Արցախի վերջնական կարգավիճակի շուրջ իրավական պարտադիր ուժ ունեցող հանրաքվեին պետք է մասնակցի միայնԱրցախի բնակչությունը. Փոխնախարար 05/06/2017   17:10  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
ԱԳ նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը պատասխանել է «Արմենպրես» գործակալության հարցին:
Մասնավորապես՝ լրատվամիջոցի հարցին, թե փոխնախարարն ինչպե՞ս կմեկնաբանի ղարաբաղյան կարգավորման վերաբերյալ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի տեղակալ Ազիմովի հայտարարությունները, Շավարշ Քոչարյանը նշել է.
- Ցանկացած հակամարտության կարգավորում, իսկապես, պետք է հիմնված լինի միջազգային իրավունքի և առաջին հերթին ՄԱԿ կանոնադրության վրա: ԱԳ փոխնախարարին անհրաժեշտ է հիշեցնել, որ, համաձայն ՄԱԿ կանոնադրության, պետության տարածքային ամբողջականությունը չի կարող հակադրվել ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքին:
Ինչ վերաբերում է ՄԱԿ անվտանգության խորհրդի՝ 1993 թվականին ընդունած բանաձևերին, ապա հենց Ադրբեջանն է տապալել այդ բանաձևերի կատարումը, բանաձևեր, որոնց հիմնական պահանջը ռազմական գործողությունների դադարեցնումն էր: Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության՝ Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո անցած տարածքների, ինչպես նաև Ադրբեջանի՝ ԼՂՀ վերահսկողության ներքո հայտնված տարածքների առկայությունն Ադրբեջանի՝ ինքնորոշված Լեռնային Ղարաբաղի դեմ ագրեսիայի և հենց Ադրբեջանի կողմից ՄԱԿ անվտանգության խորհրդի 1993 թվականի բանաձևերի չկատարման հետևանքներից մեկն է:
Փոխարտգործնախարարը, ըստ էության, մոռացել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակի շուրջ իրավական պարտադիր ուժ ունեցող հանրաքվեին պետք է մասնակցի միայն Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությունը: Իսկ տվյալ հարցում Ադրբեջանի Սահմանադրության վրա հղումներն անտեղի են, քանի որ Սահմանադրությունը ընդունվել է Ադրբեջանի, Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի միջև ռազմական գործողությունների դադարեցման մասին եռակողմ համաձայնագրի կնքումից հետո: Այդպիսով Ադրբեջանը ճանաչել է Լեռնային Ղարաբաղն առնվազն որպես հակամարտության կողմ: Ավելին, որևէ պետություն իրավասու չէ իր ներքին օրենսդրությունը, այդ թվում՝ Սահմանադրությունը, հակադրել միջազգայնորեն ստանձնած պարտավորություններին, այն էլ՝ ՄԱԿ կանոնադրությամբ ստանձնած պարտավորություններին:
Վերջում, մնում է պարոն Ազիմովին կարեկցել, ով չի քողարկում իր հիսաթափությունն առ այն, որ Մինսկի խմբի համանախագահների պարագայում ադրբեջանական «խավիարային դիվանագիտությունը» չի հաջողվել և Մինսկի խմբի համանախագահները չեն ծառայում Ադրբեջանի շահերին:

В юридически обязывающем референдуме по окончательному статусу Нагорного Карабаха должно участвовать только население Карабаха – замглавы МИД Армении 05/06/2017   17:49  |  Карабахский конфликт
В  юридически обязывающем референдуме по окончательному статусу Нагорного Карабаха должно участвовать только население Карабаха, заявил заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян, комментируя по просьбе агентства “Арменпресс” заявления замминистра Азербайджана Азимова относительно карабахского урегулирования.
По словам замглавы МИД Армении, урегулирование любого конфликта, действительно, должно быть основано на принципах международного права и в первую очередь Устава ООН.
Он напомним азербайджанскому замминистру, что согласно Уставу ООН территориальная целостность государства не может быть противопоставлена праву народа на самоопределение.
«Что касается резолюций Совета Безопасности ООН, принятых в 1993г., то именно Азербайджан сорвал выполнение этих резолюций, главным требованием которых было прекращение боевых действий. Наличие территорий Нагорно-Карабахской Республики, перешедших под контроль Азербайджана, как и территорий Азербайджана, перешедших под контроль НКР, является одним из следствий агрессии Азербайджана против самоопределившегося Нагорного Карабаха и невыполнения самим Азербайджаном резолюций Совета Безопасности ООН 1993г.»,- отметил Шаварш Кочарян.
«Замминистра, по-видимому, подзабыл, что в юридически обязывающем референдуме по окончательному статусу Нагорного Карабаха должно участвовать только население Карабаха. А ссылки в данном вопросе на Конституцию Азербайджана совершенно неуместны. Конституция Азербайджана не имеет никакого отношения к Нагорно-Карабахской Республике, так как Конституция была принята после заключения трехстороннего соглашения о прекращении боевых действий между Азербайджаном, Нагорным Карабахом и Арменией.Тем самым Азербайджан признал Нагорных Карабах в качестве как минимум стороны конфликта»,- подчеркнул Шаварш Кочарян.
Более того, как отметил Шаварш Кочарян ни одно государство не вправе противопоставлять свое внутреннее право, включая Конституцию, международно принятым обязательствам, тем более обязательствам по Уставу ООН.
«В заключении остается посочувствовать г-ну Азимову, который не скрывает своего разочарования в том, что в случае сопредседателей Минской группы азербайджанская «икорная дипломатия» не сработала и страны сопредседатели Минской группы не служат интересам Азербайджана», - резюмировал замглавы МИД Армении.