Նախագահին նախարար Վահան Մարտիրոսյանը զեկուցել է նախարարությունում իրականացվող կառուցվածքային բարեփոխումների և ընթացիկ ծրագրերի մասին 05/03/2017   16:47  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հանրապետության Նախագահի հետ աշխատանքային հանդիպման ժամանակ Տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Վահան Մարտիրոսյանն այսօր զեկուցել է նախարարությունում կատարվող կառուցվածքային բարեփոխումների, նախարարության համակարգման ներքո գտնվող ոլորտներում գերակա խնդիրների լուծման և իրականացվող մի շարք ծրագրերի ընթացքի մասին: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Նախարարը, մասնավորապես, զեկուցել է պետական նշանակության ավտոճանապարհների պահպանման և շահագործման, «ՀՀ ճանապարհային անվտանգության հնգամյա (2017-2021թթ.) ծրագրով» նախատեսված միջոցառումների, Հանրապետության միասնական երթուղային ցանցի ձևավորման աշխատանքների, միջպետական ուղևորափոխադրումների ոլորտում առկա խնդիրների լուծմանն ուղղված քայլերի, ինչպես նաև անխափան բեռնափոխադրումների ապահովման նպատակով ձեռնարկվող միջոցառումների, Հայաստանի երկաթուղային ենթակառուցվածքի բարելավման ուղղությամբ կոնցեսիոն պայմանագրով նախատեսված աշխատանքների իրականացման ընթացքի մասին:
Վահան Մարտիրոսյանը զեկուցել է նաև Հանրապետության Նախագահի մարզային այցելությունների ժամանակ տարբեր համայնքներում արծարծված առաջնահերթ խնդիրների լուծման ուղղությամբ նախարարության կողմից տարվող աշխատանքների մասին:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացման խթանմանը միտված միջոցառումներին, այդ թվում՝ ոլորտի սկսնակ ընկերությունների ֆինանսավորման ուղղությամբ իրականացվող քայլերին, կիբեռանվտանգության ոլորտի օրեսդրական բարեփոխումներին և շահագրգիռ գերատեսչությունների հետ համատեղ ՀՀ կիբեռանվտանգության կենտրոն ստեղծելու աշխատանքներին:
Նախարար Մարտիրոսյանը Հանրապետության Նախագահին ներկայացրել է նաև փոստային ծառայությունների արդիականացման նպատակով իրականացվող բարեփոխումները:

Глава Минтранса Армении рассказал президенту о реализуемых в министерстве реформах и текущих планах 05/03/2017   17:57  |  Лента новостей
Министр транспорта, связи и информационных технологий РА Ваган Мартиросян в ходе состоявшейся рабочей встречи с президентом Армении Сержем Саргсяном доложил о структурных реформах в министерстве, ходе решения приоритетных проблем в отраслях, находящихся в сфере координации министерства, и о ряде реализуемых проектов.
Как сообщает пресс-служба главы государства, министр, в частности, доложил об обеспечении сохранности и эксплуатации автомобильных дорог государственного значения; мероприятиях, намеченных "Пятилетней программой дорожной безопасности РА на 2017-2021 гг"; работе, ведущейся по формированию единой маршрутной сети Республики; шагах, направленных на решение проблем, существующих в сфере межгосударственных пассажирских перевозок; а также о мерах, предпринимаемых с целью обеспечения бесперебойных грузоперевозок  и о ходе реализации предусмотренных концессионным договором работ в направлении улучшения железнодорожных инфраструктур Армении.
Ваган Мартиросян доложил также о работе, которая ведётся со стороны министерства в направлении решения приоритетных задач, которые поднимаются в различных общинах во время областных визитов президента РА.
На встрече речь шла о мероприятиях, нацеленных на стимулирование развития сферы информационных технологий, в том числе, о шагах, направленных на финансирование стартап компаний сферы, а также о законодательных реформах сферы кибербезопасности и работах по созданию, совместно с заинтересованными ведомствами, центра кибербезопасности.
Министр Мартиросян представил президенту также реформы, осуществляемые с целью модернизации почтовой службы.