Երևանի հ. 147 դպրոցն այսուհետ կկրի Արցախի հերոս Ռոբերտ Աբաջյանի անունը 04/26/2017   13:25  |  ԼՐԱՀՈՍ
Երևանի ավագանու ապրիլի 26-ին գումարված նիստում ավագանին քննարկել և հաստատել է Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի նախաձեռնությամբ առաջարկված մայրաքաղաքի հ. 147 հիմնական դպրոցը Արցախի հերոս Ռոբերտ Աբաջյանի անվամբ անվանակոչելու մասին որոշման նախագիծը:
Նշվել է, որ Արցախյան քառօրյա պատերազմում հերոսաբար զոհված հայորդին 2003-2011թթ. սովորել է այդ դպրոցում:
Շնորհակալություն հայտնելով ավագանու անդամներին՝ որոշման նախագծին միաձայն կողմ քվեարկելու համար, նիստը վարող Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն այն գնահատել է որպես քաջ հայորդու հիշատակը սերունդների մեջ վառ պահելու և նրա սխրանքը գնահատելուն ուղղված կարևոր քայլ:
Հիշեցնենք, որ ցուցաբերած բացառիկ քաջության և արիության համար Ռոբերտ Աբաջյանը՝ հետմահու, 2016թ. մայիսի 8-ին Արցախի Հանրապետության նախագահի հրամանագրով պարգևատրվել է «Արցախի հերոս» բարձրագույն կոչումով և «Ոսկե արծիվ» շքանշանով։

Ереванская школа №147 будет названа в честь героя Арцаха Роберта Абаджяна 04/26/2017   14:15  |  Лента новостей
Совет старейшин Еревана на заседании в среду утвердил предложенный по инициативе мэра Еревана Тарона Маргаряна проект решения, которым предлагается назвать ереванскую школу №147 именем выпускника данной школы, героя Арцаха Роберта Абаджяна, погибшего в ходе Апрельской войны. Об этом сообщает пресс-служба мэрии Еревана.
Тарон Маргарян поблагодарил членов Совета старейшин, единогласно одобривших проект соответствующего решения.
8 мая 2016 года по случаю Дня Победы, Армии обороны НКР и освобождения Шуши президент Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) Бако Саакян подписал ряд указов о награждении. За исключительную храбрость и мужество, проявленные при защите государственной границы НКР в ходе широкомасштабных военных действий, предпринятых противником в период с 2 по 5 апреля 2016 года, младший сержант Роберт Абаджян посмертно был удостоен высшего звания НКР “Герой Арцаха” и ордена “Золотой орел”.