Քրեակատարողական հիմնարկներում գրանցվել է մահվան 8 դեպք 05/03/2017   14:27  |  ԼՐԱՀՈՍ
2017թ. հունվարի 1-ից մինչև մայիսի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում ՀՀ ԱՆ «Դատապարտյալների հիվանդանոց» քրեակատարողական հիմնարկում վիրահատության են ենթարկվել 22 կալանավորված անձինք և դատապարտյալներ: Այս մասին հայտնում է ԱՆ ՔԿՎ հանրային կապերի բաժինը:
Նույն ժամանակահատվածում 27 ազատազրկված անձինք վիրահատվել են քաղաքացիական բուժական հաստատություններում, որից 13-ը` պետության կողմից երաշխավորված անվճար բուժօգնության շրջանակներում:
2017թ. առաջին 4 ամիսների ընթացքում, համաձայն Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 26 մայիսի 2006թ. N 825-Ն որոշման, պատիժը կրելուն խոչընդոտող ծանր հիվանդությունների հիմքով պատժի հետագա կրումից ազատ է արձակվել 3 դատապարտյալ (նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում` 2-ը):
Հաշվետու ժամանակաշրջանում արդարադատության նախարարության քրեակատարողական հիմնարկներում գրանցվել է մահվան 8 դեպք, որից 1-ը` ինքնասպանություն, իսկ 2016թ. հունվարի 1-ից մայիսի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում գրանցվել էր մահվան 12 դեպք, որոնցից 3-ը` ինքնասպանություն:

8 случаев смерти зарегистрировано в тюрьмах Армении с начала года 05/03/2017 15:30 | Лента новостей
8 случаев смерти зарегистрировано в уголовно-исполнительных учреждениях Армении в период с 1 января по 1 мая 2017 года. В одном из этих случаев причиной гибели заключенного стало самоубийство. Об этом сообщает отдел по связям с общественностью Управления уголовно-исполнительных учреждений Минюста Армении.
В аналогичный период 2016 года было зафиксировано 12 случаев смерти, три из которых – самоубийство.
Сообщается также, что с начала года по первое мая с.г. в УИУ “Больница для осужденных” были прооперированы 22 заключенных.
В указанный период в гражданских медучреждениях была проведена операция 27 заключенным, 13 из них прошли лечение в рамках программы государственных гарантий бесплатного оказания медпомощи.
В сообщении также отмечается, что в течение первых четырех месяцев 2017 года трое осужденных были освобождены от дальнейшего отбывания наказания ввиду тяжелой болезни. В аналогичный период минувшего хода на том же основании от дальнейшего отбывания наказания были освобождены двое заключенных.