Ռուս զինծառայողին պատճառվել է դանակի 8 հարված 04/25/2017   19:15  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ Քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության վարույթում քննվող քրեական գործով ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա այսօր մեղադրանք է առաջադրվել Ստեփանավան քաղաքի բնակիչ Ա.Ջանջուղազյանին՝ Գյումրիում տեղակայված 102-րդ ռուսական ռազմաբազայի զինծառայող 21-ամյա Դմիտրի Յալպաևի սպանության համար։ Միջնորդություն է ներկայացվել դատարան՝ նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումը կիրառելու վերաբերյալ, ինչը բավարարվել է։ Այս մասին նշվում է  ՔԿ-ի տարածած հաղորդագրության մեջ։
Զինծառայողի սպանությունը տեղի է ունեցել ապրիլի 22-ին՝ ժամը 17-ի սահմաններում, Գյումրի քաղաքի Դուդկոյի 4 հասցեում գործող «Արգո» խանութի մոտ. Առերևույթ հանցագործություն կատարած անձը կտրող-ծակող առարկայով 8 հարված է հասցրել տուժողի պարանոցի, թիկունքի և գլխի հատվածին։ Ստացած մարմնական վնասվածքներից Դ.Յալպաևը տեղում մահացել է։
ՔԿ-ից հայտնում են, որ մեղադրյալը հարցաքննվել է և ցուցմունք տվել դեպքի շուրջ։ Քրեական գործով ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ ցուցմունքներում մատնանշված հանգամանքներն ստուգելու ուղղությամբ։
Նախնական քննությամբ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել, որ մեղադրյալն ունի հոգեկան առողջության հետ կապված որոշ խնդիրներ։
Մասնավորապես՝ նա 2016 թվականին զորակոչվել է ՀՀ զինված ուժեր: Ծառայության ընթացքում՝ 2016 թվականի նոյեմբերին, մի քանի անգամ կատարել է ինքնավնասում և նեղ մասնագիտական հետազոտման նպատակով տեղափոխվել ՀՀ ՊՆ Երևանի կայազորային հոսպիտալի հոգեբուժական բաժանմունք: ՀՀ ՊՆ կենտրոնական ռազմաբժշկական հանձնաժողովի 2017թ. հունվարին հաստատված հիվանդության վկայագրի համաձայն՝ նրա մոտ ախտորոշվել է «անձի օրգանական խանգարում աֆեկտիվ անկայունությամբ և ինքնավնասումներով, պարցյալ էպիլեպսիա» հիվանդությունը։
ՀՀ ՔԿ ԶՔԳՎ 9-րդ կայազորային քննչական բաժնի վարույթում քննվող քրեական գործով նշանակված ռազմաբժշկական և դատահոգեբուժական ամբուլատոր համալիր փորձաքննության եզրակացության համաձայն, որն ստացվել է 2017 թվականի մարտին, նրա մոտ փորձաքննության ժամանակ հայտնաբերվել են հոգեկան որոշ խանգարումներ, և ճանաչվել է սահմանափակ մեղսունակ և ոչ պիտանի զինվորական ծառայության համար խաղաղ ժամանակ։
Նախաքննությունը շարունակվում է, ձեռնարկվում են մեծածավալ քննչական գործողություններ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքների բազմակողմանի, լրիվ և օբյեկտիվ հետազոտումն ապահովելու ուղղությամբ։

Обвиняемый в убийстве российского военнослужащего в Гюмри взят под стражу – СК Армении 04/25/2017   19:52  |  Криминальная хроника
На основе добытых  по уголовному делу, расследуемому в производстве Главного управления по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА, жителю города Степанаван А. Джанджугазяну сегодня было предъявлено обвинение в убийстве 21-летнего военнослужащего дислоцированной в Гюмри 102-й российской военной базы Дмитрия Ялпаева. В суд было подано ходатайство о применении в отношении него меры пресечения в виде заключения под стражу, которое удовлетворено. Об этом сообщает пресс-служба СК Армении.
Согласно сообщению, убийство военнослужащего было совершено 22-го апреля в районе 17:00 близ магазина "Арго", расположенного на улице Дудко 4 в городе Гюмри. Предполагаемый преступник колюще-режущим предметом нанес потерпевшему 8 ударов в область шеи, спины и головы. От полученных телесных повреждений Д. Ялпаев скончался на месте.
Обвиняемый допрошен и дал показания относительно случившегося.  В рамках уголовного дела предпринимаются необходимые следственные действия, направленные на проверку указанных в показаниях обстоятельств.
В ходе предварительного следствия добыты фактические данные о том, что у обвиняемого имеются проблемы с психическим здоровьем.
В частности,  в 2016 году он был призван в Вооруженные силы РА. В ходе службы в ноябре 2016 года  он совершил несколько актов членовредительства  и был доставлен в психиатрическое отделение Ереванского гарнизонного госпиталя Минобороны РА для прохождения узкопрофильного обследования.  Согласно справке о состоянии здоровья, утвержденной в январе 2017 года центральной военно-врачебной комиссией МО РА, у него были диагностированы “органическое расстройство личности с признаками аффективной неустойчивости и склонностью к членовредительству, парциальная эпилепсия”.
Согласно полученному в марте 2017 года заключению комплексной амбулаторной военно-медицинской и судебно-психиатрической экспертизы, назначенной по уголовному делу, расследуемому в производстве девятого гарнизонного следственного отдела ГВСУ СК РА, у него в ходе экспертизы были выявлены некоторые психические расстройства. Он был признан ограниченно вменяемым и негодным к прохождению военной службы в мирное время.
“Предварительное следствие продолжается. Предпринимаются крупномасштабные следственные действия, направленные на  всестороннее, полное и объективное исследование всех обстоятельств произошедшего”, - отмечается в сообщении.