Զինադադարի խախտում իրականացնելով Ադրբեջանը վտանգել է բանակցային գործընթացը. Տիգրան Բալայան 04/28/2017 17:29 | Ղարաբաղյան հակամարտություն
Բանակցային գործընթացում որևէ հիմնավոր խոսքի բացակայությունը Ադրբեջանը փորձում է լրացնել` խոսելով սադրանքների լեզվով։ Այս մասին «Արմենպրես»-ի հարցին ի պատասխան ասել է Հայաստանի ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանը:
- Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի ԱԳ նախարարների՝ մոսկովյան հանդիպումից առաջ Բաքվի կողմից շփման գծում իրավիճակի լարումը, որի հետևանքով Արցախի ՊԲ զինվոր է զոհվել։
- Բանակցային գործընթացում որևէ հիմնավոր խոսքի բացակայությունը Ադրբեջանը փորձում է լրացնել` խոսելով սադրանքների լեզվով։ Բաքուն կրկին ցույց է տալիս, որ չի կարևորում բանակցային գործընթացը, այլապես չէր վտանգի այն՝ արտգործնախարարների հանդիպման օրը զինադադարի հերթական կոպտագույն խախտում իրականացնելով։
Նման սադրանքի գնալով այն ժամանակ, երբ բոլորը սպասում են մոսկովյան հանդիպման արդյունքին՝ Բաքուն նաև հստակ ի ցույց է դնում, որ իրականում հետաքրքրված չէ դրանով և, անկախ նրանից, թե ինչ մակարդակով հանդիպում է ընթանում, շարունակում է կառչած մնալ տարիներ շարունակ իր որդեգրած սադրանքների քաղաքականությունից։

Азербайджан пытается компенсировать отсутствие внятных аргументов в переговорах провокациями на линии соприкосновения - МИД Армении 04/28/2017   18:14  |  Карабахский конфликт
Азербайджан, не имея каких-либо внятных аргументов в переговорном процессе, пытается компенсировать это провокациями на линии соприкосновения, заявил в пятницу пресс-секретарь Министерства иностранных дел Армении Тигран Балаян.
“Баку еще раз демонстрирует, что для него не важен переговорный процесс, иначе бы не ставил его под удар, грубейшим образом нарушая режим прекращения огня в день встречи министров иностранных дел”, - заявил Тигран Балаян, комментируя по просьбе информационного агентства "Арменпресс" новое обострение ситуации на линии соприкосновения, на которое Баку пошел перед встречей министров иностранных дел Армении, России и Азербайджана в Москве.
Напомним, сегодня в результате обстрела с азербайджанской стороны погиб военнослужащий Армии обороны Нагорного Карабаха.Военнослужащий Армии обороны Арцаха погиб при обстреле с азербайджанской стороныПо словам пресс-секретаря внешнеполитического ведомства Армении, прибегнув к подобной провокации тогда, когда все ожидают результата московской встречи, Баку демонстрирует, что этот результат безразличен для него.
"Вне зависимости от уровня проводимых встреч, азербайджанская сторона продолжает упорствовать в своей традиционной политике провокаций", - подчеркнул Балаян.