ԵՄ պատվիրակության գրասենյակի ծրագրերի ղեկավարին մեղադրանք առաջադրվեց. ՔԿ 04/29/2017 11:54 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում շարունակվում է ՀՀ-ում Եվրոպական միության պատվիրակության կողմից հատկացված դրամաշնորհի գումարներից առանձնապես խոշոր չափերի հափշտակություն կատարելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը:
ՀՀ-ում Եվրոպական միության պատվիրակության գրասենյակի և խարդախության դեմ պայքարի եվրոպական գրասենյակի աշխատակիցների հետ համագործակցաբար վարույթն իրականացնող մարմինը ձեռնարկում է անհրաժեշտ քննչական և դատավարական այլ գործողություններ՝ հատկացված դրամաշնորհներից կատարված հափշտակությունների իրական ծավալները, մասնակից անձանց շրջանակը պարզելու ուղղությամբ։
Ինպես հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը, ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա՝ ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության գրասենյակի ծրագրերի ղեկավարին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (7 դրվագ) և միջնորդություն է ներկայացվել դատարան՝ նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումը կիրառելու վերաբերյալ։
Նախաքննությունը շարունակվում է, կատարվում են ակտիվ քննչական գործողություններ քննությամբ ձեռք բերված տվյալների բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ հետազոտումն ապահովելու ուղղությամբ։

Руководителю программ офиса делегации ЕС в Армении предъявлено обвинение - СК 04/29/2017   12:37  |  Криминальная хроника
Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА продолжается производство предварительного следствия по уголовному делу, возбужденному по факту хищения денежной суммы в особо крупных размерах из средств гранта, выделенного делегацией Европейского союза в РА. Об этом сообщает пресс-служба СК Армении
Согласно сообщению, орган, осуществляющий производство, в сотрудничестве с офисом делегации Европейского союза в РА и сотрудниками Европейского бюро по борьбе с мошенничеством предпринимает необходимые следственные и иные процессуальные действия, направленные на установление реальных объемов хищений средств выделенных грантов и круга лиц, причастных к этому.
С учетом общественного интереса, СК сообщает, что на основе добытых доказательств руководителю программ офиса делегации ЕС в РА предъявлено обвинение по пункту 1 части 3 статьи 178(7 эпизодов) Уголовного кодекса РА(Мошенничество, совершенное в особо крупных размерах). В суд подано ходатайство о применении в отношении руководителя программ меры пресечения в виде заключения под стражу.
"Предварительное следствие продолжается. Проводятся активные следственные действия, направленные на обеспечение разностороннего, объективного и полного исследования добытых следствием данных", - отмечается в сообщении.