Կառավարությունը կքննարկի 2017-2019 թվականների մարդու իրավունքների պաշտպանության ծրագիրը 05/02/2017 16:07 | ԼՐԱՀՈՍ
2017-2019 թվականների մարդու իրավունքների պաշտպանության ծրագիրն առաջիկա օրերին կներկայացվի կառավարության քննարկմանը: Այս մասին «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում նշեց ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արթուր Հովհաննիսյանը: Նրա տեղեկացմամբ, Արդարադատության նախարարությունը հանձն էր առել ծրագրի իրականացումը: Այն հավանության է արժանացել ՀՀ կառավարության պետաիրավական կոմիտեում:
«Այս ծրագիրը Մարդու իրավունքների պաշտպանության 2014-2016 ծրագրի տրամաբանական շարունակությունն է: Այն բաղկացած է 96 միջոցառումից: Միջոցառումները հիմնականում ուղղված են մարդու քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների պաշտպանությանը, կյանքի իրավունքին, խոսքի ազատությանը, կրոնի ազատությանը և այլն: Միջոցառումների հաջորդ խումբը վերաբերում է խոցելի խմբերի` հաշմանդամություն ունեցող անձինք, անչափահասներ, ազգային փոքրամասնություններ և այլն, իրավունքների պաշտպանությանը»,-ասաց նա:
Նախագիծը մշակվել է` հաշվի առնելով բոլոր շահագրգիռ մարմինների դիտողությունները, առաջարկությունները: Ծրագրի նախագիծը նաև դրվել է հանրային քննարկման, և 300 առաջարկություն են ստացվել քաղաքացիներից մարդու իրավունքների հարցերով զբաղվող կազմակերպություններից: Դրանք ամփոփվել են և դրանց մի մասի հիման վրա ծրագիր լրամշակվել է:

Правительство Армении обсудит программу по защите прав человека на 2017- 2019 годы 05/02/2017 17:30 | Лента новостей
Правительство Армении на днях обсудит программу по защите прав человека на 2017- 2019 годы. Об этом, как передает “Арменпресс”, в беседе с журналистами заявил заместитель министра юстиции Армении Артур Ованнисян. По его сведениям, Минюст взял на себя реализацию этой программы, которая уже удостоилась одобрения Комитета по правовым вопросам правительства.
“Эта программа является логическим продолжением программы 2014-2016 годов. Она состоит из 96 мероприятий. Программа нацелена на защиту гражданских и политических прав человек, прав на свободу слова и т.д.. Следующая группа мероприятий направлена на защиту прав уязвимых слоев населения – лиц с инвалидностью, несовершеннолетних, нацменьшинств и др.”,- проинформировал Артур Ованнисян.
По его словам, программа была разработана с учетом предложений всех заинтересованных организаций. Она была вынесена на публичное обсуждение, по итогам которого было получено 300 предложений от организаций, занимающихся вопросами прав человека.