Ավելի քան 100 տարի առաջ տեղի ունեցած ծանրագույն հանցագործությունը վաղեմության ժամկետ չունի. Էդուարդ Շարմազանով 04/26/2017 13:20 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ, Հայաստան-Չեխիա բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովն ապրիլի 26-ին հեռախոսազրույց է ունեցել Չեխիայի Հանրապետության խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի Չեխիա-Հայաստան բարեկամության խմբի նախագահ Ռոբին Բյոհնիշի հետ: Այս մասին հայտնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
ԱԺ փոխնախագահը բարձր է գնահատել Չեխիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող եւ դատապարտող բանաձեւի ընդունումը՝ նշելով, որ դա եւս մեկ քայլ է ցեղասպանությունների միջազգային ճանաչման ու դատապարտման գործում: Էդուարդ Շարմազանովն առանձնակի կարեւորել է բանաձեւի հեղինակ Ռոբին Բյոհնիշի ներդրումը փաստաթղթի ընդունման հարցում եւ իր երախտագիտությունն է հայտնել Չեխիայի խորհրդարանի բոլոր պատգամավորներին՝ նշելով. «Այդ քայլով Չեխիան վերահաստատեց իր հավատարմությունը ժողովրդավարական արժեքներին եւ մարդու իրավունքների պաշտպանությանը: Ձեր այդ որոշումը եւս մեկ քայլ էր դեպի լույսի հաղթանակը խավարի նկատմամբ»:
Էդուարդ Շարմազանովը հեռախոսազրույցի ընթացքում դատապարտել է Թուրքիայի ժխտողական քաղաքականությունը՝ հավելելով, որ Թուրքիան մինչ օրս չի փոխել իր ձեռագիրը. շարունակում է հերքել Հայոց ցեղասպանության փաստը եւ չի ցանկանում առերեսվել իր պատմության հետ:
«Ավելի քան 100 տարի առաջ տեղի ունեցած ծանրագույն հանցագործությունը վաղեմության ժամկետ չունի եւ այն ճանաչելու ու դատապարտելու շնորհիվ է հնարավոր կանխել մարդկության դեմ նոր ցեղասպանությունների իրագործումը»,-փաստել է ԱԺ փոխնախագահը:

Шармазанов назвал принятие парламентом Чехии резолюции о признании и осуждении Геноцида армян еще одним шагом к победе света над тьмой 04/26/2017   13:53  |  Лента новостей
Вице-спикер Национального собрания РА, руководитель парламентской группы дружбы Армения – Чехия Эдуард Шармазанов 26 апреля провел телефонный разговор с председателем группы дружбы Чехия – Армения Палаты депутатов Парламента Чешской Республики Робином Бьонишем.
Вице-спикер НС высоко оценил принятие Палатой депутатов парламента Чехии признающей и осуждающей Геноцид армян резолюции, отметив, что это еще один шаг в деле международного признания и осуждения геноцидов.
Э.Шармазанов особо выделил вклад автора резолюции Р.Бьониша в ее принятие и выразил признательность всем депутатам чешского парламента, отметив: “Чехия этим шагом подтвердила свою приверженность демократическим ценностям и защите прав человека. Ваше решение – еще один шаг к победе света над тьмой”.
В ходе телефонной беседы Э.Шармазанов осудил проводимую Турцией политику отрицания, добавив, что эта страна до сих пор не изменила свой почерк – продолжает отрицать факт Геноцида армян и не желает встать лицом к лицу со своей историей.
“Произошедшее более ста лет назад тягчайшее преступление не имеет срока давности и лишь его признанием и осуждением можно предотвратить осуществление новых геноцидов”, - подчеркнул вице-спикер НС.