Նախագահը ընդունել է Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Հերբերտ Զալբերին 04/26/2017   15:58  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Հերբերտ Զալբերին: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Հանրապետության Նախագահը հանդիպման սկզբում նախ շնորհավորել է Հերբերտ Զալբերին՝ ԵՄ խորհրդի կողմից նրա առաքելության երկարաձգման կապակցությամբ և մաղթել հաջողություններ: Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանում ևս կարևորում են ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ պարոն Զալբերի աշխատանքը, որի հիմնական նպատակն է ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման համար կողմերի միջև վստահության մթնոլորտի ձևավորումը, ինչը կարող է լավագույնս օգտակար լինել և նպաստել հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից գործադրվող ջանքերին:
Հանդիպմանը զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերություններին, Հայաստանում կայացած խորհրդարանական ընտրություններին և դրանից հետո նոր կառավարության կողմից իրականացվելիք աշխատանքներին ու տարբեր ոլորտներում սկսված բարեփոխումներին, ինչպես նաև ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացն առաջ մղելու հնարավորություններին:
ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը շնորհավորել է Հայաստանում ԱԺ ընտրությունների հաջող անցկացման կապակցությամբ, ընդգծելով, որ Հայաստանն այդ ընտրություններով լուրջ քայլ կատարեց դեպի առաջ և՛ կայունության, և՛ երկրում ժողովրդավարության ամրապնդման տեսանկյունից, իսկ նկատված որոշ խնդիրների լուծման ուղղությամբ, ըստ Հերբերտ Զալբերի, կարելի է աշխատել:
ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը գոհունակությամբ է խոսել նաև ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններում վերջին շրջանում գրանցված արդյունքների մասին՝ նշելով 2017թ. փետրվարին ՀՀ Նախագահի Բրյուսել կատարած այցը, որի ժամանակ ազդարարվեց ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների ավարտը, իսկ մարտի 21-ին Երևանում կայացավ համաձայնագրի նախաստորագրումը։
Հանրապետության Նախագահը շնորհակալություն է հայտնել շնորհավորանքի համար և մեծապես կարևորել ընտրությունների նախապատրաստական փուլում ԵՄ կողմից ցուցաբերված զգալի աջակցությունը, որն իր ազդեցությունն ունեցավ ընտրությունները միջազգային չափանիշներին համապատասխան անցկացնելու գործում:
Հանդիպմանը Նախագահ Սերժ Սարգսյանը և ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Հերբերտ Զալբերը քննարկել են ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացում առաջընթաց արձանագրելու հնարավորությունները, այս փուլում առկա խնդիրներն ու մտահոգությունները, հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման հարցում ԵՄ հանձնառության իրականացմանն ու հնարավոր աջակցության ուղիներին վերաբերող հարցեր: ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը վստահեցրել է, որ Եվրամիությունը շահագրգռված է և ցանկանում է իր հնարավորությունների սահմաններում նպաստել հիմնախնդրի լուծմանը՝ աջակցելով այդ հարցով զբաղվող ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ջանքերին:
14:39 03/03/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԵՄ խորհուրդը երկարաձգել է Հարավային Կովկասում հատուկ ներկայացուցչի մանդատը
10:09 22/10/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԱնդրադարձ է կատարվել նաև ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացում ստեղծված իրավիճակին
17:35 21/10/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՄտքեր են փոխանակվել ԼՂ հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացի վերջին զարգացումների շուրջ
18:57 20/10/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԷդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Հերբերտ Զալբերին
16:16 06/07/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Սերժ Սարգսյան. Հայկական կողմը պատրաստ է շարունակել կառուցողական քայլերն ու համագործակցությունը

Президент Армении обсудил со спецпредставителем ЕС процесс карабахского урегулирования 04/26/2017   17:47  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян сегодня принял специального представителя ЕС по вопросам Южного Кавказа и кризиса в Грузии Герберта Зальбера. Подробности встречи передает пресс-служба главы армянского государства.
Президент Саргсян поздравил Герберта Зальбера в связи с продлением его миссии Советом ЕС, пожелав ему успехов.
Серж Саргсян отметил, что в Армении также придают важное значение работе специального представителя ЕС Герберта Зальбера, основной целью которой является формирование атмосферы доверия между сторонами для мирного урегулирования карабахского конфликта, что может принести пользу и способствовать усилиям сопредседателей Минской группы ОБСЕ в направлении мирного урегулирования конфликта.
В ходе встречи собеседники коснулись отношений между Арменией и ЕС, состоявшихся в РА парламентских выборов, предстоящей работы нового правительства и начатых в разных сферах реформ, а также возможностей для продвижения процесса урегулирования карабахского конфликта.
Специальный представитель ЕС поздравил с успешным проведением парламентских выборов в РА, подчеркнув, что Армения этими выборами совершила серьезный шаг вперед с точки зрения укрепления и стабильности, и демократии в стране, а в направлении решения ряда зафиксированных проблем, по словам Зальбера, можно работать.
Специальный представитель ЕС также выразил удовлетворение зарегистрированными в последний период в отношениях Армения-ЕС результатами, отметив состоявшийся в феврале 2017 года визит президента РА в Брюссель, во время которого было объявлено о завершении переговоров по Соглашению о всеобъемлющем и расширенном партнерстве, которое было парафировано 21 марта в Ереване.
Президент Саргсян поблагодарил за поздравление, отметив важность оказанной ЕС существенной поддержки на этапе подготовки к выборам, что оказало свое влияние на проведение выборов в соответствии с международными стандартами.
В ходе встречи президент Серж Саргсян и специальный представитель ЕС Герберт Залбер обсудили возможности достижения прогресса в процессе урегулирования нагорно-карабахского конфликта, существующие на нынешнем этапе проблемы и вызовы, вопросы, касающиеся возможной помощи ЕС в вопросе мирного урегулирования проблемы. Специальный представитель ЕС заверил, что Евросоюз заинтересован и хочет в пределах своих возможностей способствовать разрешению проблемы, поддерживая усилия стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, занимающихся этим вопросом.