Այո՛, դա ցեղասպանություն էր. Կարել Շվարցենբերգն ուրախ կլինի, եթե այլ երկրներ հետևեն Չեխիայի օրինակին 05/02/2017 11:37 | ԼՐԱՀՈՍ
Չեխ քաղաքական գործիչ, նախկին արտգործնախարար Կարել Շվարցենբերգը ուրախ կլինի, եթե այլ երկրներ եւս հետևեն Չեխիայի օրինակին և ճանաչեն Հայոց ցեղասպանությունը։
«Դա, իհարկե, նրանց որոշելու հարցն է։ Չեխիայի խորհրդարանը որոշեց ընդունել, որ տարիներ առաջ տեղի ունեցածը ցեղասպանություն էր, այո՛, դա իսկապես ցեղասպանություն էր։ Մենք գոհ ենք, որ Գերմանիան նախորդ տարի ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը, բայց մեր որոշումը դրանից անկախ էր։
Հաջողություն եմ մաղթում Հայաստանին, այն կարող է վստահել չեխերին, քանի որ չեխերը հայերի բարեկամներն են»,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ընդգծել է Չեխիայի նախկին արտգործնախարարը։
Նա նշել է, որ Հայաստանը և Չեխիան լավ հարաբերություններ ունեն, և դրանցում չկա որևէ խնդիր։
«Երկու երկրները շատ ոլորտներում կարող են համագործակցել, կարող են մշակել էներգետիկայի ոլորտին առնչվող համատեղ նախագծեր, ինչպես օրինակ՝ Չեխիան և Վրաստանը։ Կարծում եմ՝ համագործակցության համար համապատասխան ծրագրեր շատ կան»,- եզրափակել է նա։
Չեխիայի Հանրապետության խորհրդարանը ապրիլի 25-ին կայացած նիստում ընդունել է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման բանաձև: Քվեարկությանը մասնակցել է 107 պատգամավոր, որից 104-ը կողմ են քվեարկել, 3-ը՝ ձեռնպահ։ Կողմ քվեարկած պատգամավորները ներկայացնում են Չեխիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի բոլոր ութ խմբակցությունները։
Նույն օրը Չեխիայի Հանրապետության նախագահ Միլոշ Զեմանն իր զորակցությունն էր հայտնել Չեխիայի հայ համայնքին Հայոց ցեղասպանության 102-րդ տարելիցի կապակցությամբ։

Карел Шварценберг будет рад, если и другие страны последуют примеру Чехии и признают Геноцид армян 05/02/2017   11:59  |  Лента новостей
Чешский политический деятель, бывший министр иностранных дел Карел Шварценберг будет рад, если и другие страны последуют примеру Чехии и признают Геноцид армян.
“Это, конечно, решать им. Парламент Чехии решил признать, что произошедшее много лет назад, действительно, было геноцидом. Да, это, действительно, было геноцидом. Мы довольны тем, что Германия признала это в прошлом году, однако наше решение не зависело от этого обстоятельства. Желаю Армении успехов, она может доверять чехам, поскольку они – друзья армян”,- цитирует Шварценберга “Арменпресс”.
Карел Шварценберг назвал хорошими отношения между Арменией и Чехией, констатировав в них отсутствие проблем.
“Обе страны могут сотрудничать в различных областях, например, разработать проекты в сфере энергетики, как это делают, например, Чехия и Грузия. Думаю, для сотрудничества найдется множество программ”,- сказал он.
25-го апреля парламент Чехии принял резолюцию, в которой признал и осудил Геноцид армян. В голосовании приняли участие 107 депутатов, 104 голосовали “за”, трое – воздержались. В тот же день президент Чехии Милош Земан выразил свою поддержку армянской общине Чехии в связи с 102-й годовщиной Геноцида армян.
09:17 27/04/2017  |  Актуальная темаВ Сенат США представлен двухпартийный проект документа о признании Геноцида армян
13:53 26/04/2017  |  Лента новостейШармазанов назвал принятие парламентом Чехии резолюции о признании и осуждении Геноцида армян еще одним шагом к победе света над тьмой