Ադրբեջանը շարունակում է իր ահաբեկչական քաղաքականությունը 04/27/2017   15:24  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Ադրբեջանը երբեք չի հրաժարվել իր ահաբեկչական քաղաքականությունից և հիմա էլ շարունակում է նույն գործելաոճը: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասել է Արցախի Հանրապետության նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը` անդրադառնալով վերջին օրերին առաջնագծում ադրբեջանական կողմի նկատվող ակտիվությանը, ինչի արդյունքում հայկական կողմը զոհեր ունեցավ:
«Ադրբեջանը պարզապես շարունակում է իր ահաբեկչական քաղաքականությունը, որ միշտ վարել է: Հիմա էլ տեսնում ենք, որ Թուրքիայի հետ զորավարժություններ են անցկացնում, իսկ այդ զորավարժությունների, այսպես ասած, PR կամպանիան սկսեցին անել Հայոց ցեղասպանության 102-րդ տարելիցի օրերին: Սա էլ տեղեկատվական, քաղաքական ահաբեկչության մի ձև է: Նրանք այդ օրերին գովազդեցին իրենց զորավարժությունները, որոնք նախատեսում են անցկացնել մայիսին և ավարտել մայիսյան հաղթանակների եռատոնի նախօրեին: Մենք ուշադրությամբ հետևում ենք այս ամենին, բանակը բերված է ամենաբարձր պատրաստվածության աստիճանի»,- ասաց Բաբայանը:
Նա շեշտեց, որ Ադրբեջանի և Թուրքիայի նման քաղաքականությունը պետք է լինի նաև միջազգային հանրության և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ուշադրության կենտրոնում: Դավիթ Բաբայանը հիշեցնում է, որ 2016 թ. Թուրքիան և Ադրբեջանը կրկին համատեղ զորավարժություն անցկացրին, ինչից հետո նաև Թուրքիայի դրդմամբ Ադրբեջանը սկսեց ապրիլյան քառօրյա պատերազմը:
Նրա խոսքով` Թուրքիան նման քայլերով վատ վիճակի մեջ է դնում ՆԱՏՕ-ի անդամ մյուս երկրներին, քանի որ ՆԱՏՕ-ն բազմիցս հայտարարել է, որ դեմ է ցանկացած հակամարտության ուժային տարբերակով լուծման և կողմնակից է միայն խաղաղ կարգավորմանը: Բաբայանը գտնում է, որ Թուրքիան վատ վիճակի մեջ է դնում ԱՄՆ-ին, որը ՆԱՏՕ-ի առաջատար երկիրն է, ինչպես նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբում համանախագահող երեք երկրներից մեկը:
«Նման քաղաքականությունը պետք է համապատասխան գնահատականի արժանանա միջազգային հանրության կողմից: Ընդհանրապես, եթե ժամանակին գնահատականներ հնչեին, համապատասխան քայլեր ձեռնարկվեին, միգուցե, իրավիճակն այսօր այլ լիներ: Եթե միջազգային հանրությունն աչք է փակում մարդասպան Ռամիլ Սաֆարովին հերոսացնելու վրա, Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Պեդրո Ագրամունտին կաշառելու դեպքերի վրա, որը վերջին օրերին լայնորեն քննարկվում է, օրինակ, Հունգարիային կաշառում են ու Սաֆարովին բերում հերոսացնում են և դրանից անուղղակի ձևով գոտեպնդում ագրեսորին ու հանցագործին»,- ասաց Դավիթ Բաբայանը:
Նրա գնահատմամբ` Ադրբեջանը, տեսնելով, որ իր ահաբեկչական գործողություններին միջազգային հանրության ռեակցիա չկա կամ կա, սակայն շատ թույլ է, շարունակում են նույն գործելաոճը: Դավիթ Բաբայանը ևս մեկ անգամ շեշտեց, որ միջազգային հանրությունը պետք է շատ լուրջ վերաբերի Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից ցանկացած քայլի, որը կարող է սպառնալիք լինել տարածաշրջանային խաղաղությանն ու կայունությանը:
14:31 04/04/2017  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՄոսկվան պատրաստ է դառնալ ԼՂ հակամարտության կարգավորման երաշխավոր. Լավրով
12:12 01/04/2017  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՄԱԿ-ը կոչ է անում ԼՂ հարցով վերսկսել բովանդակային բանակցությունները

Давид Бабаян: Азербайджан продолжает свою террористическую политику 04/27/2017   16:05  |  Карабахский конфликт
Азербайджан продолжает свою террористическую политику, от которой никогда не отказывался. Об этом в беседе с "Арменпресс” заявил пресс- секретарь президента Арцаха Давид Бабаян, напомнив о том, что на днях азербайджанская сторона вновь активизировалась, в результате чего с армянской стороны были жертвы.
"Азербайджан продолжает свою террористическую политику, от которой никогда не отказывался. Сейчас мы видим, что они ведут совместные с Турцией учения, и в качестве PR-кампании, они начали это к 102-й годовщине Геноцида армян. Это особый вид информационного, политического террора. Они разрекламировали свои учения в эти дни, которые намерены провести в мае, завершив их к тройному майскому празднику. Мы внимательно следим за этим, армия приведена в состояние повышенной боеготовности”,- сказал пресс-секретарь президента Арцаха.
Давид Бабаян подчеркнул, что подобная политика Азербайджана и Турции должна быть в центре внимания Минской группы ОБСЕ и международного сообщества.
Он напомнил о том, что в 2016 году Азербайджан провел совместные с Турцией учения, после чего, по наущению Турции в том числе, началась апрельская война.
По его словам, подобными действиями Турция ставит в неловкое положение другие страны НАТО, которые неоднократно заявляли о своей приверженности мирному урегулированию карабахского конфликта.
Как отметил пресс-секретарь президента Арцаха, Турция ставит в неловкое положение одну из ведущих стран НАТО -  США, которая также является одной из стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
“Подобная политика должна получить соответствующую оценку со стороны международного сообщества. Если бы в свое время были озвучены оценки, то, возможно, сегодня можно было бы избежать подобной ситуации. Если международное сообщество закрывает глаза на сакрализацию убийцы Рамиля Сафарова, на подкуп Педро Аграмунта, подкуп Венгрии, которая выдает Сафарова, то тем самым косвенно подбадривает агрессора и преступника”- сказал Давид Бабаян.
По его оценке, Азербайджан, видя отсутствие реакции или же слабой реакции со стороны международного сообщества, продолжает действовать прежним образом. Бабаян еще раз подчеркнул необходимость серьезного отношения международного сообщества к любым действиям Азербайджана и Турции, которые несут угрозу миру и стабильности в регионе.