, мы бы не только не имели возможности сидеть здесь, но, возможно, уже потеряли бы эту страну-Арцах. Потому что освобождение Шуши дало нам возможность полностью мобилизовать наши силы, стать "нацией-армией" и достигнуть того, чтобы Карабах был полностью освобождён и обеспечивал, по крайней мере, безопасность живущих здесь.
Сейчас многие пытаются говорить, трактовать (некоторые - с положительной стороны, некоторые - с отрицательной, другие - где-то также с насмешкой) ту идею, которую выдвинул министр обороны, имею в виду "армию-нацию". Тем, кто не хорошо понимают суть этой идеи, посоветую пообщаться с теми людьми, кто активно участвовал в нашей освободительной борьбе, независимо от того, были они в составе вооружённых сил, или жили гражданской жизнью.
Хочу, чтобы вы, ценя заслуги других, ценя заслуги тех людей, кто сделал возможной нашу победу, ценили также свои заслуги, потому что не будь вас, не будь служивших до вас, очевидно, что победам старшего поколения была бы грош цена. Победа становится победой, когда ты способен её удержать. Вы сами, ценя свои заслуги, должны быть требовательными, быть активными, чтобы наша страна развивалась, имела возможность содержать свои вооружённые силы, пополнять вооружения", - сказал в начале встречи президент.
Министр обороны Виген Саргсян представил президенту республики и участникам встречи очередной проект, осуществляемый в рамках модернизации и реформ оборонной сферы, который называется "Наблюдательный пункт". Он, по словам министра, призван с участием демобилизованных военнослужащих поднимать одну за другой существующие в военных частях проблемы, давать им решения и обеспечивать в армии максимальную транспарентность и подотчётность.
Президент приветствовал и подчеркнул важность внедрения подобной программы, поручив периодически докладывать о результатах, чтобы были сделаны соответствующие выводы.